Strona główna 0_Slider Dożywocie dla Jakuba A.? Zakończono śledztwo w sprawie zabójstwa 10-letniej Kristiny

Dożywocie dla Jakuba A.? Zakończono śledztwo w sprawie zabójstwa 10-letniej Kristiny

2

W czerwcu miną dwa lata od zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy śledztwo w sprawie brutalnej zbrodni właśnie dobiegło końca. Do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A., który wcześniej przyznał się do zabójstwa 10-latki.

Przypomnijmy, do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych dziewczynka nie wróciła do domu. Rodzina zgłosiła policji jej zaginięcie i przystąpiła do poszukiwań, do których następnie włączyła się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowa osoba odnalazł ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni 24-latek został zatrzymany 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. – Postawiono mu dwa zarzuty: pierwszy to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, skumulowane ze znieważeniem zwłok, natomiast drugi zarzut to jest podżeganie we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału lub współudziału w tym zabójstwie – wyliczał wówczas Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy postępowania, w wykonanych na zlecenie śledczych opiniach, biegli psycholodzy i psychiatrzy stwierdzili, że w trakcie zabójstwa 24-latek był poczytalny. Sprawą Jakuba A. zajmował się m.in. seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, który stwierdził, że podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna nie miał zaburzeń. Śledczy zlecili również przygotowanie opinii dotyczących motywacji podejrzanego. Chcąc ustalić wszystkie okoliczności zabójstwa, świdnicka prokuratura zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej. Śledczy chcieli zapoznać się z danymi pochodzącymi z serwisu społecznościowego Facebook – w tym z korespondencją prowadzoną przez Jakuba A. za jego pośrednictwem.

Prokuratura niedawno skierowała do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A., który w dalszym ciągu pozostaje w areszcie.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Świdnicy:

21 maja 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A. w sprawie dokonanego ze szczególnym okrucieństwem zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin

Okoliczności zbrodni

Jak ustalono, 13 czerwca 2019 r. w drodze powrotnej ze szkoły, dziewczynka wsiadła do samochodu Jakuba A., będącego znajomym rodziny. Oskarżony wywiózł pokrzywdzoną do lasu, gdzie działając ze szczególnym okrucieństwem, dokonał zbrodni zabójstwa.

Zarzuty i eksperyment procesowy

Prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie zabójstwa w typie kwalifikowanym, tj. ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, Jakub A. usłyszał zarzuty podżegania innej osoby do dokonania zabójstwa 10-letniej Kristiny. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie.

W trakcie eksperymentu procesowego Jakub A. w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa. Informacje te znalazły potwierdzenie w innych dowodach zgromadzonych w sprawie.

Przebadano kilkaset śladów biologicznych

W toku śledztwa uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych dziedzin, w tym 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Osobowość o charakterze sadystycznym

Według opinii sądowo-psychiatrycznej, Jakub A. w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych, stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Jakub A. jest tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Świdnicy

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWygrywali praktycznie wszystko. Fantastyczny weekend biało-zielonych
Następny artykułNajnowocześniejsze zabiegi wyszczuplające w Centrum Urody Justyna w Świdnicy