Strona główna 0_Slider Taki był 2021 rok. Zestawienie najważniejszych wydarzeń i najczęściej czytanych wiadomości

Taki był 2021 rok. Zestawienie najważniejszych wydarzeń i najczęściej czytanych wiadomości

0

Jakimi wydarzeniami w mijającym roku żyli mieszkańcy powiatu świdnickiego? Które z nich przyciągnęły największą uwagę czytelników Swidnica24.pl? Przypominamy najistotniejsze wydarzenia i tematy ostatnich dwunastu miesięcy.

Styczeń

Kolej dużych prędkości połączy Świdnicę z Warszawą? Podczas prac planistycznych rozpatrywana będzie budowa podziemnej stacji

Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na wykonanie opracowania planistycznego dotyczącego budowy kolei dużych prędkości na Dolnym Śląsku. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się przygotowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla odcinka prowadzącego z Żarowa, przez Świdnicę i Wałbrzych, w kierunku granicy polsko-czeskiej. Wyznaczenie przebiegu nowej linii kolejowej oraz oszacowanie kosztów inwestycji będzie jednak zaledwie pierwszym krokiem na długiej drodze prowadzącej do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych.

Wyprowadziła ze szkolnej kasy prawie 170 tysięcy złotych. Księgowa oszukiwała po mistrzowsku

Przez cztery lata systematycznie wyprowadzała z kont Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy pieniądze na utrzymanie placówki. Gdyby nie przypadek, proceder prawdopodobnie jeszcze długo nie zostałby wykryty. Nikt w tej sprawie nie stanie przed sądem.

Nie żyje 14-letni chłopiec. Nie wytrzymał sytuacji związanej z pandemią?

To bardzo dobra, kochająca się i troskliwa rodzina. I bardzo dobry, grzeczny chłopiec – mówi jedna z osób, która znała nastolatka i jego bliskich. 14-latek w czwartek, 28 stycznia, targnął się na swoje życie. Mimo pomocy lekarskiej nie udało się go uratować.

Świdnicka restauracja mimo ograniczeń zapowiada otwarcie. Zaprasza na „Testy smaków”

Mimo wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów ograniczeń, jedna ze świdnickich restauracji postanowiła wrócić do podawania dań na miejscu. Od 23 stycznia proponuje klientom „Testy smaków”. Swoją decyzję właściciele tłumaczą pogarszającą się sytuacją. Na taki krok decyduje się coraz więcej lokali gastronomicznych w całym kraju.

Luty

Na placu Ludowym odkopali XIX-wieczną kryptę z trumną

O niezwykłym odkryciu piszą autorzy Świdnickiego Portalu Historycznego. Podczas niwelowania skarpy na prywatnej posesji spod warstw ziemi ukazał się mur, a za nim na wpół zasypana ziemią krypta grobowa i ozdobna trumna cynowa.

„K… od Owsiaka!”. Zwyzywał i pobił nastoletnie wolontariuszki WOŚP

Uderzał w twarz, w ramię i wyzywał. Trzy dziewczynki, zbierające datki podczas 29.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świebodzicach, zostały pobite i znieważone.

W miejscu „skrzyżowania śmierci” ma powstać rondo. Jest decyzja ministerstwa

Wypadek z 2 stycznia 2021 (fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Jaroszowie)

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz nazywanej łącznikiem autostradowym drogi powiatowej D3396 w Mielęcinie uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach dochodziło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, także śmiertelnych. Już kilka lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała, że w miejscu feralnego skrzyżowania powstanie rondo. Do tej zapowiedzi powrócono przy okazji ogłaszania listy inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa.

Najdroższe kapcie w Polsce. Dar 96-letniej krawcowej solidnie wesprze WOŚP

Najlepsi projektanci mogą pozazdrościć Janinie Szelewskiej z Milikowic w gminie Jaworzyna Śląska. Wykonane przez 96-latkę kapcie, fartuszek i chusteczki osiągnęły bardzo wysoką cenę.

Marzec

Walczyła do końca. Odeszła Justyna Ciok

W walce ze złośliwym nowotworem mózgu wspierały ją tysiące osób. Za pośrednictwem zbiórek lub podczas charytatywnych akcji mieszkańcy powiatu przekazali na jej leczenie setki tysięcy złotych. 13 marca odeszła Justyna Ciok. Miała 21 lat.

