Strona główna 0_Slider Nie żyje biskup Edward Janiak. Tuszował przypadki pedofilii wśród księży, w tym...

Nie żyje biskup Edward Janiak. Tuszował przypadki pedofilii wśród księży, w tym sprawę pochodzącego ze Świdnicy Pawła K.

6

W wieku 69 lat zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Kilka miesięcy temu Janiak został ukarany przez Stolicę Apostolską za tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Jeden z takich przypadków dotyczył pochodzącego ze Świdnicy byłego już księdza Pawła K.

bp Edward Janiak (fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska)

Edward Janiak był biskupem pomocniczym wrocławskim w latach 1996–2012 oraz biskupem kaliskim w latach 2012-2020. Od 2020 pełnił funkcję biskupa seniora diecezji kaliskiej. Janiak był antybohaterem filmu braci Sekielskich  „Zabawa w chowanego”, w którym poruszono sprawę pedofilii w polskim Kościele katolickim. Twórcy udowadniali, że biskup wiedział o takich przypadkach na podległym sobie terenie, ale nie podejmował odpowiednich działań, ani – pomimo ciążącego na nim obowiązku – nie zawiadamiał o takich sprawach Watykanu. Przenosił za to krzywdzących dzieci księży z parafii do parafii. Biskup Janiak miał być osobą inicjującą przeniesienie księdza Pawła K. z diecezji wrocławskiej do bydgoskiej.

Pochodzący ze Świdnicy Paweł K. przez blisko 20 lat pełnił posługę kapłańską przede wszystkim w parafiach wrocławskich, bydgoskiej i milickiej, i tam dopuścił się czynów pedofilskich na ministrantach. Wybierał głównie chłopców z ubogich rodzin, którym w zamian za seks fundował drogie prezenty i egzotyczne wycieczki. Wpadł w 2012 roku w ekskluzywnym wrocławskim hotelu, gdzie zatrzymał się z 13-letnim chłopcem. W pokoju znaleziono pornografię dziecięcą, zresztą za posiadanie takich materiałów ksiądz już miał wyrok. W styczniu 2015 roku został skazany na 7 lat pozbawienia wolności. Niedawno mężczyzna zakończył odbywanie kary więzienia i wyszedł na wolność.

W październiku 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Decyzja ta miała związek z postępowaniem prowadzonym przez Stolicę Apostolską po zawiadomieniu złożonym przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, które dotyczyło tuszowania pedofilii wśród księży. Pod koniec marca 2021 roku Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu bp. Janiaka w sprawach „nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją”. Nakazano mu zamieszkanie poza diecezją kaliską, zakazano mu uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach świeckich na terenie diecezji, a także nakazano mu wpłatę zadośćuczynienia na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

W czwartek informację o śmierci Janiaka podało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, a także kaliska kuria. – Informujemy, że dziś w godzinach południowych zmarł biskup Edward Janiak, biskup kaliski senior. Prosimy o modlitwę za zmarłego biskupa Edwarda polecając Go Miłosierdziu Bożemu – przekazano w komunikacie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPonad siedem godzin działań, 50 zaangażowanych strażaków. Podsumowano akcję gaszenia kamienicy Rynek 25 [FOTO]
Następny artykułKto powalczy o zwycięstwo w Rajdzie Świdnickim-Krause? Znamy pełną listę zgłoszeniową!