Strona główna Wydarzenia Zdobyciem jednego z najwyższych szczytów Kaukazu uczcił rocznicę powołania Policji Państwowej

Zdobyciem jednego z najwyższych szczytów Kaukazu uczcił rocznicę powołania Policji Państwowej

0

W wyjątkowy sposób 102. rocznicę powołania Policji Państwowej postanowił uczcić komisarz Piotr Danik, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, który zdobył jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.

Komisarz Piotr Danik jest pasjonatem wspinaczki wysokogórskiej. Zdobył już wiele wymagających szczytów, a do swojej “kolekcji” dorzucił ostatnio Kazbek – jeden z najwyższych szczytów Kaukazu, który znajduje się na granicy gruzińsko-rosyjskiej. Szczyt mierzy 5047 m n.p.m i jest drzemiącym wulkanem. Ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu. Liczne strome ściany, kruche skały oraz bardzo duże nachylenie stoków, które stale są pokryte lodem i śniegiem sprawiają, że Kazbek jest górą znacznie trudniejszą i bardziej wymagającą niż wyższy o kilkaset metrów Elbrus. Często wiejące tam bardzo silne wiatry oraz zmieniająca się błyskawicznie pogoda i temperatura sprawiają, że alpiniści uważają ten szczyt za jeden z najtrudniejszych do zdobycia w tej części świata. Wiele razy światowe media donosiły, że niestety nie wszystkim było dane zdobyć Kazbek i szczęśliwie powrócić do domu.

Wiceszef świdnickiej policji zdobył szczyt Kazbek 28 lipca 2021 roku. – O godzinie 10.40 zatrzepotała na szczycie wniesiona przez komendanta flaga starostwa świdnickiego, którą na ręce funkcjonariusza przekazana została przez wicestarostę świdnickiego Zygmunta Worsę. Jak mówi komisarz Danik, była to trudna góra, ale dobra pogoda, kondycja i odpowiednia aklimatyzacja, pozwoliły odnieść sukces. Pytany o dalsze plany z uśmiechem mówi, że na pewno będą to kolejne szczyty…. bo wysoko mierzy – referuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

/KPP Świdnica, opr. mn/