Strona główna 0_Slider 10 osób z zarządu, Rady Nadzorczej i komisji przetargowej świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej...

10 osób z zarządu, Rady Nadzorczej i komisji przetargowej świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej stanie przed sądem

0

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, związanym z funkcjonowaniem największej spółdzielni mieszkaniowej w Świdnicy. Prezes, członkowie zarządu, osoba z Rady Nadzorczej i osoby z komisji przetargowej są oskarżone o niegospodarność przy sprzedaży działki w centrum Osiedla Młodych w Świdnicy.

Zdjęcie wykonane w listopadzie 2016 roku w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej. Są na nim m.in. ówcześni członkowie zarządu Spółdzielni.

Sprzedali działkę za pół ceny?

Transakcja dotycząca działki numer 355 przy ul. Waryńskiego przez wiele tygodni budziła kontrowersje. Były wiceprezes i były świdnicki radny nie zgodził się na złożenie podpisu pod umową z wybranym w przetargu kontrahentem. Jak przekonywał, Spółdzielnia działkę sprzedała po zaniżonej o połowę cenie.  Twierdził, że doszło do wielu błędów przy przygotowaniu przetargu na sprzedaż gruntu. Wskazał także w obszernych wyjaśnieniach, które opublikował na swoim blogu, że Spółdzielnia zrezygnowała z oferty developera, który chciał za ten grunt zapłacić 1,2 miliona złotych. Tymczasem ostatecznie teren do przetargu wystawiono za 600 tysięcy złotych netto. Ówczesny wiceprezes o swoich wątpliwościach powiadomił Radę Nadzorczą w lipcu 2016 (przetarg był w lutym, on sam rozpoczął pracę w kwietniu) i odmówił sygnowania swoim podpisem umowy sprzedaży gruntu.

Prezes i Rada Nadzorcza nie kryli oburzenia takim zarzutem i przekonywali, że to swoim postępowaniem wiceprezes mógł narazić spółdzielnię na straty.  Został najpierw pozbawiony funkcji, a później zwolniony z pracy. Od tej decyzji odwołał się do sądu i wygrał, ale do pracy już nie wrócił. Do zarządu Spółdzielni powołano prominentnego członka SLD. Ostatecznie pod koniec 2016 zarząd Spółdzielni podpisał umowę sprzedaży terenu z firmą Dabro-Bau, która wybudowała w tym miejscu budynki mieszkaniowe.

Śledztwo w sprawie sprzedaży działki w centrum Osiedla Młodych toczy się od 2016 roku. Zawiadomienie do prokuratury złożyło dwoje spółdzielców.

Jeden z sygnatariuszy zgłoszenia do prokuratury w 2021 roku poskarżył się do Prokuratury Krajowej na przewlekłość postępowania. – Nie ma mowy o przewlekłości – mówił w maju tego roku prokurator rejonowy Marek Rusin. – W tej sprawie powołaliśmy dwóch biegłych, opinie wymagały uzupełniania i dodatkowych wyjaśnień. Pełny materiał dowodowy został zgromadzony w ubiegłym roku.

W oparciu o opinie biegłych prokuratura rejonowa już w maju 2021 postawiła zarzut członkom zarządu Spółdzielni, Rady Nadzorczej i komisji przetargowej, powołanej do sprzedaży działki. – Zarzut najogólniej mówiąc dotyczy niegospodarności. W wyniku nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków osoby doszło do wyrządzenia Spółdzielni szkody w wysokości 592 tysięcy złotych. Podczas przeprowadzania postępowania zostały naruszone ustawa Prawo Spółdzielcze, Regulamin Spółdzielni w zakresie zamówień oraz przepisy dotyczące przetargów – wyliczał szef prokuratury rejonowej w Świdnicy. Osoby, którym prokurator postawił zarzuty, nie przyznały się do zarzucanych im czynów i odmówiły składania wyjaśnień.

Wraz z zarzutami dla tak wielu osób z zarządu i Rady Nadzorczej pojawił się poważny problem. Nie było osoby, która mogłaby reprezentować w postępowaniu Spółdzielnię Mieszkaniową jako pokrzywdzoną. – Prokurator prowadzący postępowanie zwrócił się do Rady Nadzorczej o wydanie uchwały o skierowaniu do prokuratury wniosku o ściganie oraz wyznaczenie osoby, reprezentującej Spółdzielnię. Rada Nadzorcza wydała uchwałę odmowną. W związku z tym uchwała została przez nas zaskarżona do Sądu Okręgowego, a do Sądu Rejonowego Wrocław Fabryczna zwróciliśmy się o wyznaczenie kuratora dla Spółdzielni – mówił prokurator Rusin.

