Strona główna Artykuł sponsorowany Dowiedz się, jaka kwota zwrotu podatku z zagranicy Ci się należy

Dowiedz się, jaka kwota zwrotu podatku z zagranicy Ci się należy

0

Właśnie myślisz o złożeniu dokumentów o zwrot podatku, ale nie jesteś pewien czy warto poświęcać na to swój czas i energię? Wiedz, że w takim razie możesz łatwo obliczyć, jakiej kwoty możesz się spodziewać i następnie zadecydować, czy warto Ci się tym zająć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek oraz dokładną instrukcję, w jaki sposób możesz obliczyć potencjalny zwrot podatku. Zapraszamy do lektury.

Zwrot podatku z zagranicy – od czego zacząć

Nieważne, czy wracasz z emigracji zarobkowej z Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Holandii – z każdego z tych państw należy Ci się zwrot podatku. Nawet jeśli pracowałeś za granicą tylko miesiąc, to po powrocie do kraju lub na końcu roku podatkowego możesz legalnie złożyć swoje dokumenty do lokalnego urzędu.

Każda osoba ma prawo zgłosić się po odbiór swojej nadpłaty, a jedynym warunkiem jest legalna praca oraz odprowadzanie comiesięcznych składek przez pracodawcę. Każde państwo ma swoje własne zasady co do przyjmowania dokumentów o zwrot nadpłaty, lecz ogólne warunki są bardzo podobne. Warto się z nimi zaznajomić jeszcze przed złożeniem dokumentów, a z kolei kalkulator zwrotu podatku, o którym więcej powiemy poniżej, pozwoli określić Ci sumę nadpłaty.

Co składa się na sumę podatku z zagranicy

Kwota zwrotu podatku zależy od kilku czynników, o których dowiesz się więcej poniżej. Każdy z nich ma wpływ na sumę kwoty nadpłaty, więc warto się z nimi zaznajomić.

  • Rok podatkowy

Poszczególne państwa co roku ustalają nowy pułap, który określa kwotę wolną od podatku. Jeśli nie mieścisz się w tym pułapie, to i tak dostaniesz chociaż część nadpłaconej zaliczki, więc wciąż warto się starać o swoje środki.

  • Suma zarobków oraz zaliczki

Najważniejszą informacją dla urzędu jest Twoja miesięczna wypłata oraz comiesięczne zaliczki, które były wpłacane w Twoim imieniu przez pracodawcę. To właśnie na podstawie tej sumy urzędnicy obliczają odpowiednią kwotę nadpłaty.

Najlepiej jest dostarczyć do urzędu dokument wydawany przez pracodawcę, który podsumowuje cały rok pracy lub cały okres pracy, jeśli kończysz współpracę z daną firmą. Jeśli nie jest to możliwe, możesz dostarczyć również zwykłe odcinki wypłat – na przykład w Wielkiej Brytanii są to payslipy. Pamiętaj jednak, że odcinki wypłat mogą przedłużyć proces wydawania nadpłaty.

  • Czas pracy

Czas pracy jak najbardziej wpływa na to, na jaką sumę możesz liczyć. Zależnie od tego, czy pracowałeś jeden miesiąc, czy cały rok, będziesz mógł ubiegać się o inną sumę, bazując na kwocie wpłaconych zaliczek.

  • Ewentualne ulgi

Większość osób pracujących za granicą może ubiegać się o ulgi podatkowe. Mogą być one przyznane z tytułu posiadania dzieci. W niektórych państwa, na przykład w Holandii, aby móc korzystać z ulg, trzeba być rezydentem danego kraju. Zwrot podatku ułatwia również posiadanie małżonka, który jest obywatelem danego kraju.

Łatwy sposób na to, aby obliczyć kwotę zwrotu podatku

Samodzielne obliczanie możliwej do otrzymania sumy ze zwrotu podatku może być dość trudne, więc warto skorzystać z pomocy, jaką jest kalkulator podatkowy. Przygotuj sobie wszystkie dokumenty i znajdź kalkulator zwrotu podatku w Internecie – jest on dostępny zupełnie za darmo.

Najprostsze programy tego typu wymagają wyłącznie podania informacji na temat kraju, w którym pracowałeś, roku podatkowego oraz sumy zarobków wraz z zaliczkami. Wynik tej sumy może być jednak mało dokładny, chociaż w niektórych przypadkach może pokrywać się z decyzją urzędu. Lepiej jednak poszukać kalkulator zwrotu podatku, który również bierze pod uwagę inne czynniki takie jak ulgi podatkowe. Dzięki takiemu programowi możesz dość dokładnie określić ostateczną sumę, lecz pamiętaj, że i tak decyzja należy do urzędu.

W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy ekspertów

Ubieganie się o zwrot podatku nie jest uważane za bardzo skomplikowany proces, więc jeśli chcesz, możesz się tym zająć samodzielnie. Wystarczy, że dowiesz się, jakie dokumenty potrzebujesz, zbierzesz je, a następnie dostarczysz do urzędu. Na decyzję będziesz czekał od około 2 miesięcy do pół roku. Proces przedłuża się w przypadku ewentualnych błędów w dokumentach lub braku niektórych z nich.

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz czasu na złożenie dokumentów oraz dostarczenie ich do urzędu, o pomoc możesz poprosić agencje, które specjalizują się w tej dziedzinie. W rezultacie będziesz mógł oszczędzić czas oraz uniknąć dodatkowych nerwów, ponieważ powierzasz swoją sprawę profesjonalistom.

Podsumowanie

Każda osoba pracująca za granicą może ubiegać się o zwrot podatku. Zanim rozpoczniesz zbierać wymagane dokumenty, możesz sprawdzić, o jaką sumę będziesz się starać w urzędzie. Do obliczenia prawdopodobnej sumy przyda Ci się kalkulator zwrotu podatku. Jest to darmowy internetowy program, który oblicza zwrot podatku na podstawie zarobków, wpłaconych zaliczek i pozostałych czynników branych pod uwagę przez urzędy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWioletta Kwiatkowska nową dyrektor biblioteki w Żarowie
Następny artykułŚwidniczanka po raz trzeci w setce najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce