Strona główna 0_Slider Pochodzący ze Świdnicy naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Pochodzący ze Świdnicy naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

4

Pochodzący ze Świdnicy prof. Marcin Drąg, pracujący na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, wraz z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz – mówi naukowiec w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jest to właśnie to najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, nazywanej „Polskim Noblem”

Prowadzone przez naukowców z Wrocławia badania stają się też bazą dla poszukiwań leku na COVID-19. Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w tym wirusie. – To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec. – Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu [hamowałby jego aktywność – dop. PAP], to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS – dodaje naukowiec.

Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz – porównuje naukowiec. Jak dodaje, enzym ten był znany, ale były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu – precyzuje.

Z dotychczasowych efektów badań wrocławskiego zespołu mogą teraz korzystać chemicy czy firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa. – Obecnie na celowniku mamy inne białka z tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo pracy jest wręcz niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułCzternaście potwierdzonych przypadków koronawirusa na Dolnym Śląsku. Od dzisiaj pełne kontrole na granicach
Następny artykułWiara w czasach epidemii. Świdnickie kościoły stosują się do wytycznych i limitu 50 osób na mszach