Strona główna 0_Slider Taki był 2020 rok. Zestawienie najważniejszych wydarzeń i najchętniej czytanych wiadomości

Taki był 2020 rok. Zestawienie najważniejszych wydarzeń i najchętniej czytanych wiadomości

0

Jakimi wydarzeniami w mijającym roku żyli mieszkańcy powiatu świdnickiego? Które z nich przyciągnęły największą uwagę czytelników Swidnica24.pl? Przypominamy najistotniejsze wydarzenia i tematy ostatnich dwunastu miesięcy.

Styczeń

Pacjent wydostał się z karetki. Zginął pod kołami

11 stycznia na drodze krajowej nr 35, w okolicy Komorowa, pod kołami samochodu zginął 53-letni mężczyzna, który wydostał się z transportującej go karetki pogotowia. Karetka z Dzierżoniowa przewoziła mężczyznę do szpitala w Wałbrzychu. Pacjent miał potrzebować pomocy w związku z wcześniejszym pobiciem. Świdnicka prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Zmarł wieloletni proboszcz parafii św. Józefa

14 stycznia w wieku 85 lat zmarł ks. prałat Stanisław Pasyk, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Józefa w Świdnicy, współtwórca trzech innych parafii w Świdnicy.

Wóz strażacki staranował dwa auta osobowe

Nikt nie został ranny w wyniku groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego na ulicy Komunardów w Świdnicy. 3 stycznia doszło tam do zderzenia wozu bojowego straży pożarnej z dwoma zaparkowanymi przy ulicy samochodami osobowymi.

Powiat świdnicki dla WOŚP zagrał rekordowo! Jest ponad pół miliona złotych!

Do 13 stycznia trwało podliczanie sobotnich i niedzielnych zbiórek dla Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej zagrały podczas 28 finału wszystkie gminy powiatu świdnickiego. Wszystkie sztaby zanotowały rekordy!

Luty

1000 hektarów ziemi dla diecezji świdnickiej? Rolnicy zaniepokojeni, co na to KOWR?

Od końca ubiegłego roku rolnicy z gmin Jaworzyna Śląska, Żarów, Strzegom i Świebodzice podejrzewają, że ogromny areał gruntu, na którym obecnie gospodaruje Majątek Ziemski Stary Jaworów SA może zostać przekazany na własność diecezji świdnickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Zarządzający zasobami rolnymi Skarbu Państwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprzecza, ale rolnicy nie wierzą.

Miasto przegrało z Blackrock Properties. Nie będzie licytacji Zaułka Świętokrzyskiego ani milionowych kar

Irlandzka firma, która jest właścicielem gruntów w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy, nie będzie musiała płacić  gigantycznych kar ani nie straci nieruchomości położonej w centrum Świdnicy. Uprawomocnił się korzystny dla przedsiębiorcy wyrok sądowy. Miasto podczas dwóch postępowań sądowych poniesie koszty ok. 120 tysięcy złotych.

“O niechlujnym wyglądzie, brudne lub o odrażającym zapachu”. Takie osoby nie będą miały wstępu na dworzec Świdnica Miasto

Obecność bezdomnych na odrestaurowanym dworcu Świdnica Miasto od lat jest zauważana przez podróżnych. Dopóki nie byli pijani, agresywni i nie dopuszczali się nieobyczajnych czynów, ani policja, ani straż miejska nie mogły ich wyprosić z budynku, nawet jeśli odrażali swoim wyglądem i zapachem. Nowe możliwości stróżom prawa miał dać nowy regulamin korzystania z dworca Świdnica Miasto – ostatecznie został on przyjęty bez budzących kontrowersje zapisów.

Mieszkańcy wykupują maseczki ochronne. Brakuje ich w świdnickich aptekach i magazynach

Po doniesieniach o zakażeniach koronawirusem w kolejnych europejskich państwach ludzie zaczęli masowo wykupywać maseczki ochronne. Brakuje ich we wszystkich świdnickich aptekach, coraz trudniej dostać je też w internecie. Tymczasem służby sanitarne przypominają, że maseczka może jedynie ograniczyć rozprzestrzenianie niektórych chorób układu oddechowego przez osoby już zakażone, zaś Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie masek.

