Strona główna 0_Slider Jedna z najstarszych kamienic w Świdnicy zniszczona w wyniku pożaru. Jej stan...

Jedna z najstarszych kamienic w Świdnicy zniszczona w wyniku pożaru. Jej stan sprawdzi nadzór budowlany [FOTO]

0

W wyniku sobotniego pożaru całkowitemu zniszczeniu uległ dach zabytkowej kamienicy Rynek 25, tzw. Pałacu Hochbergów. W poniedziałek inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi stan techniczny budynku.

  • 10 mieszkańców spędziło minioną noc w schronisku młodzieżowym przy ulicy Kanonierskiej.
  • Dzieje jednej z najstarszych kamienic w mieście, której blisko 400 lat temu również zagroził poważny pożar, przytacza świdnicki historyk Sobiesław Nowotny.

Do pożaru poddasza oraz dachu kamienicy Rynek 25 doszło w sobotę około godziny 21.25. Do działań gaśniczych skierowano dziewiętnaście zastępów straży pożarnej. – Spaleniu uległo całe poddasze, w wyniku czego zawaleniu uległ dach – relacjonował Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Z uwagi na błyskawicznie rozprzestrzeniający się pożar istniało zagrożenie, że ogień obejmie sąsiednie budynki. Dzięki akcji straży pożarnej sytuację udało się opanować. W wyniku pożaru poszkodowana została jedna osoba.

Przed pierwszą w nocy strażacy zakończyli akcję gaszenia ognia na budynku Rynek 25. Dach i strych zniszczone, mieszkania niestety zalane, ale ogień nie zniszczył niższych kondygnacji. Nie przeniósł się też na sąsiednie budynki, choć było kilka nerwowych chwil – poinformowała w niedzielę rano prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Mieszkańcy zarówno budynku Rynek 25, jak i sąsiednich – Rynek 24 i 26 zostali bardzo szybko ewakuowani. 10 osób przewiezionych na noc do schroniska przy ul. Kanonierskiej. Mieszkańcy Rynku 24 i 26 wrócą dziś do swoich domu. Reszta lokatorów zabezpieczona na razie przez rodziny i przyjaciół – przekazała prezydent.

W poniedziałek inspektor Nadzoru Budowlanego sprawdzi stan techniczny obiektu. Wtedy też swoje czynności przeprowadzi prokurator.  Zastanowimy się wtedy nad dalszymi krokami. Będzie bowiem potrzebny ogromny remont. Budynek jest administrowany przez Miejski Zarząd Nieruchomości. Dyrektor Marek Suwalski już w nocy podjął działania I w uzgodnieniu ze strażą firma budowlana rozpoczęła zabezpieczanie obiektu przed opadami. Większość mieszkańców była ubezpieczona. Ale na pewno – bo takie mam pytania – pomóc różnego rodzaju będzie potrzebna. Informacje o tym będziemy przekazywać od poniedziałku – dodała Moskal-Słaniewska.

Jak wskazuje świdnicki historyk, sobotni pożar doprowadził do zniszczenia jednej z najstarszych kamienic w mieście. – Dom w Rynku 25 należy do najciekawszych i najokazalszych kamienic południowej pierzei świdnickiego Rynku, zwanej w dawnych czasach Podcieniami lub Rynkiem Zbożowym. W okresie przed zakończeniem II wojny światowej nazywaną ją kamienicą “Pod Starym Frycem”, “Kamienicą Królewską”, bądź “Pałacem von Hochbergów”. Wszystkie jej nazwy odnoszą się jednakże do czasów nowożytnych, natomiast jej nazwa z czasów najdawniejszych została zapomniana. Przypuszczać należy, iż kamienica ta istniała już w okresie wczesnego średniowiecza (II poł. XIII – I poł. XIV w.), choć trudno ustalić konkretną datę jej powstania – pisze Sobiesław Nowotny na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego.

Nowotny przywołuje, że pod koniec XIV wieku kamienica należała do wdowy po świdnickim mieszczaninie Strebenstroczilu. Kolejnych właścicieli budynku można ustalić dzięki zachowanej do współczesnych czasów księgi podatkowej z 1471 roku, a także późniejszych dokumentów. Podczas wojny trzydziestoletniej niewiele brakowało, aby budynek stanął w ogniu. – W 1627 r. zakwaterowano tu żołnierzy i oficerów z oddziału podpułkownika von Hatzfelda. Jeden z jego podkomendnych, pozostawiony tu już po wymarszu żołnierzy z miasta, przez nieuwagę pozostawił zapaloną świeczkę w stajni stojącej niegdyś na zapleczu kamienicy. W ten sposób powstał pożar groźny dla całej pierzei Rynku. Zdołano go wprawdzie opanować, lecz wysiłki nad gaszeniem trwały 11 godzin! – przypomina Nowotny.

Dlaczego kamienica nazywana jest Pałacem Hochbergów? – W 1694 roku kamienicę Rynek 25 zakupił jeden z największych właścicieli ziemskich dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego, Hans Heinrich hrabia Rzeszy von Hochberg, pan na zamku Książ. (…) Około 1705 roku prawo do świdnickiej kamienicy przeszło formalnie na Conrada Ernsta Maksymiliana hrabiego Rzeszy von Hochberga. Tenże dokonał przebudowy kamienicy do formy, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Kamienica ta posiadała najwyższy szczyt w mieście, który został zniszczony w czasie oblężenia miasta w 1757 roku – pisze świdnicki historyk.

Nowotny przypomina również bardziej współczesne dzieje kamienicy Rynek 25 – w latach 80. XX wieku w budynku mieściła się siedziba NSZZ “Solidarność”.

Więcej informacji na Świdnickim Portalu Historycznym.

/Świdnicki Portal Historyczny, mn/