Strona główna Temat dnia Czternaście potwierdzonych przypadków koronawirusa na Dolnym Śląsku. Od dzisiaj pełne kontrole na...

Czternaście potwierdzonych przypadków koronawirusa na Dolnym Śląsku. Od dzisiaj pełne kontrole na granicach

0

Wojewoda Jarosław Obremski podał najnowsze dane dotyczące zagrożenia koronawirusem na terenie Dolnego Śląska. Od niedzieli 15 marca na dziesięć dni przywrócona została kontrola graniczna na granicach „unijnych”. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się poza granicami – mogą wracać do Polski, jednak będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe.

fot. MSWiA

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 14 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym jedna osoba zmarła – informuje wojewoda.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego (stan na 15 marca, godz. 9):

  • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 438,
  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1402,
  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 59.

Przypominamy, 15 marca wprowadzone zostały kontrole na wszystkich granicach. Zgodnie z wprowadzonymi rozporządzeniami, Polacy wracający do kraju odbędą 14-dniową kwarantannę domową. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany.

Wyjątkiem są osoby: z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Do kraju wpuszczane są samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele mogą wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostały zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie może jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Polskę można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880. Więcej informacji także na stronach rządu.

Wykaz czynnych przejść granicznych:

/DUW, KPRM, opr. mn/

Poprzedni artykułFundacja Krzyżowa apeluje o wsparcie finansowe z powodu epidemii. „Pierwszy raz od 30 lat nasz ośrodek będzie pusty”
Następny artykułPochodzący ze Świdnicy naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem