Strona główna 0_Slider Remont alei Niepodległości przyniósł pierwszą niespodziankę

Remont alei Niepodległości przyniósł pierwszą niespodziankę [FOTO]

6

Rozpoczęty 5 czerwca I etap remontu alei Niepodległości w Świdnicy przyniósł pierwsze odkrycie. Pod warstwą granitowej nawierzchni ukazała się kolejna, ułożona w zupełnie inny sposób. Czy można spodziewać się kolejnych niespodzianek. – Bez wątpienia, Świdnica jest miastem o bardzo bogatej historii – mówi Mirosław Pacek, który sprawuje nadzór archeologiczny nad remontem alei.

Pod doskonale znaną świdniczanom szarą kostką granitową znajduje się warstwa jaśniejszej nawierzchni, układanej w zupełnie inny sposób. – Prace archeologiczne rozpoczęliśmy dwa dni temu, więc jeszcze niewiele można powiedzieć. Na pewno odkryta warstwa jest starsza i najprawdopodobniej pochodzi z XIX wieku. Widać różnicę w jakości i sposobie ułożenia kostki. Poszerzymy odkrywkę, by sprawdzić, czy był również wydzielony chodnik – mówi Mirosław Pacek, właściciel działającej we Wrocławiu od 1998 roku Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. Jak podkreśla, na alei Niepodległości nie są prowadzone stacjonarne badania archeologiczne, ale tzw. badania ratunkowe w przebiegu prowadzonego remontu.  – Aleja jest posadowiona po śladzie miejskiej fosy, mogą się tam znajdować ciekawe przedmioty. Każde znalezisko zostanie w Świdnicy i trafi do Muzeum Dawnego Kupiectwa – zapewnia archeolog.

W ramach I etapu remontu al. Niepodległości przebudowana zostanie jezdnia al. Niepodległości, chodniki i oświetlenie uliczne, na wysokości skweru znajdującego się między al. Niepodległości a ulicą Garbarską wykonana zostanie zatoka autobusowa, natomiast wzdłuż alei powstanie 20 miejsc parkingowych. – Na wydzielonym terenie placu budowy wykonywane będą w pierwszej kolejności prace związane z wycinką starego zadrzewienia wzdłuż muru obronnego. Powstanie nowy kanał deszczowy, dokonana zostanie rozbiórka dotychczasowych nawierzchni drogowych. Oprócz samej alei, prace prowadzone będą również w okolicy przejścia pieszego przy kościele św. Krzyża. W związku z tym ruch pieszych będzie kierowany istniejącymi chodnikami wzdłuż klombu przy starym młynie – informowała Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

I etap przebudowy al. Niepodległości ma zostać zakończony do 31 maja 2022 roku.

Historyczne dochodzenie w sprawie bruku na alei Niepodległości przeprowadzili Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny w Świdnickim Portalu Historycznym.

/asz/
Zdjęcia Swidnica24.pl