Marzec

Jest pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim

U pierwszego mieszkańca powiatu świdnickiego testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2. To kobieta w wieku przedemerytalnym. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, chodzi o mieszkankę Świebodzic. Jest w szpitalu zakaźnym, 5 osób z jej otoczenia zostało objętych kwarantanną.

Jaki będzie przebieg ekspresowej S5? Planują spotkanie z mieszkańcami

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzone są prace projektowe związane z zapowiadaną budową drogi ekspresowej S5, łączącej Wrocław ze Świdnicą i Wałbrzychem, a także przebudową autostrady A4 lub wytyczeniem jej nowego przebiegu.

Pożar hali przy Fabrycznej. Ewakuowano pracowników

Dziesięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej na terenie zakładu przy ulicy Fabrycznej w Świdnicy. Zapaliła się część hali. Konieczna była ewakuacja pracowników.

Pochodzący ze Świdnicy naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Pochodzący ze Świdnicy prof. Marcin Drąg, pracujący na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, wraz z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz – mówi naukowiec w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Kwiecień

Pierwsze kary za nieprzestrzeganie przepisów wprowadzonych w związku z epidemią. Policja, straż miejska i wojsko patrolują ulice

Od kilku dni na ulicach Świdnicy można spotkać wspólne patrole policji, straży miejskiej i wojska, które sprawdzają, czy przestrzegane są nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. W ten weekend nałożone zostały pierwsze, 500-złotowe mandaty za naruszenie przepisów ograniczających przemieszczanie się.

Zmarł świdniczanin zakażony koronawirusem

W szpitalu we Wrocławiu zmarł pochodzący ze Świdnicy mężczyzna, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Informację w tej sprawie przekazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy.

Pierwsze zwolnienia w jednej z największych fabryk w Świdnicy. Jest zapowiedź ponownego wstrzymania produkcji

Spowodowany pandemią koronawirusa zastój gospodarczy coraz poważniej zaczyna odbijać się na kolejnych firmach i ich pracownikach. W świdnickiej fabryce Electrolux szykuje się kolejny przestój. Podjęto też decyzję o pierwszych zwolnieniach.

Żona tragiczne zmarłego pod Świdnicą Czecha nie może sprowadzić ciała męża do kraju

To miał być ostatni wyjazd Viktora Dusila do Polski, po Wielkanocy miał rozpocząć nową pracę. Tak się jednak nie stało. Czech zginął tragicznie 9 kwietnia pod belami słomy, które ładował na ciężarówkę w okolicach Nowic pod Świdnicą. Żona mężczyzny do dzisiaj nie może sprowadzić ciała męża do kraju i pisze dramatyczny apel o pomoc. Do tragedii doszło 70 kilometrów od rodzinnej miejscowości zmarłego.

Miejska dotacja tylko dla czterech zabytków. Blisko 200 tysięcy zł dla kamienicy, w której mieszkanie kupił mąż prezydent Świdnicy

O ponad 700 tysięcy złotych mniej niż w zeszłym roku ma trafić z budżetu Świdnicy na remonty obiektów zabytkowych. O mocno okrojoną pulę środków starało się ponad 80 właścicieli. Dotacje mają otrzymać tylko cztery zadania. Najwięcej, 198 tysięcy złotych, ma dostać wspólnota mieszkaniowa przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego 2, administrowana przez MZN. W tej kamienicy duże mieszkanie przed rokiem kupił mąż prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Nowy biskup oficjalnie stanął na czele diecezji świdnickiej

Bp Marek Mendyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji legnickiej, formalnie zastąpił w czwartek przechodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca, pierwszego ordynariusza świdnickiego. – Diecezja młoda, ale jest dobrze zorganizowana i cieszę się, że będę mógł kontynuować linię księdza biskupa Ignacego. Mam nadzieję, że niczego nie zburzę po drodze – powiedział podczas pierwszej konferencji prasowej w Świdnicy.

