Strona główna 0_Slider Niecodzienne znalezisko pośród liści i śmieci. Uczennice natrafiły na nie podczas spaceru...

Niecodzienne znalezisko pośród liści i śmieci. Uczennice natrafiły na nie podczas spaceru [FOTO]

1

Zbiory Żarowskiej Izby Historycznej wzbogaciły się o kolejny ciekawy eksponat. Jest nim wojskowa, metalowa manierka z okresu międzywojennego (lata 20. XX wieku). Przedmiot został odnaleziony podczas spaceru przez Marysię i Patrycję – mieszkanki wsi Wierzbna, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

Jak poinformowały dziewczynki, niekompletna i uszkodzona manierka leżała pośród liści na skraju starego cmentarza przy ul. Spacerowej w Wierzbnej. Przedmiot został najprawdopodobniej wyrzucony razem z innym śmieciami, które zalegają we wskazanym przez znalazczynie miejscu. Na chwilę obecną wiadomo, że odnaleziona manierka została wyprodukowana w Czechosłowacji przez firmę „Meva”, wzór 1922. Zbliżone formą metalowe pojemniki na wodę były podczas I wojny światowej na wyposażeniu armii austro-węgierskiej – tzw. Feldflasche M1915. Być może czechosłowackich manierek używało także Wojsko Polskie w okresie do 1939 roku, lecz nie zostało to jeszcze potwierdzone – opisuje archeolog Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

We wtorek dziewczynki przekazały odnaleziony przedmiot do żarowskiej Izby, która działa w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. – Za godną naśladowania postawę otrzymały upominek w postaci książki „Wojenne Tajemnice Ziemi Żarowskiej” – dodaje Mucha, raz jeszcze dziękując młodym mieszkankom za przekazanie znaleziska i zachęcając przy tej okazji innych mieszkańców regionu do dzielenia się ciekawostkami lub odkryciami.

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: [email protected] – zachęca archeolog.

/Żarowska Izba Historyczna, opr. mn/

Poprzedni artykuł150 tys. złotych na ochronę zabytków sakralnych w gminie Świdnica
Następny artykułPędzili w terenie zabudowanym, przesiądą się na fotel pasażera