Strona główna 0_Slider Mieszkańcy wykupują maseczki ochronne. Brakuje ich w świdnickich aptekach i magazynach

Mieszkańcy wykupują maseczki ochronne. Brakuje ich w świdnickich aptekach i magazynach

10

Po doniesieniach o zakażeniach koronawirusem w kolejnych europejskich państwach ludzie zaczęli masowo wykupywać maseczki ochronne. Brakuje ich we wszystkich świdnickich aptekach, coraz trudniej dostać je też w internecie. Tymczasem służby sanitarne przypominają, że maseczka może jedynie ograniczyć rozprzestrzenianie niektórych chorób układu oddechowego przez osoby już zakażone, zaś Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie masek.

fot. Główny Inspektorat Sanitarny

Sygnały o problemach z zaopatrzeniem w maseczki pojawiają się od kilku dni. Ten fakt potwierdzają farmaceuci z placówek działających w Świdnicy. – Nie mamy maseczek, są też duże problemy ze ściągnięciem towaru z hurtowni – mówi pracownik jednej z aptek w centrum Świdnicy. Fakt ten potwierdzają farmaceuci z sześciu innych punktów działających na terenie miasta. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się płyny i żele do dezynfekcji rąk, jednak produkty te są jeszcze dostępne.

Próba nabycia maseczek przez internet również wiąże się z problemami. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, jeszcze do niedawna najprostsze maski chirurgiczne kosztowały kilka złotych za opakowanie. Teraz ich ceny w internecie sięgają nawet 100 zł za opakowanie 50 sztuk, a rekordziści mają żądać nawet kilkuset złotych.

Wzmożonym zainteresowanie maseczkami i żelami do dezynfekcji ma związek z rosnącą liczbą ofiar koronawirusa SARS-CoV-2. Tylko we Włoszech zmarło już siedem osób, a liczba zakażonych wirusem wzrosła do ponad 200 osób. Na całym świecie odnotowano dotychczas około 2700 zgonów. Główny Inspektorat Sanitarny odradza z tego powodu podróże do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu, a także wydał zalecenia dla osób wracających z Włoch.

mat. Ministerstwa Zdrowia

Zdaniem służb sanitarnych noszenie samej maseczki wcale nie gwarantuje ochrony przed wirusem. – Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek. Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2 – stwierdzono w komunikacie wydanym przez Główny Inspektorat Sanitarny.

W wydanych zaleceniach GIS przypomina:

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Zachowaj bezpieczną odległość. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

/opr. mn/

Poprzedni artykułSpacer w trójwymiarowych okularach po Kościele Pokoju
Następny artykułZnaczek turystyczny z samolotem „Czerwonego Barona” najładniejszym w 2019 roku