Staranował radiowóz, próbował potrącić policjantów. 26-latek zatrzymany po pościgu

Na trzy miesiące tymczasowo aresztowany został 26-latek zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego świdnickiej komendy. Mężczyzna próbował uniknąć kontroli drogowej, uciekając samochodem marki BMW. Podczas szaleńczej jazdy m.in. staranował policyjny radiowóz, próbował potrącić interweniujących funkcjonariuszy i stwarzał realne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.

Południowo-zachodnia obwodnica Świdnicy. Radni zadecydują o przeznaczeniu środków na przygotowanie projektu

W ciągu dwóch lat mają zostać zrealizowane prace projektowe związane z planowaną budową południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy. Przygotowanie dokumentacji będzie współfinansowane przez samorząd wojewódzki, a w najbliższy piątek świdniccy radni podejmą decyzję w sprawie przeznaczenia na ten cel środków z budżetu miasta. – Jeżeli uda się zaprojektować obwodnicę, której koszt budowy nie przekroczy 200 mln złotych, możliwa będzie realizacja tego projektu przy skorzystaniu z funduszy rządowych – deklaruje Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w świdnickim magistracie.

Ujęcia do filmu z Sophią Loren i… osiołkiem pod zaporą

Sophia Loren, legenda włoskiego i światowego kina zagra u znakomitego, polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego. Wzruszająca historia Marii i osiołka Baltazara powstaje m.in. w Polsce. Ekipa filmowa pojawiła się pod tamą w Lubachowie.

Niespodziewany gość w środku nocy. Szczur wyszedł z muszli klozetowej

– W środku nocy usłyszałam dźwięk opuszczanej deski na muszli klozetowej. Była godzina ok. 1.30, a że mieszkam sama, poczułam się zaniepokojona. Poszłam do łazienki i zamurowało mnie. On też zamarł – opowiada pani Elżbieta, mieszkanka jednego z budynków w Świdnicy. Seniorka nie przestraszyła się i poradziła sobie z niespodziewanym gościem, ale zastanawia się, gdzie w takich sytuacjach szukać pomocy.

Kwiecień

Sołtyska wsi Wirki ciągnęła psa na haku za samochodem. Została zatrzymana

Przywiązała psa do samochodowego haka i ciągnęła go po drodze między Wirami a Wirkami. Tłumaczyła się tym, że uciekł, a w ten sposób chciała doprowadzić go do domu. Sołtyska wsi Wirki została zatrzymana przez policję i zostanie doprowadzona do prokuratury.

Niecodzienne znalezisko pośród liści i śmieci. Uczennice natrafiły na nie podczas spaceru

Zbiory Żarowskiej Izby Historycznej wzbogaciły się o kolejny ciekawy eksponat. Jest nim wojskowa, metalowa manierka z okresu międzywojennego (lata 20. XX wieku). Przedmiot został odnaleziony podczas spaceru przez Marysię i Patrycję – mieszkanki wsi Wierzbna, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

Nie oglądał się na nikogo. Strażnicy myśleli, że podrzuca śmieci

6 kwietnia o koszmarnym wysypisku śmieci nad malowniczym odcinkiem rzeki Bystrzycy w Świdnicy zaalarmował czytelnik Swidnica24.pl. Zgłoszenie natychmiast trafiło do straży miejskiej, strażnicy wybrali się, by sprawdzić miejsce, ale od funkcjonariuszy i wszystkich odpowiedzialnych za zaśmiecony teren instytucji szybszy był emeryt z Pszenna.

Odpowiedzą za wprowadzenie do obrotu narkotyków o wartości 12 mln złotych. Wśród zatrzymanych mieszkańcy powiatu świdnickiego

Zatrzymaniem czterech mężczyzn zakończyła się wspólna akcja policjantów z Centralnego Biura Śledczego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej wymierzona w narkotykowy biznes. Trzem osobom postawiono już zarzuty wprowadzenia do obrotu ponad 160 kg różnych narkotyków oraz 20 tys. sztuk tabletek MDMA o czarnorynkowej wartości szacowanej na około 12 mln złotych.

