Strona główna Temat dnia Test Ravena – co to jest i na czym polega?

Test Ravena – co to jest i na czym polega?

0
Testy Ravena są mocno spopularyzowane i wykorzystywane podczas rekrutacji do większość służb mundurowych. Pozwalają określić możliwości intelektualne kandydata oraz jego zdolności do analizowania oraz abstrakcyjnego myślenia.

Na czym polega test Ravena?
Wzór testów został stworzony przez Johna Ravena i od jego nazwiska wzięła się nazwa testów. Inaczej nazywany jest testem matryc progresywnych i służy do pomiaru inteligencji niewerbalnej. Testy Ravena wykorzystują czynnik „g” jako wyznacznik osoby testowanej.

Testy wykorzystuje się do badania różnych zdolności, a w tym poznawczych, nabytych oraz genetycznych. Testy zyskały szerokie uznanie i wykorzystywane są podczas rekrutacji do wielu zawodów.

Matryce Ravena dzielą się na pięć stopniów trudności nazwanymi skalami. Każdy z nich zawiera 20 pytań analitycznych, które badają zdolność logicznego rozumowania. Każde zadanie polega na wskazaniu brakującego ciągu w danej matrycy.

Podział skali trudności matryc Ravena:

  • Skala A – zauważanie zasady ciągłości wzorów
  • Skala B – dostrzeganie analogii pomiędzy parami figur
  • Skala C – progresywne zmiany wzorów
  • Skala D – przestawianie figur
  • Skala E – rozkładanie figur na elementy

Test Ravena – krok po kroku
Zwyczajny test Ravena składa się z 60 pytań, które należy rozwiązać w ciągu 45 minut. Wraz z kolejnymi pytaniami rośnie ich poziom trudności.

Każde pytanie to niekompletny zbiór abstrakcyjnych figur, które należy uzupełnić poprzez wybór właściwej odpowiedzi. Postępy w testach oznaczają przechodzenie do coraz trudniejszych pytań, które tylko pozornie mogą wydawać się łatwe. Radzimy dużą ostrożność oraz uważne wybieranie odpowiedzi.

Zdolność dedukcji, analitycznego myślenia oraz logicznego podejścia do życia pozwoli na perfekcyjne zaliczenie testu Ravena.

Gdzie wykorzystuje się testy?
Testy wykorzystywane są podczas testów do szkół, liceów czy nawet na studia. Równie często stosowane są podczas testów do służb mundurowych, takich jak Policja czy Straż Graniczna.

Testy Ravena pozwalają określić potencjał danej osoby i zdecydować czy nadaje się do nauki lub pracy w danej placówce.

Interpretacja wyników z testów Ravena:

  • Inteligencja bardzo wysoka – 95 lub więcej punktów
  • Inteligencja ponadprzeciętna od 75 do 95 punktów
  • Inteligencja przeciętna – od 25 do 75 punktów
  • Inteligencja poniżej przeciętnej od 5 do 25 punktów
  • Inteligencja bardzo niska– do 5 punktów

Więcej informacji o testach Ravena znajdziecie na https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/test-matryc-ravena-jak-wyglada-i-jak-to-jest-z-odpowiedziami

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł#chcedosalonu Kiedy legalnie pójdziemy do fryzjera i kosmetyczki?
Następny artykułZabójstwo Kristiny z Mrowin. Śledczy wystąpili o pomoc prawną do USA. Sprawdzą korespondencję Jakuba A.