Strona główna 0_Slider Podsumowanie 2019 roku. Które informacje najbardziej interesowały czytelników?

Podsumowanie 2019 roku. Które informacje najbardziej interesowały czytelników?

0

Jakimi wydarzeniami w mijającym roku żyli mieszkańcy powiatu świdnickiego? Które z nich przyciągnęły największą uwagę czytelników Swidnica24.pl? Oto zestawienie artykułów, które zanotowały najwięcej wyświetleń.

Styczeń

Tragedia w Lutomi Górnej. Nie żyją dwie kobiety i 21-latek

Ciała trzech osób zostały odnalezione w jednym z domów w Lutomi Górnej. Trwa wyjaśnianie okoliczności ich śmierci. Zmarli to 21-latek, jego 56-letnia matka oraz 41-letnia partnerka. (31 tys. odsłon)

Kompletnie pijany policjant sprawcą wypadku

Cztery promile alkoholu miał sprawca wypadku, do którego doszło 4 stycznia na ulicy Strzegomskiej w Świebodzicach. Okazał się nim były już funkcjonariusz policji, który doprowadził do zderzenia z innym autem, w wyniku czego do szpitala trafił jego kierowca, a opieką medyczną otoczona została podróżująca samochodem 6-letnia dziewczynka. Policjant przeszedł na emeryturę 3 dni po wypadku, przez co nie poniesie żadnych konsekwencji służbowych. Sprawą zajmuje się prokuratura. (16 tys. odsłon)

Śmiertelny wypadek pod Nowym Jaworowem. Auto wbiło się w drzewo

Tragiczny finał wypadku na wojewódzkiej trasie łączącej Świdnicę ze Strzegomiem. W okolicy Nowego Jaworowa auto osobowe wypadło z drogi i uderzyło w drzewo. 37-letniego kierowcy nie udało się uratować. (26 tys.)

Konkurencja czy przypadek? Zbiórka na rzecz Caritas w dniu finału WOŚP

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był szpitalom pediatrycznym w całym kraju. Dla mieszkańców diecezji świdnickiej była to niejedyna zbiórka w tym dniu. Na 13 stycznia 2019 roku biskup świdnicki Ignacy Dec zapowiedział kwestę we wszystkich kościołach na rzecz inwestycji Caritas. (11 tys. odsłon)

Luty

Filip miał niewiele ponad 2 lata. Rodzice winią lekarza za przedwczesną śmierć

Uśmiech nie znikał mu z twarzy. Był radosnym, pełnym energii, kochanym chłopcem – pani Jolanta rozpromienia się, mówiąc o synku. Jeszcze kilka tygodni temu była pełna wiary, że jej młodsze dziecko ma przed sobą długie i dobre życie. Filip zmarł na rękach matki i ojca dwa dni po świętach Bożego Narodzenia. Rodzice oskarżają lekarza o błędy, które doprowadziły do śmierci chłopca. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy i Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. (20 tys. odsłon)

Świdnicki dworzec doczekał się kawiarni

Klimatem przywołuje wspomnienie epoki wiktoriańskiej, ale równie mocno wiąże się z bezpośrednim otoczeniem. Trybik Cafe przywraca historię lokali gastronomicznych na dworcu Świdnica Miasto. Od zamknięcia poprzedniej restauracji minęło kilkadziesiąt lat. (13 tys. odsłon)

Zdewastowany cmentarz żydowski w Świdnicy? Policja zaprzecza

Izraelska agencja prasowa – a w ślad za nią szereg izraelskich mediów – poinformowała we wtorek o zdewastowaniu dwóch cmentarzy żydowskich znajdujących się na terenie Polski. Jednym z nich miał być kirkut przy ulicy Esperantystów w Świdnicy. Według prasowych doniesień, do aktów wandalizmu miało dojść w związku z trwającym konfliktem polsko-izraelskim. Świdnicka policja kategorycznie zaprzecza, jakoby w ostatnim czasie dochodziło do jakichkolwiek aktów wandalizmu. (6 tys. odsłon)

Marzec

Śmiertelny wypadek na „małej obwodnicy”

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku wypadku na tzw. “małej obwodnicy” Świdnicy. Doszło tam do zderzenia dwóch aut. (28 tys. odsłon)

Nie żyje nastolatek porażony prądem

Do tragicznego wypadku doszło około 20.15 na stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. 16-letni chłopiec został porażony prądem i mimo reanimacji nie udało się go uratować. (24 tys. odsłon)

