Strona główna 0_Slider Zdewastowany cmentarz żydowski w Świdnicy? Policja zaprzecza

Zdewastowany cmentarz żydowski w Świdnicy? Policja zaprzecza

23

Izraelska agencja prasowa – a w ślad za nią szereg izraelskich mediów – poinformowała we wtorek o zdewastowaniu dwóch cmentarzy żydowskich znajdujących się na terenie Polski. Jednym z nich miał być kirkut przy ulicy Esperantystów w Świdnicy. Według prasowych doniesień, do aktów wandalizmu miało dojść w związku z trwającym konfliktem polsko-izraelskim. Świdnicka policja kategorycznie zaprzecza, jakoby w ostatnim czasie dochodziło do jakichkolwiek aktów wandalizmu.

Dwa żydowskie cmentarze w Polsce zostały zdewastowane w związku z trwającym kryzysem dyplomatycznym między tym krajem a Izraelem w sprawie współudziału w Holocauście. W Świdnicy, na przedmieściach Wrocławia, w południowo-zachodniej Polsce, co najmniej 15 nagrobków zostało roztrzaskanych w zeszłym tygodniu na miejscowym cmentarzu żydowskim. Inne nagrobki zostały wymalowane czarnymi graffiti. Na jednym wymalowano pentagram – symbol kojarzony z satanizmem – twierdzi Cnaan Liphshiz z JTA, Żydowskiej Agencji Telegraficznej. Do drugiego aktu wandalizmu miało dojść we Wrocławiu, gdzie na murze tamtejszego cmentarza żydowskiego pojawił się napis „Jezus jest królem”.

Agencyjna depesza ukazała się m.in. na łamach gazet The Times of Israel oraz The Jerusalem Post. Informację o zdewastowaniu świdnickiego cmentarza powtórzyła także organizacja monitorująca antysemickie działania na całym świecie – The Coordination Forum for Countering Antisemitism (CFCA), przedstawiając przy tym zdjęcia połamanych i pomalowanych macew.

Doniesienia te nie mają jednak pokrycia w rzeczywistości. – W ostatnim czasie nie otrzymaliśmy zgłoszeń dotyczących aktów wandalizmu na cmentarzu – zapewnia Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Jak dodaje, pomimo braku zgłoszeń w tej sprawie, po doniesieniach medialnych mundurowi pojawili się przy Esperantystów, by potwierdzić, że nie doszło tam do zbezczeszczenia mogił. Co więcej, jak się okazało w środę, zdjęcia opublikowane przez CFCA zostały wykonane w kwietniu 2015 roku w Olkuszu i ukazały się na łamach Gazety Krakowskiej. Prawdziwa okazała się jedynie informacja o popisaniu muru wrocławskiego cmentarza.

W środę z wcześniej podawanych informacji w sprawie dewastacji świdnickiego cmentarza wycofał się dziennik Jeruzalem Post, powołując się na wyjaśnienia przekazane przez ambasadora Polski w Izraelu, Marka  Magierowskiego. Ambasador stwierdził, że odbył rozmowę z prezydent Świdnicy, która zaprzeczyła, jakoby doszło do zniszczenia 15 nagrobków.

Od kilku lat mieszkańcy Świdnicy systematycznie porządkują kirkut znajdujący się w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Esperantystów i Stęczyńskiego. W akcję angażowała się m.in. młodzież z Gimnazjum nr 4, a także wolontariusze z Kościoła Zielonoświątkowego-Świdnica dla Jezusa.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚKPR wciąż czerwoną latarnią rozgrywek! [FOTO]
Następny artykułPrzekształcenia szkół i zmiany w budżecie. W piątek sesja rady