Strona główna 0_Slider Podejrzewany o zabójstwo Kristiny zatrzymany. To 22-letni mężczyzna spoza powiatu świdnickiego ...

Podejrzewany o zabójstwo Kristiny zatrzymany. To 22-letni mężczyzna spoza powiatu świdnickiego [Aktualizowane] [FOTO/VIDEO]

0

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin. W niedzielę został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, w której składał wyjaśnienia przez blisko pięć godzin. Śledczy nie poinformowali na razie, czy mężczyźnie zostały postawione zarzuty.

17 czerwca, 07.30 – Do sądu nie wpłynął dotychczas wniosek prokuratury o zastosowanie aresztu wobec 22-latka.

17 czerwca 2019 roku, 00:50: Przesłuchanie zostało zakończone. Podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny 22-latek został wyprowadzony z gmachu Prokuratury Okręgowej w Świdnicy bocznym wyjściem. Jednym z powodów była rosnąca agresja stojącego od kilku godzin przed prokuraturą tłumu. Pojawiały się wyzwiska i groźby śmierci.

– Mężczyzna, podejrzewany o dokonanie tej potwornej zbrodni, został zatrzymany. Jeśli dotychczasowe ustalenia się potwierdzą i zebrane dowody zostaną w śledztwie zweryfikowane, to sprawca trafi przed sąd, a kierowana przeze mnie prokuratura dołoży wszelkich starań, by otrzymał jak najsurowszą karę – zapowiedział w oświadczeniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – To najlepszy dowód, że w tragicznych chwilach i państwo, i jego funkcjonariusze, i obywatele potrafią stanąć na wysokości zadania. Oby takich tragicznych chwil było jak najmniej. Proszę o modlitwę za śp. Kristinę.

00.30: Pod prokuraturę wezwano dodatkowe siły policji.

16 czerwca 2017 roku, 23.15: Przesłuchanie trwa.

22.20: Mężczyzna od ponad 2 godzin jest przesłuchiwany w Prokuraturze Okręgowej. Na zewnątrz zgromadził się tłum mieszkańców.

20.10: Briefing rzecznika KWP Krzysztofa Zaporowskiego, prokuratora Mariusza Pindery.

Prokurator Mariusz Pindera stwierdził, że po dzisiejszym zatrzymaniu prokuratura ma 48 godzin na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności z zatrzymanym. Nie podał nowych okoliczności, związanych z zatrzymaniem. Dodał jedynie, że mężczyzna jest spoza powiatu świdnickiego.

19.50: 22-letni mężczyzna podejrzewany o zabójstwo Kristiny – informuje rzecznik KG policji Mariusz Ciarka. Mężczyzna był typowany już 13 czerwca, w dniu zabójstwa. Materiał dowodowy pozwolił dzisiaj na zatrzymanie. – Była to okrutna zbrodnia, kilkanaście ciosów zadanych nożem, mówimy tutaj o perfidnym sprawcy. Nie może być tu taryfy ulgowej – dodaje Ciarka. – Jeżeli zdecyduje się złożyć zeznania, może dowiemy się, dlaczego do zbrodni doszło – mówi rzecznik. Mężczyzna zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego. To mieszkaniec Dolnego Śląska. – Jestem przekonany, że to ten mężczyzna, ale wszystko może się zdarzyć – mówi Ciarka.

18.45: Informację o zatrzymaniu sprawcy zabójstwa potwierdzają minister sprawiedliwości oraz rzecznik Komendy Głównej Policji. Według PAP zatrzymany pochodzi z okolic Mrowin. Rzeczniczka świdnickiej policji Magdalena Ząbek przypomina, że od 13 czerwca w Mrowinach i okolicy są wzmocnione patrole policji.

Dzisiaj o 20.00 konferencja prasowa przed Prokuraturą Okręgową w Świdnicy – informuje Swidnica24.pl rzecznik prokuratury Tomasz Orepuk.

18.30:Nie mam informacji, by została zatrzymana osoba podejrzana w tej sprawie. Od początku śledztwa sprawdzane są i weryfikowane różne osoby – mówi rzecznik komendy wojewódzkiej policji Krzysztof Zaporowski.

18.15: Rzecznik Prokuratury Okręgowej nie potwierdzał pojawiających kolejnych, medialnych doniesień.

18.00: O namierzeniu sprawcy brutalnego zabójstwa 10-latki z Mrowin informują ogólnopolskie media i PAP. Redakcje powołują się na źródło zbliżone do śledztwa. Radio ZET twierdzi, że informację potwierdził minister sprawiedliwości. Informację według TVN miał potwierdzić rzecznik Komendy Głównej Policji. Mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

***

Przypomnijmy, w czwartek 13 czerwca,  około godziny 13.00 Kristina miała wyjść ze szkoły podstawowej w Mrowinach. Po raz ostatni była widziana w okolicach boiska przy ulicy Wojska Polskiego, około 200 metrów od rodzinnego domu, gdzie dostrzegła ją jej wychowawczyni. Dziewczynka do domu jednak nie dotarła. W czwartkowe popołudnie wszczęto poszukiwania, w których uczestniczyli policjanci, strażacy oraz okoliczni mieszkańcy. Wykorzystano także policyjny śmigłowiec.

Poszukiwania zakończono wraz z odnalezieniem ciała 10-letniej dziewczynki w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem. W piątek przeprowadzona została sekcja zwłok oraz nastąpiło formalne okazanie ciała rodzinie.

/asz/mn/
fot. Dariusz Nowaczyński, Michał Nadolski; screen z nagrania TVN24.pl

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Park Centralny
Następny artykułAKS bez szans, marzenia o awansie trzeba odłożyć