Strona główna 0_Slider Protesty w sprawie aborcji. 16-latka manifestowała w kościele św. Józefa. Interweniowała policja

Protesty w sprawie aborcji. 16-latka manifestowała w kościele św. Józefa. Interweniowała policja

67

Trwa kolejny dzień protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję ze względu na wady płodu za niekonstytucyjną. Na niedzielę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział organizowanie akcji protestacyjnych w kościołach. Zachęcano, by właśnie tam wyrazić swój sprzeciw dla zaostrzenia prawa dotyczącego przerywania ciąży. Do takich manifestacji doszło w wielu polskich miastach, w tym w Świdnicy.

Przypomnijmy, w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Takie orzeczenie wywołało falę sprzeciwu. Od kilku dni w wielu polskich miastach organizowane są manifestacje. W piątek w Świdnicy dziesiątki osób wzięło udział w proteście przed biurem poselskim Wojciecha Murdzka oraz przed świdnicką katedrą, z kolei w niedzielę w Świebodzicach odbędzie się „Czarny spacer”.

Również na niedzielę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział przeprowadzenie akcji protestacyjnej w kościołach. – Czytałyście pana Gądeckiego, biskupa? Jak cieszy się, że w Polsce będzie zakaz aborcji? Wiecie, jak cieszą się kościelni sadyści? Wiecie, jak jutro katofanatycy będą świętować zwycięstwo nad kobietami? Fakt legalizacji tortur? Popsujmy im humory! – zachęcały za pośrednictwem mediach społecznościowych przedstawicielki inicjatywy.

Sprzeciw wobec zaostrzenia prawa antyaborcyjnego wyrażono m.in. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Po południu z transparentem zjawiła się tam 16-latka, którą duchowni wyprosili ze świątyni, a następnie wezwali policję. – Około godziny 12.30 policjanci zostali poproszeni o interwencję w kościele, w którym nieletnia miała zakłócać obrządek religijny. Po przeprowadzeniu czynności w jednostce została ona przekazana pod opiekę jednego z rodziców – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Jak dodaje, w tej sprawie prowadzone są czynności w związku z art. 195 kodeksu karnego, który stanowi: „kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Sprawa zostanie przekazana do sądu dla nieletnich.

/mn/