Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Poszukiwanie skarbów podczas giełd staroci w Świdnicy, naturalne specjały od lokalnych producentów uczestniczących w Targu Ziemi w Kraskowie, muzyczna uczta w ramach Festiwalu Bachowskiego, a może podziwianie motoryzacyjnych perełek uczestniczących w rajdzie pojazdów zabytkowych? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

XXII Festiwal Bachowski w Świdnicy

XXII edycja Bach Festival Świdnica odbędzie się w dniach od 30 lipca do 8 sierpnia. Po raz kolejny w najpiękniejszych zabytkach Świdnicy i na tle malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z polski i ze świata, a chociaż spektrum repertuaru będzie bardzo szerokie w centrum pozostanie Johann Sebastian Bach i muzyka barokowa.

Podczas inauguracji 30 VII zabrzmią kantaty i motety patrona festiwalu oraz kompozycje innych niemieckich twórców epoki baroku grane i śpiewane przez młodych artystów z Akademii Bachowskiej prowadzonej przez Andreasa Arenda. W sobotę 31 VII wirtuozowskie arie Mozarta w wykonaniu sopranisty Samuela Mariño (również z Capellą Cracoviensis i Janem Tomaszem Adamusem). Tego samego dnia polska premiera opery Comfort Starving. To monodram na śpiewaka (tenor Petr Nekoranec) i fortepian (William Kelley) napisany przez brytyjskiego kompozytora Iaina Bella. W oparciu o własne doświadczenia Bell opowiada o przemilczanym we współczesnym społeczeństwie problemie męskiej anoreksji jako strategii wypierania problemów u chłopców i młodych mężczyzn. Reżyserem inscenizacji w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych będzie Krystian Lada. W niedzielę 1 VIII spotkanie dwóch światów: madrygały Monteverdiego i luterańska msza g-moll Bacha w wykonaniu połączonych sił zespołu La Risonanza i Akademii Bachowskiej dyrygowanych przez Fabia Bonizzoniego.

Wejściówki: bilety.sok.com.pl. Szczegóły: bach.pl.

Stowarzyszenie Kanon “Prezentacje 2021” – wernisaż (piątek)

30 lipca o godz. 17.00 w Wieży Ratuszowej odbędzie się wernisaż wystawy, na której zaprezentowane zostaną prace plastyczne artystów związanych ze Stowarzyszeniem Kanon – grupy artystycznej założonej w 2006 roku przez pasjonatów sztuki i wszelkich przejawów twórczych. W kręgu zainteresowań Stowarzyszenia jest malarstwo, grafika, rysunek, ikonografia, rzeźba, fotografia, poezja oraz inne działania artystyczne. Grupa należy do Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

W prezentacjach 2021 biorą udział: Krystyna Bielejewska, Teresa Mikołajewska, Marianna Kulmatycka, Zbigniew Miciuła, Janina Pacewicz, Lucyna Pająkowska, Ewelina Pol, Irena Stefańska, Tadeusz Trojan, Zdzisława Wolańska.

IX Międzynarodowy Wałbrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych – etap świebodzicki (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 31 lipca na świebodzicki Rynek zawitają uczestnicy IX Międzynarodowego Wałbrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. W ramach wydarzenia ulicami miasta przejadą piękne, stare pojazdy, które następnie będą eksponowane przed ratuszem.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Wałbrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych, organizowanego przez Stowarzyszenie Moto-Weteran Wałbrzych, odbędzie się w dniach od 31 lipca do 1 sierpnia. Uczestników rajdu można będzie spotkać na ulicach Wałbrzycha, Świebodzic, Szczawna Zdroju i Boguszowa. W ramach etapu świebodzickiego, 31 lipca zabytkowe auta gościć będą na Rynku w Świebodzicach od godziny 11.30 do 13.30.