Maj

Nie będzie rozbiórki. W starym szpitalu powstaną mieszkania? Jest wstępna zgoda konserwatora zabytków

Wrocławska spółka Immobiliare Development uzyskała pozytywną opinię koncepcji remontu budynku dawnego szpitala przy ul. Westerplatte w Świdnicy. W niszczejącym od lat obiekcie, z którym świdniczan łączy wiele wspomnień, miałyby powstać mieszkania. Koncepcja obejmuje także budowę dodatkowych budynków przy szpitalu.

Dożywocie dla Jakuba A.? Zakończono śledztwo w sprawie zabójstwa 10-letniej Kristiny

Dobiegło końca prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy śledztwo w sprawie zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. Do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A., który wcześniej przyznał się do zabójstwa 10-latki.

Opryskał rzepak zakazanym środkiem, zginęło 7,5 miliona pszczół. Rolnikowi z gminy Świdnica grozi nawet 8 lat więzienia

Wyjechał na pole w nocy i rzepak opryskał środkiem owadobójczym, zawierającym dimetoat. O 5 rano przyleciały pszczoły. W męczarniach zginęło ich aż 7,5 miliona. – Ten człowiek wyjechał na pole z bronią chemiczną i za to, co zrobił powinien stracić prawo do wykonywania zawodu – mówi Robert Samek, doświadczony pszczelarz z Pogorzały, który stracił aż 135 pszczelich rodzin. Prokuratura rejonowa przeciwko rolnikowi skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Od grudnia pociągiem pod Ślężę i do Wrocławia? Udostępniono projekt rozkładu jazdy

Pod koniec 2021 roku na rewitalizowaną obecnie linię kolejową łączącą Świdnicę z Sobótką i Wrocławiem mają wrócić pociągi pasażerskie. Na społecznościowej grupie sympatyków podróżowania koleją po Dolnym Śląsku niedawno opublikowany został projekt rozkładu jazdy 2021/2022, który jeden z członków grupy uzyskał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Czerwiec

Państwo Kępowie dziękują i po 43 latach żegnają się z Cukiernią „Kasią”, ale historia się nie kończy

– Z wielkim żalem żegnamy się i razem z mężem dziękujemy naszym klientom, pracownikom i wszystkim ludziom, których spotkaliśmy podczas naszej zawodowej drogi – mówi Jadwiga Kępa. Wspólnie z mężem Eugeniuszem, mistrzem cukiernictwa, przez 43 lata prowadziła Cukiernię „Kasię” na ul. Długiej. To miejsce zasłynęło nie tylko wspaniałymi wypiekami, ale ogromnym sercem i zaangażowaniem w życie miasta. Cukiernia zostaje. – W najlepszych rękach – podkreśla pani Jadwiga.

Zabił partnerkę i matkę, a następnie popełnił samobójstwo. Wyjaśniono okoliczności rodzinnego dramatu w Lutomi Górnej

Świdnickiej prokuraturze udało się ostateczne wyjaśnić, co wydarzyło się ponad dwa lata temu w jednym z domów w Lutomi Górnej, w którym odkryto ciała trzech osób. Według ustaleń śledczych 21-letni Maciej B. najpierw zamordował swoją matkę oraz swoją partnerkę, a następnie popełnił samobójstwo. Prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu postępowania.

Remont alei Niepodległości przyniósł pierwszą niespodziankę

Rozpoczęty 5 czerwca I etap remontu alei Niepodległości w Świdnicy przyniósł pierwsze odkrycie. Pod warstwą granitowej nawierzchni ukazała się kolejna, ułożona w zupełnie inny sposób. Czy można spodziewać się kolejnych niespodzianek? – Bez wątpienia, Świdnica jest miastem o bardzo bogatej historii – mówi Mirosław Pacek, który sprawuje nadzór archeologiczny nad remontem alei.

Została pobita przez koordynatora. Historia Ukrainki poruszyła jej rodaków, świdnicka firma wydała oświadczenie

Ponad 350 tysięcy osób obejrzało nagranie, przygotowane przez ukraińskiego youtubera Andrija Marysiuka, który zajął się sprawą Ukrainki Iriny, pobitej przez koordynatora zatrudnionego w świdnickiej firmie. Zgłosiły się kolejne osoby, które od mężczyzny miały doznać przemocy. Właściciele firmy wydali oświadczenie i poinformowali o zwolnieniu koordynatora w trybie dyscyplinarnym.

