Strona główna 0_Slider Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Śledczy wystąpili o pomoc prawną do USA. Sprawdzą...

Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Śledczy wystąpili o pomoc prawną do USA. Sprawdzą korespondencję Jakuba A.

9

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o pomoc w uzyskaniu danych z konta społecznościowego należącego do Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Śledczy dążą do ustalenia wszystkich okoliczności zbrodni, do której doszło w czerwcu ubiegłego roku.

Zwróciliśmy się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej. Chodzi tu o zawartość kont facebookowych podejrzanego, jednego ze świadków, który miał być podżegany przez Jakuba A. do popełnienia tej zbrodni, a także małoletniej pokrzywdzonej – potwierdza Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. – Otrzymaliśmy już informację od strony amerykańskiej, że wszczęta została procedura związana z zabezpieczeniem i udostępnieniem tych danych – dodaje.

Śledczy czekają obecnie na przekazanie korespondencji 23-letniego Jakuba A., jak również na dwie opinie biegłych. Jedna z nich dotyczy motywacji podejrzanego, której wykonanie zlecono Instytutowi Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, a druga analizy danych zabezpieczonych na elektronicznych nośnikach informatycznych, tj. zawartości telefonu, laptopa oraz pendriva, należących do Jakuba A. W ramach innych opinii wykonanych na zlecenie prokuratury, biegli psycholodzy i seksuolog stwierdzili, że w trakcie zabójstwa 23-latek był poczytalny.

Przypomnijmy, do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych dziewczynka nie wróciła do domu. Rodzina zgłosiła policji jej zaginięcie i przystąpiła do poszukiwań, do których następnie włączyła się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowa osoba odnalazł ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni 23-latek został zatrzymany 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. – Postawiono mu dwa zarzuty: pierwszy to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, skumulowane ze znieważeniem zwłok, natomiast drugi zarzut to jest podżeganie we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału lub współudziału w tym zabójstwie – wyliczał Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Jakub A. został tymczasowo aresztowany, a także otrzymał status więźnia niebezpiecznego, został odizolowany od reszty więźniów i znajduje się w jednoosobowej, monitorowanej przez całą dobę celi.

/mn/

Poprzedni artykułTest Ravena – co to jest i na czym polega?
Następny artykułEfektowny plac zabaw gotowy. Dzieci muszą poczekać