15-lecie zespołu folklorystycznego Dobromierzanie (sobota)

Zespół Folklorystyczny “Dobromierzanie” istnieje już od 15 lat. Rozsławia gminę Dobromierz na festiwalach, przeglądach zespołów folklorystycznych, festynach, czy wydarzeniach kulturalnych, mając na swoim koncie wiele sukcesów. Zespół jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej i w swych programach prezentuje folklor, zwyczaje, melodie i przyśpiewki ludowe.

Świętowanie 15-lecia istnienia zespołu rozpocznie się w sobotę, 31 lipca o godz. 13.00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Dobromierzu. Od godz. 14.00 zaplanowano występy zespołów folklorystycznych na scenie rekreacyjnej w dobromierskim parku. Oprócz jubilatów, wystąpią zaprzyjaźnione z nimi zespoły z różnych zakątków Dolnego Śląska.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Giełda staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Giełda odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

Niedziela z Warszawą M20 w Muzeum Kolejnictwa (niedziela)

Zespół Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie z absolutnie unikatowym i wyjątkowym eksponatem – kolejową drezyną motorową Warszawa M20. Pojazd zakupiony został przez Muzeum w 2016 roku i po trwającej 2 lata odbudowie został przywrócony do ruchu.

Zapraszamy do zapoznania się niesamowitą historią samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20. Dokumentację przebudowy samochodu na drezynę opracowało Biuro Konstrukcyjno – Technologiczne Sprzętu Budownictwa Miejskiego w Warszawie w październiku 1955 roku. Produkcja drezyn M20 była prowadzona w Kolejowych Zakładach Naprawczych Skalmierzyce. Przebudowa Samochodu Warszawa na drezynę M20 odbywała się przez cały okres produkcji samochodów przez FSO. Przebudowywane były kolejne typy samochodów produkowanych w fabryce na Żeraniu. Podstawowymi elementami przebudowy były: zabudowa pod podłogą samochodu w środku ciężkości podnośnika obrotnicy, który umożliwiał zmiany kierunku jazdy drezyny, blokada układu kierowniczego, wymianę kół gumowych na koła kolejowe oraz inne pomniejsze zmiany. Wszystkie te zmiany konstrukcyjne umożliwiały to, że samochód na przemian mógł jeździć po torach lub drodze, w zależności od potrzeb – opisują przedstawiciele muzeum.

Spotkanie z Warszawą M20 w niedzielę od godz. 11.00 do 15.00.

Sierpniowy Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela)

W najbliższą niedzielę na terenie ekologicznego gospodarstwa przypałacowego “Bzowa Ostoja” w Kraskowie odbędzie się kolejna edycja Targu Ziemi. Targ potrwa od godz. 11.00 do 15.00. Z listą wystawców można się zapoznać w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie. Wykład i otwarcie wystawy rzeźb (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury odbędzie się konferencja naukowa na zakończenie tegorocznej edycji Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie. Początek wydarzenia o godz. 11.00. Z kolei o godz. 15.00 organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy rzeźb 8 artystów-rzeźbiarzy, którzy przez ostatnie tygodnie rzeźbili w granicie w zakładach kamieniarskich na terenie gminy Strzegom.

W ramach konferencji pt. “Kształt” będzie można wysłuchać interesujących wykładów, które wygłoszą osoby zajmujące się na co dzień rzeźbą i jej kształtem. W gronie prelegentów są m.in.: prof. Zbigniew Władysław Solski, prof. Ewa Janus, prof. Jerzy Fober czy prof. Andrzej Szarek. Patronat nad konferencją, którą będzie dostępna on-line na profilu facebookowym Strzegomskiego Centrum Kultury, objęli: prof. Wojciech Pukocz, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz prof. Maciej Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Nowo powstałe rzeźby staną w strzegomskim Rynku i jego okolicach.

Żarowskie Spotkania Miłośników Motoryzacji (niedziela)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają 1 sierpnia 2021 roku na VI Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji. Impreza startuje o godz. 14.00 na Targowisku Miejskim w Żarowie.