Ciężarna zmarła w świdnickim szpitalu

Nie udało się uratować ciężarnej kobiety, która w nocy z 13 na 14 czerwca trafiła do świdnickiego szpitala. Pacjentka miała kilka godzin czekać na SOR-ze, zanim udzielono jej pomocy. Tym informacjom zaprzecza szpital, który wydał w tej sprawie oświadczenie.

Lipiec

Pomylono szczepionki. Na świdnickim lodowisku pacjentka zamiast Moderny dostała drugą dawkę Pfizera

Żona zamiast Moderny otrzymała drugą dawkę Pfizera – zaalarmował mąż kobiety, która przyjmowała szczepionkę w Punkcie Szczepień Powszechnych na świdnickim lodowisku. – Potwierdzam, ta karygodna pomyłka miała miejsce – mówi koordynatorka punktu Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch. Pielęgniarka nie została odsunięta od pracy.

Biskup oraz diecezja muszą przeprosić byłego proboszcza i zapłacić mu 10 tys. złotych

Zapadł wyrok w procesie, jaki były proboszcz parafii w Szalejowie Górnym wytoczył bp. Ignacemu Decowi w związku ze zniesławieniem. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nakazał biskupowi oraz diecezji świdnickiej wystosowanie listownych przeprosin do ks. Krzysztofa Trybulca. Mają też solidarnie zapłacić mu 10 tys. złotych zadośćuczynienia.

Gigantyczny sterowiec zawitał na Dolny Śląsk. Przelot można było obserwować również w Świdnicy

Mierzy ponad 75 metrów długości, czyli prawie trzy czwarte długości boiska do piłki nożnej, ma prawie 18 metrów wysokości, a jego gondola mieści do 14 pasażerów, którzy mogą podziwiać widoki przez duże panoramiczne okna. 30 lipca do Polski przybył sterowiec Zeppelin NT. Jego przelot można było obserwować również w Świdnicy.

Dziecko nabiło się okiem na pręt. Ratownicy przylecieli śmigłowcem

W Jaroszowie doszło do nieszczęśliwego wypadku z udziałem około 11-letniego chłopca, który nabił się na pręt. Poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Sierpień

Makabryczna zbrodnia na Francuskiej. 19-latek miał zamordować ojczyma zadając mu 11 ciosów nożem

Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie zdradza bliższych informacji w sprawie zabójstwa, do którego doszło przy ulicy Francuskiej w Świdnicy. 19-letni mężczyzna miał zamordować swojego 45-letniego ojczyma. Domniemany sprawca zbrodni został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Powiedziały sobie „tak” podczas ślubu LGBT pod Świdnicą

Wprawdzie polskie przepisy nie zezwalają na ślub osób tej samej płci, ale mieszkanki Świdnicy znalazły wyjście prawne, zbliżone w statusie do ślubu cywilnego – relacjonuje „Gazeta Wyborcza” opisując historię 24-letniej Angeliki oraz 31-letniej Marleny.

Pijana lekarka przyjmowała pacjentów w stacji dializ. Prokuratura wszczęła śledztwo

Blisko dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu miała 38-letnia lekarka, która przyjmowała pacjentów w stacji dializ w Świdnicy. Sprawą zajęła się świdnicka prokuratura, a o sytuacji powiadomiony został dyrektor placówki oraz rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Lekarskiej we Wrocławiu.

Pościg ulicami Świdnicy. Radiowóz staranował uciekający samochód

Przez kilka ulic świdniccy policjanci ścigali samochód, który nie zatrzymał się do kontroli. Jazda zakończyła się po zablokowaniu auta na ul. 1 Maja.

Wrzesień

Nagi prokurator spacerował po Świdnicy

Prokurator pracujący w jednej z prokuratur rejonowych okręgu świdnickiego został zatrzymany przez policję w związku z jego nagą eskapadą po osiedlu Zarzecze w Świdnicy. Kompletnie nagi 38-letni mężczyzna widziany był na kilku ulicach, a także w jednym ze sklepów.

Pożar zabytkowej kamienicy na świdnickim Rynku. Ewakuowano mieszkańców, dach uległ zawaleniu

Dziewiętnaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem poddasza i dachu kamienicy na świdnickim Rynku, do którego doszło w sobotni wieczór. Ewakuowano mieszkańców. Strażacy zdołali opanować pożar i uniemożliwili rozprzestrzenienie się ognia na sąsiednie budynki.

