Strona główna 0_Slider Krwiodawcy poszukiwani. “Krew potrzebna jest codziennie”

Krwiodawcy poszukiwani. “Krew potrzebna jest codziennie”

0

Trwają wakacje. Dla wielu jest to czas wyczekiwany, pełen radości i wytchnienia. Dla krwiodawstwa jest to jednak czas najtrudniejszy. Zapotrzebowanie na krew wzrasta, a liczba dawców maleje. Z tego względu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zachęca wszystkich do oddawania krwi właśnie w wakacje.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są ludzie, którzy dzielą się nią bezinteresownie. Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje, cieszyć się życiem – zwracają uwagę przedstawiciele wałbrzyskiego krwiocentrum.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaopatruje w krew i jej składniki 20 podmiotów leczniczych. Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo w jakim momencie będziemy zmuszeni sami z niej skorzystać. – Zapraszamy do oddawania krwi w Wałbrzychu oraz na naszych ekipach wyjazdowych m.in. w Jeleniej Górze, Kłodzku, Świdnicy, Dzierżoniowie. Harmonogram ekip wyjazdowych dostępny jest na naszej stronie www.rckik.walbrzych.pl – zachęcają pracownicy RCKiK.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi? W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym! Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddawania krwi?

  • rejestracja dawcy na podstawie dokumentu tożsamości;
  • wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;
  • laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;
  • badanie lekarskie – badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;
  • pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
  • odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. W czasie pandemii Dawcy przysługują dwa dni wolnego: w dniu oddania i w dniu następnym do godz. 24:00.

Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo płynów i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

Jak ozdrowieniec może umówić się na oddanie osocza? Najpierw należy zadzwonić pod nr tel. 74 664 63 46. Zostanie przeprowadzony wstępny wywiad, wytłumaczony proces oddawania osocza, a także zostanie umówiony dzień oraz godzina oddania osocza. Osocze można oddać w RCKiK w Wałbrzychu oraz w Punkcie Krwiodawstwa w Jeleniej Górze.

Jeżeli masz pytania na temat oddawania krwi:

/RCKiK Wałbrzych, opr. mn/