Strona główna 0_Slider Gigantyczny sterowiec zawitał na Dolny Śląsk. Przelot można było obserwować również w...

Gigantyczny sterowiec zawitał na Dolny Śląsk. Przelot można było obserwować również w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

0

Mierzy ponad 75 metrów długości, czyli prawie trzy czwarte długości boiska do piłki nożnej, ma prawie 18 metrów wysokości, a jego gondola mieści do 14 pasażerów, którzy mogą podziwiać widoki przez duże panoramiczne okna. W piątek do Polski przybył sterowiec Zeppelin NT. Jego przelot można było obserwować również w Świdnicy.

Sterowiec Goodyear Blimp to prawdziwa ikona popkultury. Towarzyszył najgłośniejszym rozgrywkom sportowym. Umożliwił transmisję telewizyjną dla BBC ze ślubu Karola i Diany. Niósł pomoc ofiarom huraganu, który uderzył w wybrzeże Florydy.

Sterowiec napędzają trzy silniki o mocy 200 KM każdy, które są połączone ze śmigłami za pomocą skrzyni biegów, a cały zestaw pozwala na imponującą zwrotność: sterowiec może obracać się nawet wokół własnej osi podczas lotu. Może również startować i lądować w pionie. Z łatwością może też zawisnąć w miejscu i jest przy tym znacznie cichszy niż śmigłowiec. Całkowita pojemność sterowca wynosi 8425 metrów sześciennych. Balon wypełniony jest niepalnym helem. Sterowiec może osiągać maksymalną prędkość 125 km/h. Ma zasięg 1000 km. Maksymalna wysokość lotu wynosi 3000 metrów.

Mieszkańcy Świdnicy, którzy w piątek około godziny 14.00 spojrzeli w niebo, mogli podziwiać przelot sterowca nad miastem. Grupa świdniczan postanowiła obserwować jego wizytę z punktu widokowego na wieży ratuszowej. Sterowiec udał się następnie w kierunku Wrocławia. Przez trzy dni będzie stacjonował na podwrocławskim lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie, skąd będzie odbywał regularne loty nad miastem i jego okolicami.

Zobacz galerię zdjęć oraz nagrania wykonane przez mieszkańców:

/mn/