Strażak ze świdnickiej komendy aresztowany. Prokurator zarzuca mu zlecanie podpaleń

Krzysztof B., strażak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy, miał zlecić zniszczenie dwóch aut na terenie Dzierżoniowa, instruując wcześniej podpalacza, jak sprawić, aby samochody na pewno poszły z dymem. Strażaka zatrzymano 13 września w świdnickiej komendzie i został on tymczasowo aresztowany. Oprócz odpowiedzialności karnej mężczyznę czekać będą również konsekwencje dyscyplinarne.

„Kursantka” kierowała autem mając prawie 2,5 promila. Na widok strażników zaczęła uciekać

Niepowodzeniem zakończyła się próba pieszej ucieczki w wykonaniu 27-letniej mieszkanki powiatu świdnickiego, która została przyłapana przez strażników miejskich na jeździe pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, kobieta wybrała się na nocną przejażdżkę pomimo faktu, że jest dopiero w trakcie odbywania kursu na prawo jazdy.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Ruszył proces oskarżonego Jakuba A.

W Sądzie Okręgowym w Świdnicy ruszył proces Jakuba A., oskarżonego o dokonanie zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. Mężczyźnie grozi kara dożywotniego więzienia.

Październik

Pacjent wypadł z karetki i zginął pod kołami auta. Ruszył proces pielęgniarki i lekarza

Przed Sądem Rejonowym w Świdnicy ruszył proces w sprawie śmiertelnego wypadku, do którego doszło w styczniu ubiegłego roku na drodze krajowej nr 35. Z jadącej karetki pogotowia wydostał się 53-letniego mężczyzna, który następnie zginął pod kołami samochodu dostawczego. Prokuratura przedstawiła zarzuty pielęgniarce odpowiedzialnej za transport pacjenta oraz lekarzowi, który zdaniem śledczych popełnił błąd medyczny w zakresie tego transportu. Proces odbywa się z wyłączeniem jawności.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne, poważne zniszczenia w regionie. Dramatyczny bilans wichury

Ponad sto czterdzieści razy interweniowali strażacy z terenu powiatu świdnickiego w związku z wichurą, która 21 października przeszła nad regionem. Silny wiatr przewracał auta ciężarowe, łamał drzewa i gałęzie, zrywał linie energetyczne, a także uszkadzał dachy. Usuwanie skutków wichury wciąż trwa, podobnie jak liczenie strat. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ponownie ostrzega przed możliwością występowania porywistego wiatru.

„Może komuś zaje*ię w łeb, może komuś szpica zapodam”. Aresztowano autora gróźb pod adresem prezydent Świdnicy

Do sześciu lat pozbawienia wolności grozi Jackowi W., mieszkańcowi Świdnicy, który został aresztowany pod zarzutem formułowania gróźb karalnych wobec prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz za nawoływanie do zbrodni. – Trzeba ich wypie*dolić w powietrze – mówił na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

W 49 minut ze Świdnicy do Wrocławia? Zarys przyszłego rozkładu jazdy pociągów już w sieci

Po trwającej ponad 20 lat przerwie, w grudniu ma zostać wznowiony ruch pasażerski na linii kolejowej łączącej Świdnicę z Sobótką i Wrocławiem. Z przyszłym rozkładem jazdy można się już zapoznać na prowadzonym przez PKP PLK Portalu Pasażera. Przedstawiciele Kolei Dolnośląskich zaznaczają jednak, że jest to jeszcze projekt, który wciąż może ulec zmianie.

Listopad

Przechodnie i strażacy ratowali nieprzytomną. Kobieta zmarła. Nie było wolnej karetki pogotowia

fot. OSP Strzegom

Mimo starań przechodniów i strażaków, którzy jako pierwsi ruszyli na ratunek, nie udało się uratować kobiety, która straciła przytomność przy ul. Kościelnej w Strzegomiu. Karetka pogotowia przyjechała z Legnicy po ok. 45 minutach od zgłoszenia.

