Strona główna 0_Slider Konkurencja czy przypadek? Zbiórka na rzecz Caritas w dniu finału WOŚP

Konkurencja czy przypadek? Zbiórka na rzecz Caritas w dniu finału WOŚP

35

Już w najbliższą niedzielę w całej Polsce po raz 27. odbędzie się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dedykowany szpitalom pediatrycznym w całym kraju. Dla mieszkańców diecezji świdnickiej to niejedyna zbiórka w tym dniu. Na 13 stycznia biskup świdnicki Ignacy Dec zapowiedział kwestę we wszystkich kościołach na rzecz inwestycji Caritas.

Na stronie diecezji biskup zachęca wiernych do wsparcia nowej inicjatywy. „Życie uczy nas, że pomoc, której udzielamy musi być nie tylko szybka, ale nade wszystko bardzo roztropna, merytoryczna i kompleksowa. Dlatego podjąłem decyzje, by w naszej Diecezji powstał Dom Samotnej Matki w Pieszycach przy ul. Nadbrzeżnej 4, który będzie służył matkom znajdującym się w sytuacji kryzysowej, i który będzie prowadzony przez Caritas Diecezji Świdnickiej. Tu matki ze swoimi dziećmi będą mogły znaleźć schronienie, a także pomoc psychologiczną, prawną, doradczą, by jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Pragnę zwrócić się do Was, Drodzy Diecezjanie o pomoc w pozyskaniu środków na tworzenie tego diecezjalnego dzieła. Dlatego w dniu 13 stycznia 2019 roku we wszystkich kościołach naszej diecezji proszę o przeprowadzenie zbiórki ofiar do puszek Caritas na ten cel.” – czytamy w liście ordynariusza diecezji.

Dom dla 6-9 matek z unijnym dofinansowaniem

Caritas Diecezji Świdnickiej, zgodnie z informacja podana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych na 85% wartości adaptacji istniejących już budynków. W opisie projektu czytamy: Przedmiotem projektu realizowanego przez Caritas Diecezji Świdnickiej jest modernizacja i zmiana sposobu użytkowania budynku przy ul. Nadbrzeżnej 4 w Pieszycach na dom samotnej matki z dziećmi.W budynku przewiduje się wykonanie robót budowlanych w zakresie renowacji i przystosowania obiektu do użytkowania na cele społeczne oraz integracyjne (roboty budowlane, sanitarne, elektryczne, prace związane z infrastrukturą towarzyszącą- zagospodarowanie terenu w oświetlenie, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych). Obiekt będzie całkowicie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, przewidziano zaprojektowanie pokoi dla osób niepełnosprawnych na parterze budynku, dostosowanie łazienek oraz wejścia frontowego. Ponadto, w ramach projektu planuje się zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania obiektu (wyposażenie poszczególnych pomieszczeń i kondygnacji remontowanego budynku do potrzeb organizacji domu samotnej matki). Planowany termin realizacji projektu od I kwartału 2017 do IV kwartału 2018. W ramach domu Samotnej matki powstanie obiekt dla ok. 6-9 kobiet z dziećmi (łączna liczba osób nie przekroczy 30). Wartość  inwestycji oszacowano na  1 335 287.35 zł,   kwota dofinansowania została ustalona na 1 134 994.25 zł. O tej okoliczności ksiądz biskup w liście do wiernych nie wspomina. Nie pisze również, jaka kwota jest potrzebna obecnie. Przetarg na realizację modernizacji wygrała firma DEFERO Sp. z o.o. z Sieradza, która zaoferowała 1 242 300,00. Według warunków przetargu, inwestycja ma się zakończyć w marcu tego roku. Wszystkie informacje o dotacji i kolejnych etapach przetargu nie znajdują się na stronie Caritas Diecezji Świdnickiej. Zostały podane na stronach Ministerstwa Inwestycji oraz na portalu przetargi.egospodarka.pl

Data zbiórki dawno ustalona?

Dlaczego zbiórka w kościołach diecezji świdnickiej została wyznaczona właśnie na 13 stycznia? – Dom Samotnej Matki, który powstaje na terenie Diecezji Świdnickiej, jest bardzo wyczekiwany i potrzebny. Z racji na zobowiązania wynikające z zaawansowanych i prowadzonych już prac, dużo wcześniej termin zbiórki został zaplanowany. Nikt wtedy nie myślał, że zbiegnie się on z terminem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chodzi także o to, żeby przeprowadzić ją jak najszybciej, bo liczy się czas! Proszę się nie dopatrywać złych intencji z naszej strony, gdyż to nie jest działanie na czyjąś niekorzyść, wręcz przeciwnie, by służyć pomocą i wsparciem osobom potrzebującym – odpowiada Gazecie Wyborczej rzecznik kurii świdnickiej, ks. Daniel Marcinkiewicz.

Decyzja o przyznaniu dotacji na inwestycję świdnickiego Caritasu zapadła w 2016 roku, a modernizacja miała być realizowana od I kwartału 2017 do IV kwartału 2018r.  Zgodnie z danymi z przetargu, koniec faktyczny powinien nastąpić pod koniec marca 2019 roku. Decyzję o dacie organizacji 27 Finału WOŚP fundacja ogłosiła 13 października 2018 roku.

Caritas kontra WOŚP

Caritas już raz zorganizował zbiórkę w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2017 roku. Akcję wspieraną przez TVP i ośrodki regionalne oraz przez rząd i służby mundurowe przeprowadzono wówczas w 14 miastach Polski. Do puszek trafiło w sumie 14 tysięcy złotych.

Od 2016 roku, od przejęcia w Polsce rządów przez Prawo i Sprawiedliwość, zakaz uczestniczenia w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mają wojsko, straż pożarna i policja. Ta ostatnia formacja ma za zadanie jedynie czuwać nad bezpieczeństwem zbiórek.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
współpraca Michał Nadolski

 

Poprzedni artykułKarambol na „piątce”, wypadek na łączniku [Aktualizacja][FOTO/VIDEO]
Następny artykułPorażka w pierwszej grze kontrolnej