Strona główna 0_Slider Powiedziały sobie „tak” podczas ślubu LGBT pod Świdnicą

Powiedziały sobie „tak” podczas ślubu LGBT pod Świdnicą

29

Wprawdzie polskie przepisy nie zezwalają na ślub osób tej samej płci, ale mieszkanki Świdnicy znalazły wyjście prawne, zbliżone w statusie do ślubu cywilnego – relacjonuje „Gazeta Wyborcza” opisując historię 24-letniej Angeliki oraz 31-letniej Marleny.

zdjęcie ilustracyjne

Angelika oraz Marlena są razem od 5 lat. Tydzień temu postanowiły sformalizować swój związek – na tyle, na ile pozwala polskie prawo. Podczas uroczystości w jednej z podświdnickich wsi para wygłosiła słowa przysięgi i podpisała dokumenty przygotowane przez notariusza. Dziewczyny spisały testament, a także wzajemnie zapewniły sobie prawo do swoich nieruchomości oraz do wiedzy medycznej o sobie. Na ślub zorganizowany w stylu amerykańskim zaproszono jedynie osoby, które są parze życzliwe.

Jak wyjaśniają w rozmowie z „Wyborczą” świdniczanki, na początku nie chciały upubliczniać informacji o swoim ślubie. – Ale wszyscy zaczęli udostępniać zdjęcia i dziś chyba już wszyscy wiedzą, że w Świdnicy odbył się lesbijski ślub – wskazuje Angelika. – Więc uznałyśmy, że nie ma sensu się ukrywać – dodaje Marlena.

Wiele młodych dziewcząt, które są lesbijkami, nie widzi swojej przyszłości. My chciałyśmy pokazać, że można inaczej. Że jest jakaś ścieżka, którą można pójść – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Angelika. – To chyba jest nasza siła, że mamy wokół siebie same życzliwe osoby. I w domu, i w pracy, i wśród znajomych. Nikt nie robi z naszej orientacji problemu – zaznacza Marlena.

Więcej o historii Angeliki oraz Marleny w „Gazecie Wyborczej”.

/Gazeta Wyborcza, opr. mn/

Poprzedni artykułKobuleti nowym miastem partnerskim Świdnicy
Następny artykułJezioro pod wiaduktami na Kopernika. Zobacz prognozę IMGW na weekend