48-latek miał się w Świdnicy umówić z 14-latką na seks. Grupa „Wataha” wezwała policję

Grupa Wataha-Na Tropie Pedofilii w Świdnicy przeprowadziła akcję, podczas której zatrzymany został mężczyzna, który właśnie tutaj umawiał się na spotkanie z 14-letnią dziewczyną. – 48-letni mężczyzna jest w naszym areszcie, trwają wyjaśnienia – mówi Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Seria pożarów na terenie miasta. Służby i urzędnicy podejrzewają, że stoi za nimi ten sam podpalacz

W ciągu zaledwie kilku na terenie Świdnicy doszło do dziesięciu pożarów śmietników oraz kontenerów na śmieci. Według świdnickich urzędników, wszystko wskazuje na to, że za podpaleniami oraz pożarem komórki lokatorskiej w kamienicy przy ulicy Grodzkiej, stoi ta sama osoba. Ustalenia w tej sprawie prowadzi świdnicka policja.

Bili i podcięli gardło. Napastników odgoniła drobna kobieta

Gdyby nie szybka reakcja pasażerki, oczekującej na przystanku w Świebodzicach na autobus, mężczyzna prawdopodobnie straciłby życie. Pani Jolanta mimo drobnej postury nie zawahała się i ruszyła na pomoc.

Oszukał przeznaczenie, wpadł przez słuchanie radia. Niezwykła historia piekarza z Wałbrzyskiej

Ten życiorys jest gotowym scenariuszem na film, w którym tragedie mieszają się z niebywałym szczęściem i są dowodem na wielką wolę przetrwania. Jan Sobczyk dwa razy trafił do Świdnicy – tu spotkał porządną niemiecką rodzinę i tu został zadenuncjowany, przez co trafił do obozu. Tu przy ulicy Wałbrzyskiej piekł chleby i bułki. Historię tego niezwykłego życia kultywuje prawnuk, Bernard Sobczyk, który przyjechał do Świdnicy, by z twórcami Świdnickiego Portalu Historycznego podzielić się opowieścią o pradziadku.

Grudzień

Zwłoki młodego mężczyzny na ulicy Okrężnej

2 grudnia służby zostały powiadomione o leżącym na chodniku mężczyźnie, który nie daje oznak życia. Pierwszy na miejsce przyjechał zespół pogotowia ratunkowego, ale na pomoc było za późno. Mężczyzna został znaleziony na ul. Okrężnej w Świdnicy.

Biskup sobie, proboszcz sobie. Parafia w Witoszowie Dolnym dawno po kolędzie. Koperty były trzy

13 grudnia biskup świdnicki Marek Mendyk wydał zalecenia dla proboszczów, by w związku z pandemią ograniczyli tradycyjną kolędę do spotkań w kościele lub wizyt na zaproszenie parafian. Na to, co do powiedzenia ma przełożony, nie poczekał proboszcz z Witoszowa, który nie zważając na pandemię jak zawsze kolędował od domu do domu na przełomie listopada i grudnia. Tym razem z trzema kopertami.

10 osób z zarządu, Rady Nadzorczej i komisji przetargowej świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej stanie przed sądem

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, związanym z funkcjonowaniem największej spółdzielni mieszkaniowej w Świdnicy. Prezes, członkowie zarządu, osoba z Rady Nadzorczej i osoby z komisji przetargowej są oskarżone o niegospodarność przy sprzedaży działki w centrum Osiedla Młodych w Świdnicy.

Rodzice czworga dzieci trafili do aresztu. „W tych dzieciach coś pękło”

Tuż przed świętami dwoje mieszkańców Świdnicy zostało tymczasowo aresztowanych. Usłyszeli zarzut znęcania się nad czworgiem swoich dzieci. Matka w chwili zatrzymania miała 2,5 promila alkoholu w organizmie, ojciec uciekł. – Jeden z policjantów, który podjął interwencję, był niezwykle poruszony tym, co mówiły dzieci. Jak relacjonował, w nich coś pękło – mówi prokurator rejonowy Marek Rusin.

Świdniczanka po raz trzeci w setce najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

„Wraz z jej odejściem Świdnica straciła swoją szanse na pozostanie polskim turystycznym Davos.” – tak jej usunięcie z Urzędu Miejskiego skomentował jeden z członków kapituły, która wskazuje osoby do listy najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Świdniczanka, Sylwia Osojca-Kozłowska została doceniona już po raz trzeci.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMarkiza tarasowa — nowoczesna forma zadaszenia tarasu
Następny artykułSzczęśliwego Nowego Roku!