Strona główna Temat dnia Irena Kozłowska w gronie zasłużonych dla Świdnicy

Irena Kozłowska w gronie zasłużonych dla Świdnicy

1

Miejscy radni jednogłośnie poparli pomysł uhonorowania tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” Ireny Kozłowskiej – Pionierki Ziemi Świdnickiej i wieloletniej nauczycielki,  wielokrotnie wyróżnianej za swoją pracę zawodową i społeczną.

O nadanie Irenie Kozłowskiej tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” wystąpiło Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, poparte przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. – Pani Irena Kozłowska jest Pionierem Ziemi Świdnickiej, a Jej zasługi dla naszego miasta są bezdyskusyjne – wskazywała Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Wniosek w tej sprawie został zaopiniowany pozytywnie przez zespół radnych oraz prezydent Świdnicy. Pozytywna była też opinia Rady Miejskiej w Świdnicy, która 22 maja przegłosowała stosowną uchwałę o nadanie tytułu. Za taką formą uhonorowania Ireny Kozłowskiej głosowało 20 radnych, nie było głosów sprzeciwu i wstrzymujących się.

Jak wskazano we wniosku złożonym do świdnickiego magistratu przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Irena Kozłowska urodziła się w 1921 roku Warszawie. W 1939 roku ukończyła II Miejskie Gimnazjum i Liceum żeńskie im. Jana Kochanowskiego. W czasie okupacji była członkiem AK, działała w tajnym nauczaniu, od roku 1943 prowadziła punkt kontaktowy cichociemnych. Po przyjeździe do Świdnicy podjęła pracę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, którego dyrektorem był Mieczysław Kozar-Słobódzki.

W szkole przy Równej pracowała w latach 1946-1973 i 1974-1976. Współtworzyła pierwszą bibliotekę w LO dla Dorosłych. Pomimo rozporządzenia, aby wszystkie biblioteki poniemieckie zdać na przemiał, udało się ocalić wiele wartościowych dzieł. Tytuł magisterski uzyskała w 1952 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo była jedyną anglistką w mieście i uczyła w wielu szkołach, między innymi w I LO w latach 1953-1973, w II LO w latach 1952-1954 i 1971-1979, w Liceum Spółdzielczym (obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych) w latach 1946-1951 w niepełnym wymiarze godzin. Na emeryturę przeszła w 1978 roku. Nie zerwała jednak kontaktów ze szkołą, pracowała jeszcze w II LO na pół etatu. Cieszyła się szczególni sympatią wśród młodzieży.

Irena Kozłowska poza pracą zawodową działała społecznie w wielu stowarzyszeniach. Była współzałożycielką Koła Polonistów w Świdnicy w 1957 roku, które istnieje do dziś. Jest to nie tylko kolo samokształceniowe, ale zespół ludzi, którzy spotykają się, aby dyskutować o literaturze, historii, filozofii, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi (m in. Olga Tokarczuk). Za swoja pracę zawodowa i społeczną otrzymała wiele wyróżnień m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra i Kuratora Oświaty.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSiódma ofiara koronawirusa w powiecie świdnickim
Następny artykułOlbrzymie akwarium w Zagórzu Śląskim czeka już na turystów [FOTO]