Licealistka ze Świdnicy modelką w najnowszym Vogue

Ewelina Góra, uczennica trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, wzięła udział w dużej sesji modowej w najnowszym, urodzinowym wydaniu miesięcznika Vogue Polska. (7 tys. odsłon)

Świdnicka farmaceutka zaskoczyła mieszkańca Bierutowa

Pan Marek był zaskoczony, gdy otrzymał list ze Świdnicy. Jeszcze bardziej zdumiała go zawartość – list z przeprosinami i 10 złotych. (17 tys. odsłon)

Kwiecień

Rajd Świdnicki-Krause: Zderzenie samochodu rajdowego z osobówką

Na drodze dojazdowej między Zagórzem a Świdnicą doszło do zderzenia samochodu rajdowego załogi Terlikowski/Dzienis z samochodem osobowym. (25 tys. odsłon)

Tragiczny wypadek w świdnickiej firmie. Mężczyzna zmarł

Nie udało się uratować pracownika jednej ze świdnickich firm, który uległ wypadkowi przy pracy. (25 tys. odsłon)

Honorowi krwiodawcy zlekceważeni? Bezskutecznie walczyli o ulgę

Ludzka krew nazywana jest bezcennym darem, niejednokrotnie ratującym życie i zdrowie. Na wagę złota powinien być też każdy bezinteresownie oddający ją dawca. Świdnicki klub honorowych krwiodawców próbował ostatnio wywalczyć darmowe przejazdy komunikacją miejską dla tych najbardziej zasłużonych. Dla nich byłby to symboliczny gest wsparcia, a dla potencjalnych dawców – zachęta do pomagania. Ich prośba nie doczekała się jednak uwzględnienia przez władze Świdnicy. (16 tys. odsłon)

Skradziony samochód rajdowy odnaleziony w Boguszowie-Gorcach

W poniedziałkowy wieczór ogłoszono szczęśliwy finał poszukiwań rajdowego auta Ford Fiesta R5, które w nocy z 28 na 29 kwietnia zostało skradzione spod hotelu w Marcinowicach. Samochód odnalazł się… w okolicach miejscowości Boguszów-Gorce. (15 tys. odsłon)

Maj

Wyszedł z SOR-u, zmarł na tyłach szpitala

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 33-latka ze Świdnicy, który zmarł wczoraj na tyłach świdnickiego szpitala tuż po opuszczeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Mężczyzna przyszedł po pomoc, bo został uderzony konarem drzewa w klatkę piersiową. (29 tys. odsłon)

Jest już program Dni Świdnicy

W ostatnim dniu maja rozpoczną się Dni Świdnicy. Przez trzy dni na mieszkańców będą czekały liczne atrakcje, m.in. koncerty Dody i Patrycji Markowskiej. Całość będzie kosztowała 230 tys. złotych. (22 tys. odsłon)

Auto stoczyło się do stawu

Niefortunna przygoda przydarzyła się właścicielce Fiata Pandy. 7 maja, około godziny 17.30 auto stoczyło się do stawu w Burkatowie. (14 tys. odsłon)

Czerwiec

Zabójstwo 10-letniej Kristiny

Późnym wieczorem, 13 czerwca w lesie koło Imbramowic zostały znalezione zwłoki 10-letniej Kristiny, której od godzin popołudniowych szukała rodzina, służby ratunkowe oraz mieszkańcy Mrowin. Do zabójstwa dziewczynki przyznał się 22-letni Jakub A.

Obnaża się od tygodni. Nie ma na niego mocnych?

Od kilku tygodni kilka razy dziennie jest przyłapywany bez spodni w centrum Świdnicy. Do sądu trafiło już kilkanaście wniosków o ukaranie. Nie ma jednak skutecznego sposobu, by bezdomnego zmusić do przyzwoitego zachowania. (22 tys. odsłon)

W Strzegomiu spadły gradowe kule wielkości przepiórczych jajek

Po upalnym dniu nad gminą Strzegom przeszła gwałtowna ulewa z gradem. Spadł grad wielkości przepiórczych jajek.