Porzucone, zagłodzone i martwe czworonogi. DIOZ zawiadamia policję i oskarża operatora świdnickiego schroniska

25 kwietnia Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt podjął interwencję na terenie byłej ciepłowni w Głuszycy. – To co zobaczyliśmy jest przerażające. Na miejscu są skrajnie wychudzone zwierzęta, mamy psy, które padły z zagłodzenia. Ustaliliśmy na ten moment cztery zwłoki psów, cztery psy są jeszcze żywe – mówi Konrad Kuźmiński z DIOZ, który winą za zastaną sytuację obarcza Fundację “Mam Pomysł” z Bielawy, będącą zarazem operatorem świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Na miejsce wezwano policję.

Maj

Olbrzymie akwarium w Zagórzu Śląskim czeka już na turystów

Ponad 13 milionów złotych (w tym 7,5 mln zł unijnej dotacji) kosztował największy projekt turystyczno-edukacyjny w chętnie odwiedzanej także przez świdniczan gminie Walim. Dzisiaj do użytku oddano ostatni element ścieżki edukacyjnej związanej z Jeziorem Bystrzyckim. Na turystów w Zagórzu Śląskim czeka Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego z olbrzymim akwarium, prezentującym ryby z położonego obok zbiornika.

Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Śledczy wystąpili o pomoc prawną do USA. Sprawdzą korespondencję Jakuba A.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o pomoc w uzyskaniu danych z konta społecznościowego należącego do Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Śledczy dążą do ustalenia wszystkich okoliczności zbrodni, do której doszło w czerwcu ubiegłego roku.

28 ton złota i kosztowności ukrytych w Roztoce? Badacze podają lokalizację, właściciele posiadłości zabierają głos

Czy tak zwane “złoto Wrocławia”, czyli kosztowności, które podczas II wojny światowej zostały wywiezione w obawie przed nacierającą Armią Czerwoną, zostały ukryte na terenie XVI-wiecznej posiadłości w Roztoce (gm. Dobromierz)? Na taką możliwość wskazuje Roman Furmaniak z Fundacji “Śląski Pomost”, powołując się na ujawniony w ubiegłym roku dziennik oficera SS. Rewelacją zainteresowały się już media ogólnopolskie oraz zagraniczne, a do sprawy odniosła się także fundacja zarządzająca zabytkowym obiektem.

Pobili na śmierć, bo “nie lubią damskich bokserów”

Wielokrotnie uderzali pięściami i krzesłem w głowę, kopali i skakali, potem oddali na niego mocz i poszli spać. 63-latek nie przeżył brutalnego pobicia, do którego doszło w Świebodzicach. Oprawcy tłumaczyli w prokuraturze, że “nie lubią damskich bokserów”, a pobity miał się chwalić, że siedział w więzieniu za przemoc wobec kobiety.

Szpital jest zrujnowany, ale winy nie było. Prokuratura umarza postępowanie przeciwko zakonowi elżbietanek

Dawny szpital przy ul. Westerplatte w Świdnicy od blisko 10 lat popada w coraz większą ruinę. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że za taki stan odpowiedzialność ponoszą niedawne właścicielki obiektu i przed rokiem zawiadomił prokuraturę rejonową. Postępowanie zostało właśnie umorzone.

Czerwiec

Katastrofa śmigłowca na obrzeżach Strzegomia. Dwie osoby zginęły

Dwóch mężczyzn w wieku 48 i 46 lat zginęło w wypadku, do którego doszło we wtorkowy wieczór na obrzeżach Strzegomia. Należących do prywatnego właściciela ultralekki śmigłowiec rozbił się na polu między Strzegomiem a Jaroszowem.

O krok od wypadku na al. Niepodległości. Zapobiegł mu kierowca autobusu

Dzięki szybkiej reakcji kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy nie doszło do potrącenia trzyosobowej rodziny na al. Niepodległości. Kierujący autobusem, zwalniając przed przejściem dla pieszych, zauważył, że jadący za nim kierowca auta dostawczego usiłuje w tym samym momencie wyprzedzić pojazd komunikacji miejskiej. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery.

Wybuch w zakładzie w Jaroszowie. 10 osób poszkodowanych, wezwano dwa śmigłowce LPR

Do poważnego wypadku doszło 22 czerwca w jednym z zakładów w Jaroszowie. Według wstępnych ustaleń, w wyniku wybuchu pyłu węglowego rannych zostało 10 osób.

