Strona główna 0_Slider Filmowa baśń o magicznym, drewnianym chłopcu. Nowa odsłona „Pinokio” już w kinach...

Filmowa baśń o magicznym, drewnianym chłopcu. Nowa odsłona „Pinokio” już w kinach [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

Jedna z najpiękniejszych baśni wszech czasów właśnie weszła do kin. Magicznego, drewnianego chłopca ożywił w swym najnowszym filmie „Pinokio” znakomity włoski reżyser Matteo Garrone. Pełną bajkowej fantazji i wirtuozerii, poruszająca historię o bezgranicznej ojcowskiej miłości można zobaczyć także w Cinema3D w Świdnicy. To właśnie z tą niezwykłą premierą był związany nasz październikowy konkurs filmowy.

Blisko 140 lat temu niezapomnianą baśń o przygodach niesfornego pajacyka napisał włoski autor powieści i komedii, a także dziennikarz Carlo Collodi. Poruszająca historia Pinokia i jego ojca Gepetta podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Powieść została przetłumaczona na rekordową liczbę ponad 260 języków. Tym samym stała się jedną z najpopularniejszych baśni wszech czasów, która do dziś zachwyca, a także inspiruje twórców teatralnych i filmowych

Do kina właśnie weszła najnowsza wersja tej wspaniałej baśni. Uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów włoskich Matteo Garrone w swej ekranizacji bliski jest oryginałowi klasycznej opowieści. Ukazuje ją jednak w absolutnie magiczny sposób. Film stanowiący spełnienie marzeń dziecięcych reżysera pełen jest bajkowej fantazji i niezwykłej wirtuozerii.

Ogromne wrażenie wywołuje nie tylko wizualna strona produkcji, ale też wykreowane postacie – jak chociażby Gepetta, którego zagrał fenomenalny Roberto Benigni, nagrodzony Oscarem za rolę w znakomitym dramacie „Życie jest piękne”. W rolę Pinokio wcielił się natomiast debiutujący Federico Ielapi. W realizację filmu zaangażowany został także laureat Oscara i Złotego Globu – Dario Marianelli, który odpowiadał za oprawę muzyczną. W nowej wersji zobaczymy też efekty pracy Marka Couliera, brytyjskiego charakteryzatora filmowego, dwukrotnego zdobywcy Oscara, znanego m.in. z serii „Harry Potter” czy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

Fabułę przypomina w zapowiedzi Cinema3D – Pewnego dnia w ręce poczciwego stolarza o imieniu Gepetto wpada kawałek drewna. Mężczyzna od samego początku czuje, że w tym z pozoru martwym przedmiocie kryje się jakaś magiczna siła. Postanawia wystrugać z niej postać chłopca. Niespodziewanie stworzona przez niego figurka ożywa – potrafi mówić, śmiać się, skakać i biegać. Gepetto nadaje mu imię: Pinokio i zaczyna troszczyć się o niego jak o własnego syna. Drewniany chłopczyk jest tak zafascynowany otaczającym go światem, który widzi po raz pierwszy na oczy, że przestaje słuchać dobrych rad opiekuna. Wiedziony ciekawością, Pinokio wyrusza w podróż pełną przygód, niebezpieczeństw i życiowych lekcji. Na swojej drodze spotyka magiczną wróżkę, olbrzymiego ślimaka, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a nawet zwiedza ogromny brzuch wieloryba. Jego śladami wyrusza zaniepokojony Gepetto. Ta wyprawa na zawsze odmieni ich życie.

To właśnie z tą wyjątkową premierą związany był nasz październikowy konkurs filmowy. Do wygrania było aż 12 biletów do Cinema3D w Świdnicy. Aby zdobyć zaproszenia należało: wymienić co najmniej trzy filmy reżysera Matteo Garrone. Chodziło o takie produkcje jak chociażby „Gomorra” (2008), „Pentameron” (2015) czy „Dogman” (2018). Vouchery otrzymali: Dawid Kalinin (4 bilety), Marta Hołub (4 bilety) oraz Elżbieta Olbrycht (4 bilety). Gratulujemy!

/AN/

Poprzedni artykułZakaz widzeń i udzielania posług religijnych w Areszcie Śledczym w Świdnicy
Następny artykułProtesty w sprawie aborcji. 16-latka manifestowała w kościele św. Józefa. Interweniowała policja