Strona główna 0_Slider Olbrzymie akwarium w Zagórzu Śląskim czeka już na turystów

Olbrzymie akwarium w Zagórzu Śląskim czeka już na turystów [FOTO]

5

Ponad 13 milionów złotych (w tym 7,5 mln zł unijnej dotacji) kosztował największy projekt turystyczno-edukacyjny w chętnie odwiedzanej także przez świdniczan gminie Walim. Dzisiaj do użytku oddano ostatni element ścieżki edukacyjnej związanej z Jeziorem Bystrzyckim. Na turystów w Zagórzu Śląskim czeka Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego z olbrzymim akwarium, prezentującym ryby z położonego obok zbiornika.

W sierpniu ubiegłego roku do użytku została oddana betonował kładka, przerzucona nad Jeziorem Bystrzyckim. Nowa pieszo-rowerowa przeprawa zastąpiła dawny most wiszący. Również w 2019 roku zostało przebudowane poddasze Zamku Grodno, gdzie powstało Centrum Bioedukacji Multimedialnej. W ramach centrum dla zwiedzających przygotowano dwie sale zamku – jedna poświęcona jest nietoperzom, z racji Ostoi Nietoperzy Gór Sowich w obszarze Natura 2000. W niej zwiedzający obejrzy film w technologii 3D. Technologia XXI w. została w tym przedsięwzięciu wkomponowana w mury średniowiecznego Zamku. W drugiej sali średniowiecznych murów zwiedzający przechodzą przez cztery pory roku, które powstały z wykorzystaniem efektów specjalnych. Tu wykorzystano między innymi technologię hologramu. Gości zamku wita hologramowa Biała Dama, z którą związana jest najważniejsza legenda budowli.

Dzisiaj projekt pn.  „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim” został domknięty otwarciem ostatniego obiektu – Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

W sąsiedztwie Jeziora Bystrzyckiego powstał budynek parterowy z antresolą o powierzchni 292,41m2. Wejście główne do budynku znajduje się od strony północnej i prowadzi poprzez ażurową wiatę do sali z powierzchnią ekspozycyjną, punktem obsługi turystycznej i sklepem,gdzie można kupić napoje i lody, a także zaopatrzyć się w przewodniki.

Punktem centralnym jest akwarium o powierzchni 21.00m2, poziom wody 2,3m. Ryby żyjące w Jeziorze Bystrzyckim można oglądać przez szybę lub z góry, po wejściu na antresolę. Tutaj także znajdują się stoliki i przestrzeń do prowadzenia prelekcji.

W obiekcie można bezpłatnie skorzystać z toalet. Przed centrum znajduje się taras wypoczynkowy i obszerny parking ze stacją ładowania elektrycznych samochodów. Przy parkingu ustawiono kubły do segregacji odpadów, gdzie turyści mogą pozbyć się śmieci. Centrum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00. Może być świetnym punktem do rozpoczęcia wycieczki przez kładkę nad jeziorem do zamku.

Trudno było pokazać piękno jeziora tylko z zamku czy kładki, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę tego obiektu – mówi wójt gminy Walim Adam Hausman. – Centrum nie będzie biletowane, więc myślę, że i to zachęci turystów. Ten obiekt pełni bardzo ważne funkcje użytkowe, są tu toalety, jest wygodny parking. Wcześniej takich udogodnień nad jeziorem nie było. No oczywiście dzisiaj z powodu pandemii koronawirusa nie wykorzystamy tego obiektu tak, jak zamierzaliśmy. U góry jest sala wykładowa, w przyszłości chcemy uczyć dzieci jak ważna jest woda. Zresztą są tutaj prezentacje multimedialne, poświęcone tej problematyce.

Teren położony powyżej centrum gmina Walim wydzierżawiła Fundacji Dzika Nadzieja. – Powstanie tu lecznica dla zwierząt dziko żyjących – dodaje wójt. – Wszystko razem będzie wielką atrakcją, bo oprócz oglądania ryb w akwarium, będzie można przyjrzeć się także dzikim zwierzętom i zobaczyć, jak niesiona jest im pomoc.

Agnieszka Szymkiewicz
/wykorzystano informacje ze strony gminy Walim/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułIrena Kozłowska w gronie zasłużonych dla Świdnicy
Następny artykułRażąco przekroczyli dozwoloną prędkość. Stracili uprawnienia