Strona główna 0_Slider Runęła ściana w oficynie na Wyspiańskiego w Świdnicy. Wszystko wskazuje na wybuch...

Runęła ściana w oficynie na Wyspiańskiego w Świdnicy. Wszystko wskazuje na wybuch gazu

0

Runęła ściana w budynku przy ul. Wyspiańskiego 1a w Świdnicy. Straż pożarna i policja otrzymały zgłoszenie ok. 11.00.

W budynku są trzy mieszkania. Lokatorzy z parteru, mężczyzna i dwie kobiety, wyszli na zewnątrz o własnych siłach. Jak opisywał lokator, był huk i pył. Razem z partnerką błyskawicznie pomógł swojej babci, która jest częściowo sparaliżowana. Kobietę udało się posadzić na wózku i wyprowadzić na zewnątrz.

Lokatorowi z I piętra pomogli strażacy. Mężczyzna został wyniesiony na noszach i przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego. Jak informuje prokurator Marek Rusin, 28-latek ma poparzone dłonie i twarz. Wiele wskazuje na wybuch gazu. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz zniszczenia mienia. Jak zaznaczył prokurator Rusin, w tej chwili nie można oceniać, czy doszło do nieszczęśliwego wypadku czy działania celowego.

Jak informuje st.kpt. Łukasz Grzelak, strażacy przeszukali mieszkania i nie znaleźli w nich żadnych osób. Ok. 12.15 rozpoczęli przeszukiwanie gruzowiska, by sprawdzić, czy nie ucierpiał przygodny przechodzień. Świdnickich strażaków wspomaga grupa ratowniczo-poszukiwawcza z Wałbrzycha oraz grupa ratownictwa chemicznego z Legnicy.

Nie są jasne przyczyny katastrofy budowlanej. Prawdopodobnie doszło do wybuchu butli z gazem lub gazu w mieszkaniu na I piętrze, co doprowadziło do zawalenia ściany i zarwania stropów.

Na miejsce przybyli wiceprezydent Świdnicy Jerzy Żądło, starosta Piotr Fedorowicz, dyrektor MZN Marek Suwalski, przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz prokurator rejonowy Marek Rusin.

Poszkodowani trafią na razie do schroniska młodzieżowego przy ul. Kanonierskiej.Czy budynek będzie się nadawał do remontu, zostanie ustalone po przeprowadzeniu szczegółowych oględzin. – Ściana boczna jest cała – mówi Jerzy Wasilewski z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – Strażacy specjalnym miernikiem laserowym sprawdzili stabilność budynku i nie ma w tej chwili żadnych ruchów, wskazujących na zagrożenie dalszym zawalaniem. Decyzje co do postępowania z obiektem wymagają wcześniejszej kompleksowej oceny jego stanu. Nasza rola na razie ograniczy się do wydania nakazu zabezpieczenia oraz udostępnienia przez Miejski zarząd Nieruchomosci dokumentacji z przeglądów technicznych oraz przeglądu instalacji gazowej.