Strona główna 0_Slider „O niechlujnym wyglądzie, brudne lub o odrażającym zapachu”. Takie osoby nie będą...

„O niechlujnym wyglądzie, brudne lub o odrażającym zapachu”. Takie osoby nie będą miały wstępu na dworzec Świdnica Miasto

46

Obecność bezdomnych na odrestaurowanym dworcu Świdnica Miasto od lat jest zauważana przez podróżnych. Dopóki nie byli pijani, agresywni i nie dopuszczali się nieobyczajnych czynów, ani policja, ani straż miejska nie mogły ich wyprosić z budynku, nawet jeśli odrażali swoim wyglądem i zapachem. Nowe możliwości stróżom prawa ma dać Regulamin korzystania z dworca Świdnica Miasto.

Dworzec został przekazany przez PKP miastu i tym samym nie obejmują go regulaminy, dotyczące obiektów kolejowych. Żaden przepis ogólny nie daje możliwości, by usuwać z obiektów dworcowych osoby brudne, niechlujne i odstraszające zapachem. Szczegółowe zapisy mogą pojawić się w regulaminach i otwierać furtkę do korzystania w takim właśnie przypadku  z kodeksu wykroczeń. – W tej chwili dyskryminowani są podróżni – mówi Edward Świątkowski, szef prewencji świdnickiej straży miejskiej. Strażnicy nie mogą po prostu wystawić za drzwi brudnej i śmierdzącej osoby. Funkcjonariusze próbowali różnych metod, namawiali bezdomnych do przeniesienia się do schroniska. W akcjach często brali udział pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Zazwyczaj bezdomni nie chcieli wsparcia, nie godzili się także na opuszczenie dworca.

W regulaminach dworców autobusowych i kolejowych problem nazywany jest na różne sposoby. Regulamin korzystania z dworca Wrocław przy ul. Suchej 1 zawiera punkty, na mocy którego POLBUS-PKS ma prawo usuwać z dworca osoby: „c) Znajdujące się w stanie, który z różnych względów może być uciążliwy lub niebezpieczny dla otoczenia, d) Mogące zabrudzić inne osoby oraz zanieczyścić wnętrze autobusu lub Dworca Wrocław. W Tychach na dworcu kolejowym zabrania się szczególnie „zakłócania krzykiem, odrażającym wyglądem lub wonią (…).”

W projekcie regulaminu korzystania ze świdnickiego dworca jeden z podpunktów brzmi „zabrania się (…) przebywania osób o niechlujnym wyglądzie, brudnych lub o odrażającym zapachu (…).” Dokument szczegółowo reguluje także inne kwestie – żebrania, spania na ławkach, niszczenia wyposażenia, głośnego słuchania muzyki, palenia papierosów lub środków odurzających czy karmienia ptaków.

Mimo że na dworcu znajduje się siedziba straży miejskiej, a obiekt i jego otoczenie jest stale obserwowane przez kamery miejskiego monitoringu, przypadków zakłócania porządku, niszczenia wyposażenia gmachu nie brakuje. Tylko w ubiegłym tygodniu strażnicy podjęli 6 interwencji, które dotyczyły nietrzeźwych i bezdomnych z dworca.

Projekt regulaminu zostanie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

Projekt regulaminu.

/asz/

Poprzedni artykułOd jutra zmieniają się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju
Następny artykułUdany rewanż i blisko setka zdobytych punktów… [FOTO]