Program Spotkania:
14:00 – rozpoczęcie spotkania
15:00 – występ zespołu “Ślad”
15:00 – 16:00 – przyznanie pucharów w 8 kategoriach
15:00 – 17:00 – pokaz sprzętu policyjnego
(Komenda Powiatowa Świdnica)
16:00 – konkurs rzutu oponą dla dorosłych
– konkurs toczenia opony dla dzieci
16:40 – rozdanie nagród
17:00 – minuta ciszy dla uczczenia Bohaterów Powstania Warszawskiego
17:15 – pokaz ratownictwa drogowego OSP KSRG Żarów
+ Policja (Komenda Powiatowa Świdnica)
18:00 – 19:00 – zakończenie spotkania

Festiwal Baniek Mydlanych (niedziela)

1 sierpnia o godzinie 15.00 nad zalewem wystartuje Festiwal Baniek Mydlanych. – Przygotowaliśmy dla Was dużo darmowego płynu, bańkowe zabawy, tysiące małych baniek i konkursy z nagrodami. Ale to nie wszystko! Czekać na Was będą również akcesoria do puszczania baniek, kolorowe łakocie, dmuchańce i eurobungee. Festiwal Baniek Mydlanych to doskonała zabawa dla wszystkich, bez wyjątków, bez ograniczeń wiekowych – zachęcają organizatorzy.

Festiwal Kolorów (niedziela)

W niedzielę o godzinie 17.30 okolice bosmanatu eksplodują kolorami podczas Dnia Kolorów Holi w Świdnicy. – Przygotowaliśmy dla Was kolorowe proszki holi – 12 kolorów, najlepszy muzyczny klimat, a także wyrzutnie proszków holi. Przyjdź z przyjaciółmi na tą niepowtarzalną imprezę, przeżyj niezapomniane chwile, obrzucaj się kolorowymi proszkami holi, baw się i tańcz przy muzyce najlepszych DJ-ów – opisują organizatorzy.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (niedziela)

1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W hołdzie powstańcom zabiją dzwony w kościołach diecezji świdnickiej, zaś w samej Świdnicy odbędą się dwa wydarzenia upamiętniające uczestników zrywu z 1944 roku.

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotykamy się na świdnickim Rynku, przy fontannie z Atlasem. Posłuchamy pieśni powstańczych, w godzinę “W” staniemy w ciszy, oddając hołd Bohaterom, a następnie odśpiewamy hymn – mówi Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, dla upamiętnienia powstańców zapalone zostaną też znicze. Pojawi się również grupa rekonstrukcyjna oraz pojazdy wojskowe. Początek rocznicowego spotkania, którego organizatorami są Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w niedzielę o godzinie 16.00

Drugie z wydarzeń, do udziału w którym zaprasza Świdnicka Grupa Biegowa, Świdnica Rally, świdnicki oddział Road Runners MC oraz Urząd Miejski w Świdnicy, odbędzie się przy rondzie Powstańców Warszawy 1944 roku. – Zapraszamy całe rodziny, aby przez jedną minutę to małe rondo stało się miejscem wielkiego wydarzenia. Niech zawyją syreny, niech zabiją mocniej nasze serca. Poczujmy się przez chwilę powstańcami. Kochani, bądźcie chwilę wcześniej – najmłodsi dostaną upominki, a my razem odliczymy czas do godziny W – zachęcają organizatorzy.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego biskup świdnicki wystosował apel do duchownych z diecezji. – W związku z przypadającą 1. sierpnia 77. rocznicą Powstania Warszawskiego proszę, aby w hołdzie bohaterom w tym dniu o godz. 17.00 uderzyły kościelne dzwony naszej diecezji. Proszę też, aby podczas wszystkich nabożeństw modlić się o pokój na świecie i za naszą Ojczyznę; zwłaszcza za tych, którzy poświęcili swoje życie w walce za wolną i niepodległą Polskę – przekazał biskup Marek Mendyk.

/opr. mn/