Dni Świebodzic 2019. Przerwany koncert Strachów na Lachy. „Było o krok od tragedii”

Z powodu incydentu związanego z brakiem działań ze strony pracowników ochrony doszło do przerwania sobotniego koncertu Strachów na Lachy, występujących podczas Dni Świebodzic. W ostrych słowach sytuację skomentował lider zespołu – Krzysztof „Grabaż” Grabowski. – Śpiewam i patrzę, jak tłum wynosi ludzi, a ci lądują na glebie, jeden po drugim. Ochrona… nie ma ochrony. (…) To j**ie kryminałem – stwierdził. (12 tys. odsłon)

Lipiec

Pięciolatek wypadł z czwartego piętra

Pięcioletni chłopiec wypadł z czwartego piętra bloku przy ulicy Kozara-Słobódzkiego na świdnickim Osiedlu Młodych. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 5 lipca, krótko przed godziną 15.00. Dziecko trafiło do szpitala. (19 tys. odsłon)

Spora suma skradziona z auta. Nieoficjalnie: chodzi o milion złotych

Trwają poszukiwania sprawców kradzieży, do której doszło 30 lipca na osiedlu Zwierzynieckim w Świdnicy. Z auta zaparkowanego na ulicy Wilczej skradziono znaczną ilość gotówki. Według nieoficjalnych ustaleń chodzi nawet o milion złotych. (16 tys. odsłon)

Półnadzy szli przez centrum miasta, szukali zaczepki

Ciepła aura i promile dodały animuszu dwóm mężczyznom, którzy bez koszulek, ale za to bardzo głośno przemierzali 6 lipca centrum Świdnicy. Po drodze zniszczyli drzwi wejściowe w markecie przy ul. Trybunalskiej. (16 tys. odsłon)

Kłopoty zdrowotne pracowników fabryki Colgate. Sanepid szuka przyczyny

Świdnicka stacja sanitarno-epidemiologiczna od kilku dni stara się ustalić, co było przyczyną problemów z przewodem pokarmowym pracowników fabryki Colgate. Zawiadomienie o podejrzeniu zbiorowego zatrucia zgłosiła w miniony piątek przychodnia zdrowia. (13 tys. odsłon)

Sierpień

Wypadek na wjeździe do Marcinowic. Dwie osoby zabrane do szpitala

18 sierpnia doszło do wypadku na drodze krajowej nr 35. Na wyjeździe do Marcinowic od strony Świdnicy zderzyły się dwa auta osobowe. Przez blisko dwie godziny droga była zablokowana w obu kierunkach. (17 tys. odsłon)

Wyciągnął 5 ton śmieci z rzeki Bystrzycy. Kolejna samotna akcja Waldemara Woźniaka

Najpierw wysprzątał nabrzeża Piławy w swoim rodzinnym Pszennie, później zebrał 40 ton odpadów w Jakubowie, oczyścił pobocza dwóch dróg powiatowych i teren w sąsiednich Marcinowicach. Ostatnie 5 dni poświęcił rzece Bystrzycy. Waldemar Woźniak samotnie, przy niewielkim wsparciu lokalnych samorządów, sołectw i zarządców dróg ratuje zdegradowane środowisko. (14 tys. odsłon)

Podnieśli płytę nagrobną służącą za podjazd dla aut. To najstarsze epitafium w Świdnicy

Świdniccy historycy mieli okazję dokładniej przyjrzeć się płytom nagrobnym służących obecnie za utwardzenie podjazdu na podwórzu przy ulicy Grodzkiej. Jedna z nich pochodzi z grobu burmistrza miasta, który sprawował urząd w XIV wieku i jest najstarszym tego typu epitafium w Świdnicy! Wkrótce płyta zostanie zabezpieczona i poddana pracom konserwatorskim. (12 tys. odsłon)

Tragedia podczas turnieju Silesian Cup. Na boisku zmarł trener

Podczas towarzyskiego meczu rozgrywanego między organizatorami a trenerami drużyn uczestniczących w 14. edycji turnieju Silesian Cup doszło do tragedii. Najprawdopodobniej z powodu zatrzymania akcji serca zmarł trener zespołu z Gliwic. (12 tys. odsłon)

Wrzesień

Upolowali piękne grzyby – rozstrzygnięcie konkursu i galeria zdjęć

Zbieranie grzybów jest jednym z najbardziej lubianych przez Polaków sposobów na spędzanie wolnego czasu. O tym, że już teraz grzybów w lasach nie brakuje przekonują czytelnicy Swidnica24.pl, którzy pochwalili się swoimi dotychczasowymi zdobyczami, nadsyłając zdjęcia do konkursu na najpiękniejszy okaz. (38 tys. odsłon)

