Trwa kolejny dzień protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję ze względu na wady płodu za niekonstytucyjną. Na niedzielę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział organizowanie akcji protestacyjnych w kościołach. Zachęcano, by właśnie tam wyrazić swój sprzeciw dla zaostrzenia prawa dotyczącego przerywania ciąży. Do takich manifestacji doszło w wielu polskich miastach, w tym w Świdnicy.
Przypomnijmy, w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Takie orzeczenie wywołało falę sprzeciwu. Od kilku dni w wielu polskich miastach organizowane są manifestacje. W piątek w Świdnicy dziesiątki osób wzięło udział w proteście przed biurem poselskim Wojciecha Murdzka oraz przed świdnicką katedrą, z kolei w niedzielę w Świebodzicach odbędzie się „Czarny spacer”.
Również na niedzielę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział przeprowadzenie akcji protestacyjnej w kościołach. – Czytałyście pana Gądeckiego, biskupa? Jak cieszy się, że w Polsce będzie zakaz aborcji? Wiecie, jak cieszą się kościelni sadyści? Wiecie, jak jutro katofanatycy będą świętować zwycięstwo nad kobietami? Fakt legalizacji tortur? Popsujmy im humory! – zachęcały za pośrednictwem mediach społecznościowych przedstawicielki inicjatywy.
Sprzeciw wobec zaostrzenia prawa antyaborcyjnego wyrażono m.in. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Po południu z transparentem zjawiła się tam 16-latka, którą duchowni wyprosili ze świątyni, a następnie wezwali policję. – Około godziny 12.30 policjanci zostali poproszeni o interwencję w kościele, w którym nieletnia miała zakłócać obrządek religijny. Po przeprowadzeniu czynności w jednostce została ona przekazana pod opiekę jednego z rodziców – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.
Jak dodaje, w tej sprawie prowadzone są czynności w związku z art. 195 kodeksu karnego, który stanowi: „kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Sprawa zostanie przekazana do sądu dla nieletnich.
/mn/