Strona główna 0_Slider Świdniczanka po raz trzeci w setce najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

Świdniczanka po raz trzeci w setce najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

0

„Wraz z jej odejściem Świdnica straciła swoją szanse na pozostanie polskim turystycznym Davos.” – tak jej usunięcie z Urzędu Miejskiego skomentował jeden z członków kapituły, która wskazuje osoby do listy najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Świdniczanka, Sylwia Osojca-Kozłowska została doceniona już po raz trzeci.

Fot. z archiwum Sylwii Osojcy-Kozłowskiej

Od 2016 roku liczący się portal branżowy waszaturystyka.pl tworzy listę osób, których działania miały wpływ na kształt i rozwój polskiej turystyki. „Od początku podkreślamy, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży. Stąd coroczne pretensje Czytelników o niektóre nazwiska na Liście. Powtarzamy więc: nasza „100” to osoby, których decyzje biznesowe (niekiedy polityczne), sukcesy (lub porażki) zawodowe mają wpływ na sytuację w branży turystycznej. Idealnie byłoby, gdyby to był tylko dobry wpływ, niestety – musimy ocenić również zły wpływ. Tych, którzy mają ewentualnie wspomniany zły wpływ na rozwój (lub jego brak) turystyki, również na Liście uwzględniamy.” – zaznaczają organizatorzy.

Świdniczanka została umieszczona na liście za pozytywne działania na rzecz turystyki. „Autorka, realizatorka i kierowniczka wielu projektów krajowych i unijnych związanych z turystyką, kulturą i sprawami społecznymi. Dotychczas była znana w środowisku turystycznym jako szefowa Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, a przede wszystkim jako inicjatorka i organizatorka Kongresów Polskiej Turystyki. Jak mówi jeden z członków kapituły: „Wraz z jej odejściem Świdnica straciła swoją szanse na pozostanie polskim turystycznym Davos.”  Natomiast stworzona przez Sylwię Osojcę Fundacja Symbioza z przytupem weszła na turystyczny rynek. W połowie października 2021 odbył się w Jeleniej Górze pierwszy Kongres Turystyki Społecznej.” – czytamy w krótkim opisie.

Sylwia Osojca-Kozłowska z pracy w Urzędzie Miejskim została zwolniona w listopadzie 2020 roku wraz z likwidacją Referatu Turystyki. – Uważam, że nie ma ludzi niezastąpionych i również beze mnie możliwa jest kontynuacja wielu ważnych dla rozwoju turystycznego Świdnicy działań. Ze względu na miłość do tego miasta, liczę, że do nich dojdzie. Wierzę w kreatywność ludzi. Poza tym w RT pozostawialiśmy sporo rozpoczętych, ważnych i potrzebnych działań oraz pomysłów dla Świdnicy, które w ostatnich 2-latach pracy tej komórki, były skutecznie „uwalane” i nie ujrzały światła dziennego – mówi. Dziś koncentruje się na realizacji nowych wyzwań, w dużym stopniu powiązanych z rozwojem lokalnym i turystyką. – Nadal w centrum moich zainteresowań jest turystyka i nadal, już z innej pozycji, promuję Świdnicę, bo to moje ukochane miasto. Realizuję wiele działań doradczych w obszarze rozwoju lokalnego poprzez turystykę, dostępności turystyki dla osób z niepełnosprawnościami, w tym szkolenia kadr, samorządowców, społeczności lokalnych, w działalność naukową z tym powiązaną. Planów na przyszłość mam wiele. Niebawem zajmę się turystyką także od drugiej strony – czyli typowym świadczeniem usług turystycznych dla różnych grup społecznych, w tym turystyką biznesową. Planowałam to już dawno, ale COVID dwukrotnie spowodował zaniechanie tych działań. Będę realizowała także eventy i kongresy, działała na rzecz integracji branży turystycznej z samorządem lokalnym. Mam też pomysł na duży festiwal podróżniczy z udziałem osób niepełnosprawnych, który chcę zrealizować z przyjaciółmi zaangażowanymi na rzecz turystyki dostępnej. Osoby z niepełnosprawnościami – pomimo barier – coraz chętniej i częściej podróżują, o czym wielu mogło przekonać się podczas Kongresu Turystyki Społecznej, w jaki byłam zaangażowana w ubiegłym roku. Można tam było poznać m.in. osoby niewidome, które zwiedziły ogromną część naszego globu czy osoby poruszające się przy pomocy wózka. Stanowią wspaniałą inspirację dla innych, w tym dla nas w pełni sprawnych, których obowiązkiem jest takie tworzenie przestrzeni dostępnych dla wszystkich, bo wszyscy jesteśmy ciekawi świata, kultury, drugiego człowieka – mówi.

Na liście znalazła się jeszcze jedna mieszkanka regionu wałbrzyskiego. Za zarządzanie Zamkiem Książ została doceniona prezes Anna Żabska.

/opr. asz/

Poprzedni artykułDowiedz się, jaka kwota zwrotu podatku z zagranicy Ci się należy
Następny artykułTragiczny bilans. Zmarło kolejnych blisko 800 chorych z COVID-19