Pierwsze dziecko w świdnickim oknie życia

Po raz pierwszy w historii Świdnicy do okna życia trafił niemowlak. Zakonnice usłyszały dzwonek 27 września o godzinie 19.41 – opisuje świdnicki Gość Niedzielny. (28 tys. odsłon)

Dwa samochody spadły z drogi na tory

Do niecodziennego wypadku doszło na trasie z Jaworzyny do Bolesławic. Dwa samochody wypadły z drogi i stoczyły się na tory. Nie ma informacji, by osoby podróżujące pojazdami doznały poważnych obrażeń. (20 tys. odsłon)

Zakłócili mszę świętą w katedrze? Ksiądz pisze o “tęczowych terrorystach z pod znaku LGBT”

Jeden z wikarych świdnickiej katedry w ostrych słowach donosi o incydencie, do którego miało dojść 15 września około 9.00 podczas odprawianej przez niego mszy. “#Tęczowiterroryści z pod znaku #LGBT wtargnęli do świątyni i wnosząc tęczową szmatę próbowali zakłócić liturgię” – napisał na twitterze ksiądz Marcin Krzysztof Januszkiewicz. Policja na razie nie informuje, jaki charakter miało zdarzenie. (18 tys. odsłon)

Październik

Znajomi zebrali 5 tysięcy na pogrzeb zmarłego tragicznie 19-latka. Rodzina zaprzecza, że nie chce pochować syna

19-letni Krzysztof ze Świdnicy targnął się na swoje życie. – To dlatego, że rodzice go nie chcieli – mówią osoby, które udzielały mu schronienia. W ciągu jednej nocy ponad 120 osób wpłaciło pieniądze, by chłopcu urządzić pogrzeb. – To wszystko nieprawda! Nikt Krzysztofa z domu nie wyrzucił. I na pewno wyprawimy mu godny pogrzeb – zapewnia matka młodego mężczyzny. (52 tys. odsłon)

Zmarł ordynator Zbigniew Kubiaczyk

3 października, w wieku 63 lat, zmarł nagle Zbigniew Kubiaczyk, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa świdnickiego szpitala “Latawiec”. (30 tys. odsłon)

93-letni kierowca prawdopodobnie sprawcą czołówki. Łącznik autostradowy za Żarowem zablokowany

Jedna osoba po zderzeniu dwóch osobówek trafiła do szpitala. Do zdarzenia doszło 31 października po godzinie 10.50 na tzw. łączniku autostradowym, na skrzyżowaniu z drogą do Krukowa. (17 tys. odsłon)

Listopad

Karambol na łączniku autostradowym. Jedna osoba zginęła

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 25 listopada na tzw. łączniku autostradowym. Między Świdnicą a Bagieńcem zderzyły się trzy samochody osobowe i ciężarówka. Jedna osoba zginęła. (46 tys. odsłon)

Zabójstwo w Witoszowie. Sąd ponownie uniewinnił Małgorzatę Stryżyk

Małgorzata Stryżyk z Witoszowa Górnego, która podczas rodzinnej awantury śmiertelnie ugodziła nożem swojego partnera, po raz drugi została uniewinniona od zarzutu zabójstwa. Sąd Okręgowy w Świdnicy ponownie uznał, że kobieta działała w ramach obrony koniecznej. Poprzedni wyrok uniewinniający został uchylony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. (23 tys. odsłon)

Autostradą czy ekspresówką do Świdnicy? Trwają prace projektowe

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzone są prace projektowe związane z zapowiadaną budową drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka, S5 – łączącej Wrocław ze Świdnicą i Wałbrzychem, a także przebudowy autostrady A4 lub wytyczenia jej nowego przebiegu. W ostatnim przypadku wśród rozpatrywanych wariantów znalazła się propozycja poprowadzenia trasy szybkiego ruchu przez teren powiatu świdnickiego. (23 tys. odsłon)

Miał być dom jak marzenie, jest długa lista problemów. Mieszkańcy zdesperowani

Dla wielu z nich decyzja o zakupie własnego mieszkania wiązała się z kredytem na kilkadziesiąt lat. Od roku czekają na uruchomienie windy, naprawę wentylacji, budowę chodników. – Jesteśmy zdesperowani i będziemy walczyć o nasze prawa przed sądem – zapowiadają lokatorzy z Lipowej 6 w Świdnicy. Firma P&P Project winą obarcza wykonawcę. Budynek tylko do grudnia ma warunkowe pozwolenie na użytkowanie. (19 tys. odsłon)

