Strona główna 0_Slider Pierwsze zwolnienia w jednej z największych fabryk w Świdnicy. Jest zapowiedź ponownego...

Pierwsze zwolnienia w jednej z największych fabryk w Świdnicy. Jest zapowiedź ponownego wstrzymania produkcji

12

Spowodowany pandemią koronawirusa zastój gospodarczy coraz poważniej zaczyna odbijać się na kolejnych firmach i ich pracownikach. W świdnickiej fabryce Electrolux szykuje się kolejny przestój. Podjęto też decyzję o pierwszych zwolnieniach.

Wprowadzone obecnie obostrzenia dotyczące przemieszczania się i prowadzenia działalności gospodarczej, w tym zamykanie sklepów detalicznych, spowodowały gwałtowny spadek popytu na nasze produkty w całej Europie. W związku z tym, musimy dostosować harmonogram produkcji w naszych fabrykach do obecnej sytuacji na rynku. Dlatego jesteśmy zmuszeni do podjęcia kolejnych kroków i zaplanowania przestoju ekonomicznego, na mocy rządowej ustawy antykryzysowej – podaje firma w przesłanym do redakcji oświadczeniu.

W dniach 20-24 kwietnia fabryka w Świdnicy zaplanowała przestój, natomiast w kolejnym tygodniu (27-30 kwietnia) przestój obejmie 2 z 6 linii produkcyjnych. – W okresie przestoju ekonomicznego wynagrodzenie zasadnicze objętych nim pracowników będzie obniżone przez pracodawcę o 5%. Powyższe ustalenia zostały zaakceptowane i zawarte w porozumieniu podpisanym między pracodawcą i organizacją związkową w dniu 16 kwietnia 2020 roku. Jednocześnie ze względu na spadającą produkcje i konieczność optymalizacji zasobów ludzkich w dniu wczorajszym byliśmy zmuszeni zakończyć współpracę z 8 pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę przez Electrolux Poland, a także z 9 pracownikami zatrudnionymi za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Świdnicka fabryka Electroluxa zatrudnia ponad 1000 osób. Już od niemal 14 lat z linii produkcyjnych zakładu zjeżdżają kuchenki, które trafiają później do gospodarstw i przedsiębiorstw zajmujących się gastronomią w całej Europie.

Zgodnie z informacjami Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, od 1 do 15 kwietnia jako osoby bezrobotne w urzędzie zarejestrowało się 200 mieszkańców, natomiast w okresie obejmującym 1-15 marca – a więc przed wybuchem pandemii – było to 265 osób.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidnicki magistrat zapowiada zwolnienie z opłat za żłobki
Następny artykułCzeski konsul o problemach z przewiezieniem ciała Viktora Dusila do kraju