Strona główna 0_Slider Przypadki zakażenia koronawirusem w świdnickich przedszkolach. Dyrekcje dwóch placówek proszą o zatrzymanie...

Przypadki zakażenia koronawirusem w świdnickich przedszkolach. Dyrekcje dwóch placówek proszą o zatrzymanie dzieci w domach

0

Dyrekcje kilku miejskich przedszkoli poinformowały o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród pracowników. Z tego powodu wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi proszone są o samoobserwację i zgłaszanie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. W przypadku dwóch placówek, z uwagi na występujące braki kadrowe, zwrócono się do rodziców z prośbą o zatrzymanie dzieci w domach.

Pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa stwierdzono u nauczycielki zatrudnionej w Przedszkolu Miejskim nr 1, pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 15, nauczycielki z Przedszkola Miejskiego nr 6, a także u członka rodziny pracownika Przedszkola Miejskiego nr 4.

Dzisiaj [6 listopada – red.], późnym popołudniem, otrzymałam informację od nauczycielki, która jest zatrudniona w naszym Przedszkolu, a od dnia 02.11. przebywa na zwolnieniu lekarskim, że po pobranym wymazie otrzymała pozytywny wynik testu na Covid-19. Zgodnie z procedurą powiadomiłam Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy. W dniu dzisiejszym otrzymałam odpowiedź, że nie ma podstaw do nałożenia kwarantanny na dzieci i nauczycieli, którzy mieli bezpośredni kontakt z w/w nauczycielką, ponieważ od ostatniego kontaktu pracownicy z dziećmi i współpracownikami, tj od dnia 31.10. zalecane 10 dni kwarantanny mija 09.11. (poniedziałek). Jednocześnie zaleca się wszystkim osobom, które miały bezpośredni kontakt z w/w nauczycielką samoobserwację i wzmożony reżim sanitarny, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych o niezwłoczny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu (dotyczy to wszystkich pracowników i dzieci, a w szczególności dzieci z grupy IA „Krasnale”) – poinformowała Małgorzata Bardowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 w Świdnicy. Jak zapewnia, placówka funkcjonuje normalnie, a frekwencja w przedszkolu jest spora.

Informację o przypadku zakażenia jednej z nauczycielek, przebywającej od 29 października na zwolnieniu lekarskim, przekazała też dyrektor przedszkola Przedszkola Miejskiego nr 6. Również w tym przypadku powiadomiony został sanepid, który stwierdził, że nie ma podstaw do nałożenia kwarantanny na dzieci i nauczycieli, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażoną nauczycielką. Dyrekcja placówki zaleciła jednak, by osoby te poddały się samoobserwacji, a w razie wystąpienia objawów chorobowych zgłaszały się do lekarza – dotyczy to wszystkich pracowników i dzieci, a w szczególności dzieci z oddz. III. – Zwracam się do Państwa z prośbą o zatrzymanie w domu dzieci – jeśli macie taką możliwość, ponieważ borykamy się w ostatnich dniach z problemem braków kadrowych – obecnie na zwolnieniach lekarskich przebywają 3 nauczycielki, 1 osoba z personelu na kwarantannie, 1 osoba także na zwolnieniu lekarskim. Od poniedziałku 2 osoby odejdą na opiekę nad własnymi dziećmi – w związku z zamknięciem klas 1-3 w szkołach – zaapelowała dyrektor przedszkola przy ulicy Komunardów w komunikacie wydanym 6 listopada. – Nie odnotowaliśmy poważnego spadku frekwencji. Zdarzyły się przypadki odsyłania dzieci do domu z objawami infekcji – przypominam, że w okresie pandemii dzieci przyprowadzane do przedszkola muszą być zdrowe – dodała.

W niedzielę o pozytywnym wyniku na COVID-19 u jednej z pracownic poinformowana została dyrektor Przedszkola Przedszkola Miejskiego nr 15. – Ostatni raz w przedszkolu była ona we wtorek 3.11.2020, a od 4.11.2020 przebywa na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym dzieci z grupy I, w której ta osoba pracowała, oraz osoby z personelu, które miały z tą osobą bezpośredni kontakt – od poniedziałku 9.11.2020 są objęte kwarantanną. W związku z powyższym prosimy rodziców dzieci z pozostałych grup o samoobserwację, a w razie niepokojących objawów chorobowych o kontakt telefoniczny z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Prosimy też, jeżeli mają Państwo taką możliwość o zatrzymanie dzieci z innych grup w domu. Z uwagi na kwarantannę pracowników będziemy mieli trudności kadrowe z obsadą grup. Obowiązujący w przedszkolu reżim sanitarny zostaje utrzymany. Prosimy rodziców również o przestrzeganie reżimu sanitarnego i ustalonych procedur – przekazała dyrektor Józefa Sadkiewicz.

O przestrzeganie obowiązujących procedur sanitarnych zaapelowała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy. – Otrzymałam informację, o pozytywnym wyniku jednego z członków rodziny naszego pracownika. Rodzina została objęta kwarantanną. Skontaktowałam się z Powiatową Stacją Epidemiologiczno-Sanitarną oraz organem prowadzącym. Nasza placówka nadal świadczy pracę w systemie stacjonarnym z zachowaniem reżimu sanitarnego – przekazała w ubiegły czwartek dyrektor Renata Strugała.

/mn/