Zabytkowa willa podniesie się z ruiny? Odbudowa może pochłonąć 7,5 mln złotych

Jest nadzieja, że zabytkowa willa przy ulicy Sikorskiego, która przez ostatnich kilkanaście lat popadała w coraz większą ruinę, odzyska dawny blask. Od kilku dni w zniszczonym budynku prowadzone są prace porządkowe, trwają też przygotowania do przeprowadzenia remontu. – To jest ostatni gwizdek, żeby ten obiekt uratować. Jestem przekonany, że się uda – mówi Krystian Cycak, nowy współwłaściciel XIX-wiecznej willi.

Lipiec

Wybory prezydenckie 2020

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów prezydenckich, przedstawionymi przez Państwową Komisję Wyborczą, zwycięzcą II tury głosowania został Andrzej Duda, na którego zagłosowało 51,03% wyborców. Rafała Trzaskowskiego poparło z kolei 48,97% głosujących.

Cztery minuty lotu zakończone tragedią. Jest wstępny raport w sprawie katastrofy śmigłowca w Strzegomiu

Pilot bez uprawnień, usiłujący lecieć przerobionym, ponad 30-letnim śmigłowcem, który po przebudowie sprawiał wyraźne problemy w pilotażu – to wnioski płynące ze wstępnego raportu wydanego przez ekspertów Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w sprawie katastrofy ultralekkiego śmigłowca, do której doszło pod koniec czerwca na obrzeżach Strzegomia. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby.

Pół miliona złotych może uratować życie Justyny z Marcinowic. Czasu jest niewiele

Diagnoza sprzed czterech lat zmieniła życie wówczas 17-etniej uczennicy II LO w Świdnicy. Dzisiaj mieszkająca w Marcinowicach Justyna stoi przed ostatnią szansą, by uratować życie. Potrzebne jest pół miliona złotych, a pieniądze trzeba zebrać w dwa tygodnie.

Bez wody, z rdzą i brudem. Co się stało z zalewem?

Ulubione miejsce wypoczynku świdniczan przypomina obraz nędzy i rozpaczy. W zalewie Witoszówka została niewielka kałuża wody, pomosty są zardzewiałe i pełne śmieci, ławki zarośnięte trawą. Teren ten zaledwie cztery lata temu został zagospodarowany za prawie milion złotych z budżetu miasta.

Przebieg drogi ekspresowej przez gminę Marcinowice w ogniu krytyki

Czują się oszukani i pomijani. Część mieszkańców gminy Marcinowice kategorycznie protestuje przeciwko ostatnim zmianom w planowanym przebiegu drogi ekspresowej S5. W ogniu krytyki znalazł się wójt gminy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak sami mieszkańcy nie są zgodni co do tego, jak trasa powinna zostać poprowadzona.

Sierpień

Nie żyje świdnicki policjant. Prokuratura wszczęła śledztwo

W połowie sierpnia w Świdnicy i okolicach prowadzona była zakrojona na szeroką skalę akcja policyjna z udziałem helikoptera i psów tropiących, która miała związek ze śmiercią funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Próbowali uciec z poprawczaka. Jeden z nastolatków utknął na ogrodzeniu

Interwencją kilku patroli policji zakończyła się próba ucieczki dwóch nastolatków z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Świdnicy. Jeden z niedoszłych uciekinierów trafił do szpitala z powodu obrażeń, jakich doznał podczas usiłowania przekroczenia muru poprawczaka.

Na jeden oddział zbyt mały, na inny zbyt chory. 4-tygodniowy chłopiec nieprzyjęty do szpitala w Świdnicy

Antoś urodził się 23 lipca tego roku w 34 tygodniu ciąży z niewydolnością oddechową. – Kiedy 19 sierpnia miał na zmianę płytki i głęboki, świszczący oddech, a klatka piersiowa zaczęła mu się zapadać, spakowałam synka i taksówką pojechałam na SOR szpitala w Świdnicy. Nie spodziewałam się, tego, co nas spotka – mówi pani Anna. Młoda matka złożyła do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i skargę do Rzecznika Praw Pacjenta.

