Strona główna 0_Slider Ponad siedem godzin działań, 50 zaangażowanych strażaków. Podsumowano akcję gaszenia kamienicy Rynek...

Ponad siedem godzin działań, 50 zaangażowanych strażaków. Podsumowano akcję gaszenia kamienicy Rynek 25 [FOTO]

2

Trwa ustalanie przyczyn pożaru zabytkowej kamienicy Rynek 25, do którego doszło w minioną sobotę. Śledztwo w tej sprawie wszczęła świdnicka prokuratura. W poniedziałek odbyły się oględziny budynku przy udziale inspektorów nadzoru budowlanego, śledczych, policjantów, a także przedstawicieli Miejskiego Zarządu Nieruchomości. Strażacy właśnie podsumowali swoje działania prowadzone podczas trwającej przez ponad siedem godzin akcji gaśniczej, w której uczestniczyło 17 zastępów straży pożarnej.

W dniu 18 września 2021 roku o godzinie 21.22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze poddasza w jednej z kamienic znajdującej się na ul. Rynek w miejscowości Świdnica. Po zaalarmowaniu jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce dojechały pierwsze siły i środki o godzinie 21.25 – przywołuje asp. Paweł Szydłowski ze świdnickiej straży pożarnej. – Z rozpoznania wynikało, że pożarem objęty był cały dach kamienicy trzypiętrowej w zwartej zabudowie. Jedna osoba została poszkodowana – lokator palącej się kamienicy. W budynku, gdzie był pożar oraz w sąsiednich przyległych budynkach nadal znajdowali się lokatorzy, dlatego strażacy ewakuowali wszystkich lokatorów – wskazuje Szydłowski. W sumie ewakuowano 15 mieszkańców

Jak dodaje, dużym problemem dla strażaków były podmuchy wiatru, który kierował płomienie na sąsiednie budynki. – W początkowej fazie podjęto działania obronne, aby ogień nie przedostał się na inne obiekty. Wyjście na poddasze było zawalone, co uniemożliwiało prowadzenie działań z wewnątrz tego budynku. Przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego dokonano częściowej rozbiórki części stropu na korytarzu oraz w mieszkaniach na 3 piętrze w celu ugaszenia pożaru w strefie sufitowej oraz strefie między sufitem a poszyciem dachowym, gdzie przy użyciu kamery termowizyjnej stwierdzano miejsca pożaru ukrytego. W celu poprawy komfortu pracy na klatce schodowej wprowadzono wentylację nadciśnieniową. Działania gaśnicze były również prowadzone z dachów sąsiednich budynków oraz przy użyciu dwóch drabin mechanicznych i jednego podnośnika – opisuje Szydłowski.

Oprócz silnego wiatru strażacy napotkali też problemy związane dostępem i dojazdem do kamienicy. Manewrowanie sprzętem utrudniał ogródek znajdujący się przed budynkiem Rynek 25, a działań ratowniczo-gaśniczych nie ułatwiała specyficzna staromiejska zabudowa, wpływająca na wydłużenie drogi i czasu potrzebnego na przemieszczanie się dookoła kamienicy. – Po około godzinie działań i dojeździe innych jednostek, przeorganizowano siły i środki oraz podjęto główne działania gaśnicze. Około godziny 23.30 pożar został ugaszony w stopniu niezagrażającym kamienicy oraz przyległym budynkom. Dalsze czynności dogaszania potrwały do godziny 4.00 – opisuje strażak. W wyniku pożaru spaleniu uległ dach budynku oraz częściowo drewniany strop zabytkowej kamienicy.

Łącznie w działaniach brało udział 17 zastępów. 3 zastępy stanowiły zabezpieczenie części powiatu z uwagi na duże wykorzystanie straży pożarnych z terenu Gminy Miasta Świdnica, Gminy Świdnica, Gminy Jaworzyna Śląska, Gminy Marcinowice – wylicza Szydłowski. W akcji gaśniczej uczestniczyło w sumie 50 strażaków z JRG Świdnica, JRG Świebodzice, JRG  Wałbrzych, JRG Dzierżoniów, OSP Grodziszcze, OSP Nowice, OSP Burkatów, OSP Witoszów, OSP Jaworzyna Śląska i OSP Zebrzydów. Działania zakończono po 7 godzinach i 10 minutach akcji.

Budynek obecnie nie nadaje się do zamieszkania.

/KP PSP Świdnica, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn; użyczone