Strona główna 0_Slider Policja radzi, jak bezpiecznie odpalać fajerwerki

Policja radzi, jak bezpiecznie odpalać fajerwerki

0

Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Sopot, Szczecin, czy też Zakopane – to tylko niektóre miasta, w których zrezygnowano w tym roku z pokazów sztucznych ogni podczas publicznych imprez sylwestrowych. W powiecie świdnickim wystrzałowego powitania Nowego Roku już w ubiegłym roku nie było w Jaworzynie Ślaskiej, Strzegomiu i Świdnicy. Do tego grona dołączyły teraz Świebodzice. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach związanych z używaniem fajerwerków i apelują, by w Sylwestra zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne oraz osób postronnych.

W ostatnią noc grudnia tradycyjnie odbywają się pokazy sylwestrowe ubarwiające przywitanie Nowego Roku. Do tej pory duże, zorganizowane imprezy nie mogły obejść się bez sztucznych ogni. To jednak zaczyna się zmieniać, a organizatorzy coraz częściej decydują się na pokazy laserowe. W przypadku świętowania w mniejszym gronie wciąż popularne są wyroby pirotechniczne. – Nieumiejętne i nieodpowiedzialne używanie tego typu wyrobów przez osoby dorosłe, a w szczególności osoby będące pod wpływem alkoholu, może nieść za sobą również niebezpieczeństwo spowodowania nieszczęśliwego wypadku – przypomina Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Stąd, jak co roku ponawiany jest apel dotyczący zasad bezpiecznego korzystania z fajerwerków. – Materiałami pirotechnicznymi nie powinny bawić się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu. Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze powinniśmy przestrzegać instrukcji ich użycia. Dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję znajdującą się na wyrobach jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej. Instrukcja taka powinna być w języku polskim. Nigdy nie powinniśmy używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub doprowadzić do pożaru. Niedopuszczalne jest używanie wyrobów pirotechnicznych uszkodzonych, rozerwanych lub już raz odpalonych. Używając wyrobów pirotechnicznych powinniśmy też pamiętać o zwierzętach, dla których wystrzał petard i rac może być wielkim stresem – wylicza Ząbek.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta – przypomina rzecznik policji.

O najważniejszych zasadach korzystania z fajerwerków przypominają także strażacy. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Z kolei podczas ich używania należy pamiętać o następujących zasadach:

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
 4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
 6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułSportowe podsumowanie 2019 roku. Przedstawiamy TOP 35 wydarzeń sportowych!
Następny artykułPodsumowanie 2019 roku. Które informacje najbardziej interesowały czytelników?