Grudzień

Tragiczny wypadek na łączniku. Zginęła 30-latka

15 grudnia doszło do tragicznego wypadku na tzw. łączniku autostradowym między zjazdami na Bagieniec i Wierzbną. Nie żyje 30-letnia kobieta. (48 tys. odsłon)

41-latek zmarł na Wrocławskiej. Przejechał po nim samochód

W nocy z 24 na 25 grudnia na ulicy Wrocławskiej w Świdnicy zmarł 41-letni mężczyzna. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło o godzinie 23.50. Według ustaleń policji, 59-letni kierujący Oplem Zafira miał przejechać autem po 41-latku, który w nieznanych okolicznościach znalazł się na jezdni. Wezwany na ulicę Wrocławską zespół pogotowia nie zdołał uratować mężczyzny. (25 tys. odsłon)

Niemieckie Torgau zrywa współpracę ze Strzegomiem

Samorządowcy z niemieckiego Torgau zerwali trwającą od 22 lat partnerską współpracę ze Strzegomiem. Decyzja ta został podjęta z powodu skandalicznego zachowania polskiej delegacji, na czele której stał burmistrz Zbigniew Suchyta, podczas październikowego festiwalu “Torgau leuchtet”. Strona niemiecka mówi o zdemolowanych pokojach hotelowych i ekskrementach pozostawionych w “miejscach nie do pomyślenia”. (24 tys. odsłon)

Nie udało się uratować 21-letniej Kai. Jej los poruszył wielu mieszkańców powiatu

Wielu mieszkańców wspierało jej leczenie i rehabilitację za pośrednictwem zbiórek lub biorąc udział w różnych akcjach charytatywnych. 30 grudnia zmarła 21-letnia Kaja, która od maja znajdowała się w śpiączce po tragicznym wypadku, do którego doszło pod Tworzyjanowem. (18 tys. odsłon)

Zestawienie najczęściej czytanych artykułów w 2019 roku:

 1. Podejrzany o zabójstwo 10-latki “powitany” przez osadzonych w areszcie (119 tys. odsłon),
 2. Podejrzewany o zabójstwo Kristiny zatrzymany. To 22-letni mężczyzna spoza powiatu świdnickiego (53 tys. odsłon),
 3. Znajomi zebrali 5 tysięcy na pogrzeb zmarłego tragicznie 19-latka. Rodzina zaprzecza, że nie chce pochować syna (52 tys. odsłon),
 4. Tragiczny wypadek na łączniku. Zginęła 30-latka (48 tys. odsłon),
 5. Karambol na łączniku autostradowym. Jedna osoba zginęła (46 tys. odsłon),
 6. Upolowali piękne grzyby (38 tys. odsłon),
 7. Zwłoki dziecka znalezione koło Imbramowic (38 tys. odsłon),
 8. Zakończono poszukiwania zaginionej 10-latki z Mrowin (36 tys. odsłon),
 9. 10-latka odnaleziona pod Imbramowicami została zamordowana (35 tys. odsłon),
 10. Pochwalił zabójstwo 10-latki. Będzie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (32 tys. odsłon),
 11. Tragedia w Lutomi Górnej. Nie żyją dwie kobiety i 21-latek (31 tys. odsłon),
 12. Zmarł ordynator Zbigniew Kubiaczyk (30 tys. odsłon),
 13. Wyszedł z SOR-u, zmarł na tyłach szpitala (29 tys. odsłon),
 14. Śmiertelny wypadek na “małej obwodnicy” (29 tys. odsłon),
 15. Pierwsze dziecko w świdnickim oknie życia (28 tys. odsłon),
 16. Śmiertelny wypadek pod Nowym Jaworowem. Auto wbiło się w drzewo (26 tys. odsłon),
 17. Podejrzany o zabójstwo Kristiny przyznał się do winy. Policja pokazuje nagranie z zatrzymania (25 tys. odsłon),
 18. Rajd Świdnicki-Krause: Zderzenie samochodu rajdowego z osobówką (25 tys. odsłon),
 19. 41-latek zmarł na Wrocławskiej. Przejechał po nim samochód (25 tys. odsłon),
 20. Jak zginęła Kristina? Brutalna zbrodnia o podłożu seksualnym (24 tys. odsłon).

/opr. mn/

Poprzedni artykułPolicja radzi, jak bezpiecznie odpalać fajerwerki
Następny artykułSzczęśliwego Nowego Roku!