Strona główna 0_Slider Tłumy na świdnickim proteście w sprawie aborcji. Kontrmanifestacja przed katedrą: „ręce precz...

Tłumy na świdnickim proteście w sprawie aborcji. Kontrmanifestacja przed katedrą: „ręce precz od kościoła!” [FOTO/VIDEO]

94

Około dwóch tysięcy osób wzięło udział w manifestacji, która we wtorek przeszła ulicami Świdnicy. Jej uczestnicy chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw dla zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Nadal mamy powód do protestu, ten powód się nie zmienia – podkreślał świdnicki radny Lech Bokszczanin, inicjator Czarnego Spaceru.

Przypomnijmy, w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Taka decyzja wywołała falę sprzeciwu. Od sześciu dni w wielu miastach Polski organizowane są manifestacje. W ostatnim czasie protesty, przemarsze i blokady dróg organizowano również w Świdnicy, Świebodzicach i Strzegomiu.

We wtorek, szóstego dnia ogólnopolskich protestów, w Świdnicy odbył się kolejny Czarny Spacer, którego uczestnicy wyruszyli z Rynku i przemaszerowali ulicami: Grodzką, Muzealną, Żeromskiego, przez pl. Grunwaldzki, a następnie al. Niepodległości, Trybunalską, Długą, Wrocławską, 1 Maja, przez pl. św. Małgorzaty i Franciszkańską, powracając na główny plac miasta. Na placu Jana Pawła II protestujący napotkali grupę środowisk kibolskich Górnika Wałbrzych i Polonii Świdnica, broniącą dostępu do świdnickiej katedry i pomnika papieża. – Ręce precz od kościoła! Bóg, Honor i Ojczyzna! – skandowali. Środowiska kibolskie zmobilizowały się po słowach Jarosława Kaczyńskiego: „Musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków PiS i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego, co dziś jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo”. Prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa narodowego stwierdził, że w działaniach protestujących widać „elementy wyszkolenia” i wzywał do „obrony Polski i patriotyzmu”. Przypomnijmy, że w protestach po wyroku TK Julii Przyłębskiej bierze udział głównie młodzież, a także całe rodziny z dziećmi, również niepełnosprawnymi.

W najbliższych dniach planowane są kolejne protesty. Ogólnopolski Strajk Kobiet wzywa do niepodejmowania pracy i zajęć w środę, 28 października. W samo południe na świdnickim Rynku odbędzie się manifestacja pod hasłem „Świdnica mówi dość„. Z kolei na czwartek zapowiedziano akcję „Biskupie nie DECyduj za nas„, która rozpocznie się o godzinie 16.30 na placu Jana Pawła II.

/mn, asz/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWójt Marcinowic z pracy trafił do szpitala
Następny artykułCzas rozliczeń