Strona główna Temat dnia Wiara w czasach epidemii. Świdnickie kościoły stosują się do wytycznych i limitu 50...

Wiara w czasach epidemii. Świdnickie kościoły stosują się do wytycznych i limitu 50 osób na mszach

16

Około 20-30 osób bierze udział w nabożeństwach odprawianych w świdnickich kościołach. Nad dotrzymaniem limitu 50 uczestników zgromadzeń, wprowadzonego w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, czuwają duchowni.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wprowadzającym na terenie kraju stan zagrożenia epidemicznego, od 14 marca obowiązuje ograniczenie wielu działalności, w tym sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych. Przepisy ustalają, że na danym terenie lub w danym obiekcie nie może znajdować się łącznie – zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń – więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny.

Stosowne wytyczne zostały ogłoszone i wprowadzone w życie w świdnickich parafiach, w tym w parafii katedralnej:

„Kościół katedralny będzie normalnie otwarty. Wszystkie msze i nabożeństwa odprawiamy według normalnego porządku. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, ograniczamy możliwość uczestnictwa wiernych do maksymalnie 50 osób. Podczas nabożeństw prosimy zajmować miejsca tak aby zachować bezpieczną odległość między osobami

Przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę. W przypadku przyjmowania Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa, realnie obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie lub – gdy jest to niemożliwe – poprzez głęboki skłon. Komunię św. należy przyjmować w postawie stojącej na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni.

Komunia na rękę będzie udzielana przy ołtarzu Bożego Narodzenia (szopce). Osoby, które pragną przyjąć Komunię św. do ust, mogą uczynić to po zakończeniu rozdzielania jej wiernym przyjmującym na rękę lub u oddzielnego szafarza (przy balaskach).

Nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni, wystarczy skinienie głową.

Należy powstrzymać od oddawania czci Krzyżowi, relikwiom, figurom przez pocałunek lub dotyk. Prosimy, aby z całą roztropnością i odpowiedzialnością zachować wszelkie środki ostrożności i higieny.

Spowiadamy w wyznaczonych porach: od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00.

Osoby starsze i chore, najbardziej narażone na zarażenie mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy św., które są w środkach społecznego przekazu. Wszystkie osoby, które kaszlą i kichają również prosimy o pozostanie w domach. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

Zawieszamy działalność kancelarii parafialnej. Załatwiamy tylko sprawy konieczne (pogrzeby, nagłe wezwania do chorego) po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Zawieszamy wszystkie spotkania formacyjne grup parafialnych, spotkania związane z przygotowaniem do Pierwszej Komunii Świętej oraz przygotowaniem do bierzmowania, zawieszone zostają nauki przedmałżeńskie. Nie odbędzie się pielgrzymka maturzystów

Nade wszystko prosimy zachować spokój, nie panikować i z wiarą chrześcijańską przeżywać ten czas. Wszyscy duszpasterze naszej parafii są do dyspozycji wiernych w udzielaniu sakramentów i innej pomocy duchowej.

Prosimy wszystkich parafian o włączenie się do modlitwy celem uproszenia zahamowania dalszej ekspansji koronawirusa. Prosimy o modlitwę za chorych, tych, którzy nimi się opiekują , lekarzy i personelu medycznego oraz wszelkich służb sanitarnych Zachęcamy także, aby każdy więcej czasu przeznaczył na osobistą modlitwę lekturę Pisma Świętego, lekturę prasy katolickiej”.

/mn/

Poprzedni artykułPochodzący ze Świdnicy naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem
Następny artykułMistrzowie rozpoczęli sezon. Na początek druga lokata! [FOTO/VIDEO]