“Modliszówka” nie będzie skończona w tym roku

Zgodnie z umową, zawartą przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei w 2017 roku z „Polbud-Pomorze” Sp. z o.o., w grudniu 2020 miała się zakończyć przebudowa tzw. “modliszówki”. 11 kilometrowa, alternatywna trasa łącząca Świdnicę z Wałbrzychem zaczyna się od ronda przy ul. Wałbrzyskiej i kończy na rondzie w Starym Julianowie. Prace potrwają znacznie dłużej niż planowano, a mimo że wciąż trwa budowa, są już uszkodzenia na ścieżce rowerowej biegnącej obok jezdni.

Wrzesień

Runęła ściana w oficynie na Wyspiańskiego w Świdnicy. Wszystko wskazuje na wybuch gazu

6 września około godziny 11.00 runęła ściana budynku przy ul. Wyspiańskiego 1a w Świdnicy. Według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu butli z gazem lub gazu w mieszkaniu na I piętrze, co doprowadziło do zawalenia ściany i zarwania stropów.

Zwłoki nieopodal torowiska w centrum Świdnicy. Prokuratura wszczęła śledztwo

Policja i prokuratura ustalają okoliczności zgonu mężczyzny, na zwłoki którego 3 września natrafił patrol Straży Miejskiej w Świdnicy. Ciało 56-latka odkryto ok. 100 metrów od dworca Świdnica Miasto.

112 zerwanych lub uszkodzonych dachów, setki powalonych drzew. Mieszkańcy liczą straty, strażacy wciąż usuwają skutki nawałnicy

Ponad 380 razy interweniowali w weekend strażacy w związku z nawałnicą, która 5 września przeszła nad powiatem świdnickim i wyrządziła ogromne szkody na terenie gmin Dobromierz, Żarów, Strzegom i Jaworzyna Śląska.

Trzej pracownicy Colgate z zarzutami kradzieży środków higienicznych o wartości miliona złotych

Dzięki pracy firmy detektywistycznej policja i prokuratura dotarły do osób, podejrzewanych o kradzież na ogromną skalę. Od marca ze świdnickiej fabryki Colgate zostały wyprowadzone produkty o wartości co najmniej miliona złotych. W Kłobucku wpadł paser, w Świdnicy zatrzymani zostali trzej pracownicy zakładu.

Policjanci zaatakowani podczas interwencji. Sprawcom grozi kara więzienia

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mężczyznom w wieku 47 i 25 lat, którzy 12 września zaatakowali policjantów interweniujących w Pastuchowie.

Październik

Stany alarmowe na rzekach, zalane posesje i drogi, dziesiątki interwencji strażaków

Sześćdziesiąt razy interweniowali dotychczas strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu występującymi  na terenie powiatu świdnickiego. Z powodu przekroczeń stanów alarmowych na rzekach oraz licznych podtopień w stan gotowości postawiono służby zarządzania kryzysowego. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminach Marcinowice i Dobromierz, a pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Żarów.

Kryzys powołań w diecezji świdnickiej? Ani jednego kleryka na pierwszym roku studiów

Chociaż podczas tegorocznego naboru do Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy zgłosiło się pięciu kandydatów na kapłana, żaden z nich nie został ostatecznie przyjęty na studia. To pierwszy taki przypadek w historii diecezji świdnickiej.

Przy Urzędzie Stanu Cywilnego ruszył punkt pobrań na obecność koronawirusa

22 października 2020 roku przy Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy zaczął działać punkt pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Świdniczanie manifestowali przeciwko zakazowi aborcji. Protest przed biurem poselskim i katedrą

Dziesiątki mieszkańców Świdnicy zamanifestowało swój sprzeciw wobec czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję ze względu na wady płodu za niekonstytucyjną. W obronie praw kobiet uczestnicy protestu przemaszerowali sprzed biura poselskiego Wojciecha Murdzka pod świdnicką katedrę. – Nikt z nas nie chce, aby ktoś inny decydował za niego. A to właśnie dzieje się w tym momencie w Polsce. My, kobiety, nie możemy właściwie podejmować decyzji o własnym ciele – podkreślała jedna z protestujących.

Na chodniku ze złamaną nogą. Ponad pięć godzin oczekiwania na karetkę. “Sytuacja jest tragiczna”

Ponad pięć godzin w asyście policji i mieszkańców na przyjazd pogotowia czekał bezdomny mężczyzna, który złamał nogę. Karetka przyjechała aż z Wrocławia. – Sytuacja jest tragiczna i będzie jeszcze gorzej – mówi Lesław Krata, lekarz świdnickiego pogotowia ratunkowego, pełniący obecnie obowiązki zarządzające.

Listopad

Czołowe zderzenie na łączniku autostradowym. 23-letnia kierująca zginęła na miejscu

Jedna osoba zginęła w wypadku, do którego doszło 18 listopada na tzw. łączniku autostradowym. Na wysokości Bagieńca czołowo zderzyły się auto osobowe i pojazd ciężarowy.

Przypadki zakażenia koronawirusem w świdnickich przedszkolach. Dyrekcje dwóch placówek proszą o zatrzymanie dzieci w domach

Dyrekcje kilku miejskich przedszkoli poinformowały o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród pracowników. Z tego powodu wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi proszone są o samoobserwację i zgłaszanie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. W przypadku dwóch placówek, z uwagi na występujące braki kadrowe, zwrócono się do rodziców z prośbą o zatrzymanie dzieci w domach.

Zabytkowy szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w rękach Skarbu Państwa. Zajrzeliśmy do środka!

Z powodu niedopełnienia ustawowego obowiązku przez wcześniejszych właścicieli, okazały i osnuty mgłą tajemnicy dawny szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie został przejęty przez Skarb Państwa – donosi Świdnicki Portal Historyczny. Niszczejący obiekt znalazł się pod zarządem starosty świdnickiego, który wśród instytucji i ministerstw szuka chętnych do zagospodarowania zabytkowego gmachu. Jeżeli to się nie uda, dawny szpital może trafić na sprzedaż.

Tradycyjną kolędę proboszcz z Witoszowa zaczyna za kilka dni. “Normalnie nie ma problemu, ale w świetle epidemii…”

Wizyty duszpasterskie ks. Jarosław Lipniak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym rozpocznie 28 listopada. Informacja jest na stronie parafii, do parafian trafiły także listy zapowiadające doroczną kolędę. – W normalnej sytuacji nie byłoby problemu, ale w świetle epidemii na szali stawia się potencjalny konflikt z proboszczem albo zdrowie parafian, w imię czego? – pyta jeden z nich. – Kto nie chce, nie musi księdza przyjmować – ripostuje proboszcz.

Grudzień

Biskup świdnicki podjął decyzję w sprawie kolędy

Wizyty duszpasterskie w diecezji świdnickiej nie zostaną całkowicie odwołane ze względu na sytuację epidemiologiczną. Biskup Marek Mendyk zachęca do uczestniczenia we wspólnym kolędowaniu w kościołach, ale dopuszcza przy tym możliwość zapraszania kapłanów do domów na życzenie jego mieszkańców.

Zmarła księgowa, podejrzana o wyprowadzenie pieniędzy ze świdnickiej SP nr 4. Co dalej z postępowaniem prokuratorskim?

Po długiej chorobie pod koniec października 2020 zmarła była księgowa Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, podejrzana o wyprowadzenie ze szkolnej kasy znacznej kwoty. – Decyzja co do losów śledztwa jeszcze nie zapadła – mówi prokurator rejonowy Marek Rusin. Nie wiadomo także, co będzie z osobami nadzorującymi pracę księgowej.

Zwłoki 5-tygodniowego dziecka w jednym z mieszkań w Świdnicy. Pijani rodzice zatrzymani

13 grudnia w jednym z mieszkań w Świdnicy zostały znalezione zwłoki 5-tygodniowego dziecka. Przyczyna zgonu będzie znana dopiero po sekcji zwłok. Kompletnie pijani rodzice zostali zatrzymani. Śledczy przedstawili im zarzuty.

Niemal stuletnia parowozownia zrównana z ziemią

Licząca blisko sto lat parowozownia, znajdująca się na terenie między ulicami Okrężną a Towarową, została zburzona. Kilka lat temu wybuchł tam pożar, który doszczętnie zniszczył dach i drewniane wnętrze wachlarzowego budynku. Wcześniej rozważano możliwość zagospodarowania nieczynnego obiektu i utworzenia w nim filii jaworzyńskiego muzeum kolei.

/opr. mn/

Poprzedni artykułLiteratura w czasach zarazy, czyli literackie podsumowanie 2020 roku
Następny artykułLepszego Nowego Roku!