Strona główna 0_Slider Pożar zabytkowej kamienicy na świdnickim Rynku. Ewakuowano mieszkańców, dach uległ zawaleniu

Pożar zabytkowej kamienicy na świdnickim Rynku. Ewakuowano mieszkańców, dach uległ zawaleniu [FOTO/VIDEO]

8

Dziewiętnaście zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem poddasza i dachu kamienicy na świdnickim Rynku, do którego doszło w sobotni wieczór. Ewakuowano mieszkańców. Strażacy zdołali opanować pożar i uniemożliwili rozprzestrzenienie się ognia na sąsiednie budynki.

Zgłoszenie o pożarze budynku Rynek 25, tzw. Pałacu Hochbergów, jednej z najstarszych świdnickich kamienic, wpłynęło do służb ratunkowych około godziny 21.25. Do pożaru doszło na poddaszu budynku. Według wstępnych informacji przekazywanych przez straż pożarną, w wyniku zdarzenia poszkodowana została co najmniej jedna osoba. – Działania cały czas trwają. Sytuacji jeszcze nie mamy do końca opanowanej. Pożar objął obecnie jedną kamienicę, jednak zagrożone są sąsiednie budynki. W dalszym ciągu prowadzimy działania. Poddasze budynku grozi zawaleniem – informował około godziny 22.30 Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Płonie kamienica Hochbergów w Rynku. Ogień zajął poddasze oraz dach. Służby ewakuowały mieszkańców, trwa akcja gaszenia budynku. Na chwilę obecną brak informacji na temat osób poszkodowanych – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Dach spalony. Ogień gaśnie. Mieszkańcy wyprowadzeni, zabezpieczeni tymczasowo – informowała z kolei prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Aktualizacja (godz. 23.00): Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez świdnicki magistrat, strażakom udało się opanować pożar. Osoby, które zostały ewakuowane z płonącego budynku oraz sąsiednich kamienic, znalazły tymczasowe schronienie w Galerii Fotografii. Mieszkańcom kamienicy Rynek 25 zostaną zapewnione miejsca noclegowe w schronisku młodzieżowym przy ulicy Kanonierskiej. Mieszkańcy sąsiednich budynków najprawdopodobniej będą mogli wrócić do swoich mieszkań po zakończeniu działań gaśniczych.

Aktualizacja (godz. 1:00): – Spaleniu uległo całe poddasze, w wyniku czego zawaleniu do środka uległ dach. Poszkodowana została jedna osoba. Sprawdziliśmy już wszystkie lokale mieszkalne i w tym momencie prowadzimy działania związane z dogaszaniem pożaru – mówi Łukasz Grzelak z KP PSP Świdnica. Działania te mogą potrwać jeszcze kilka godzin. – Mieszkania praktycznie w całym budynku są zalane. Do tego budynku nikt nie będzie wracał. Miasto zapewniło trzem mieszkańcom lokale tymczasowe – dodaje Grzelak.

Prezydent Świdnicy: – Strażacy zakończyli akcję, gasząc ogień na budynku Rynek 25. Dach i strych zniszczone, mieszkania niestety zalane, ale ogień nie zniszczył niższych kondygnacji. Nie przeniósł się też na sąsiednie budynki, choć było kilka nerwowych chwil. Dziękuję za super akcję, profesjonalizm, udział wielu strażaków, w tym także było wsparcie z sąsiednich gmin. 10 osób przewiezionych na noc do schroniska przy ul. Kanonierskiej. Mieszkańcy Rynku 24 i 26 jutro wrócą do domu. Reszta lokatorów zabezpieczona na razie przez rodziny i przyjaciół.

/mn/

fot. Michał Nadolski, Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKoszt przebudowy basenu letniego wzrośnie do 35 milionów złotych? Miasto szykuje się do kolejnych prac [WIZUALIZACJE]
Następny artykułJedna z najstarszych kamienic w Świdnicy zniszczona w wyniku pożaru. Jej stan sprawdzi nadzór budowlany [FOTO]