Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnicki prokurator już wcześniej był karany naganą za incydent pod wpływem alkoholu

Świdnicki prokurator już wcześniej był karany naganą za incydent pod wpływem alkoholu

5

Prokurator Maciej W., który ostatnio nago spacerował po Świdnicy, w przeszłości był już karany dyscyplinarnie – informuje “Gazeta Wyborcza”. Jak potwierdziła Prokuratura Krajowa, mężczyzna “będąc pod wpływem alkoholu, narzucał się kobiecie”, czym dopuścił się uchybienia godności urzędu prokuratorskiego i otrzymał za to naganę.

Przypomnijmy, 9 września nagi 38-latek spacerował po świdnickim Osiedlu Zarzecze, a także odwiedził jeden z osiedlowych sklepów. O sytuacji mieszkańcy powiadomili Komendę Powiatową Policji w Świdnicy. Na miejsce skierowany został patrol policji, który zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę. – 38-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu świdnickiego, został przekazany rodzinie – mówiła Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy potwierdził z kolei, że “nieobyczajnego wybryku” dopuścił się prokurator “pełniący służbę w jednej z jednostek okręgu świdnickiego”, który w chwili zdarzenia przebywał na urlopie.

Sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa. – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, którego dotyczą doniesienia medialne, został niezwłocznie zawieszony w czynnościach służbowych, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia przez niego godności urzędu – wyjaśniał 10 września Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy PK. Jak dodał, zgodnie z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze “karą dyscyplinarną dla prokuratora może być upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia zasadniczego, kara pieniężna, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe lub wydalenie ze służby prokuratorskiej”.

Jak ustaliła “Gazeta Wyborcza“, wobec Macieja W. w przeszłości toczyło się już postępowanie dyscyplinarne. – W październiku 2020 roku decyzją Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym prokurator ten został ukarany naganą za uchybienie godności urzędu prokuratorskiego. Polegało ono na tym, że będąc pod wpływem alkoholu, narzucał się kobiecie. W tej sprawie zostało także z urzędu wszczęte postępowanie karne. Ostatecznie zakończyło się umorzeniem, a pokrzywdzona nie złożyła zażalenia na takie postanowienie – poinformowała Prokuratura Krajowa w odpowiedzi udzielonej “Wyborczej”.

/Gazeta Wyborcza, opr. mn/