W związku z tymi problemami śledztwo zostało przedłużone i zakończyło się dopiero w połowie grudnia 2021. – Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna wyznaczył do reprezentacji Spółdzielni w sprawie o niegospodarność jednego członka zarządu, który nie był objęty zarzutami oraz pełnomocnika – informuje dzisiaj Beata Piekarska-Kaleta, zastępca prokuratora rejonowego. Akt oskarżenia dotyczy 10 osób. Za czyn, objęty zarzutami, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

– Jestem usatysfakcjonowany tym, że to długie postępowanie w prokuraturze dobiegło końca i można liczyć na to, że sprawiedliwości stanie się zadość. Przez lata spotykały mnie szykany, jako członek Rady Nadzorczej byłem zawieszany, grożono mi prokuraturą. Czekam teraz na decyzję sądu – mówi spółdzielca, który zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy sprzedaży atrakcyjnej, spółdzielczej działki.

Władze Spółdzielni wybrane niezgodnie z przepisami?

Kwestia sprzedaży działki to nie wszystkie problemy największej spółdzielni mieszkaniowej w Świdnicy. Pod koniec września 2020 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu unieważnił uchwałę, na mocy której od 2019 roku działa obecna Rada Nadzorcza. Ta sama rada wybrała obecnego prezesa.

Od 4 do 12 czerwca 2019 roku podczas Walnego Zgromadzenia Spółdzielców zostały przeprowadzone wybory do Rady Nadzorczej. Jeden z członków spółdzielni zauważył, że podczas Walnego Zgromadzenia nie została podjęta uchwała o wyborze Rady Nadzorczej, ale do obrotu prawnego tę uchwałę – o numerze 8/2019 – wprowadzono kilka dni później. Spółdzielca wniósł do sądu pozew o unieważnienie lub uchylenie tejże uchwały, wskazując, że nie tylko nie było jej w programie zgromadzenia, ale w ogóle nad nią nie głosowano. Na pozew Spółdzielnia Mieszkaniowa odpowiedziała, że wybory zostały przeprowadzone w sposób zgodny ze statutem i również w zgodzie z tym dokumentem podjęto uchwałę nr 8 o wyborze Rady Nadzorczej. Z taką argumentacją zgodził się Sąd Okręgowy w Świdnicy w wyroku z 25 października 2019 roku.

Zupełnie inny wyrok zapadł po złożonej przez spółdzielcę apelacji. 24 września 2020 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przyznał rację spółdzielcy i uchwałę o wyborze Rady Nadzorczej unieważnił. – W ustnym uzasadnieniu sędzia podał przykład: stało się tak, jakby sejm przyjął ustawę bez głosowania już po zamknięciu obrad – mówi spółdzielca, który uczestniczył w ogłoszeniu wyroku. Wyrok jest prawomocny.

Jakie mogą być konsekwencje? – Wszystkie podejmowane przez obecną Radę Nadzorczą decyzje są nieważne, bo Rada jest nieważna – uważa spółdzielca i dodaje, że jak najszybciej powinny się odbyć nowe wybory najpierw rady, a potem prezesa. To właśnie obecna Rada Nadzorcza wkrótce po wyborach z czerwca 2019 roku najpierw uchwałą nr 14 z 3 lipca 2019 roku wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę z prezesem Andrzejem B. z powodu przejścia B. na emeryturę, i tego samego dnia podjęła uchwałę nr 15, wyrażając zgodę na ponowne nawiązanie stosunku pracy z Andrzejem B. i powierzenie mu stanowiska prezesa.

Radca prawny reprezentujący Spółdzielnię 30 września 2020 roku złożył wniosek o wstrzymanie wykonania i skuteczności wyroku do czasu rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy kasacji, wskazując, że z powodu pandemii Spółdzielnia nie jest obecnie w stanie w bezpieczny sposób przeprowadzić Walnego Zgromadzenia Spółdzielców. Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku i wstrzymał skuteczność wyroku do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego. Sąd Najwyższy dopiero 25 maja 2021 roku przyjął skargę kasacyjną do rozpoznania. Jak poinformowało dzisiaj biuro prasowe Sądu Najwyższego, terminu rozprawy wciąż jeszcze nie ma.

Prezes do wymiany? Co dalej z zarządem i Radą Nadzorczą?

Z informacji, pozyskanych przez portal Swidnica24.pl wynika, że obecny prezes będzie pełnił swoją funkcję do końca tego roku, a później jego obowiązki przejmie wiceprezes, do czasu wyboru nowego szefa spółdzielni.

Do Spółdzielni Mieszkaniowej skierowaliśmy pytania o to, czy w związku z aktem oskarżenia zarząd zostanie odwołany i zmieni się skład Rady Nadzorczej. Odpowiedź opublikujemy natychmiast po jej uzyskaniu.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułIdą święta… wygraj wspaniałe prezenty pod choinkę! [KONKURS]
Następny artykuł5 gadżetów dla Twojego mobilnego biura