Strona główna 0_Slider Konkurencja czy przypadek? Zbiórka na rzecz Caritas w dniu finału WOŚP

Konkurencja czy przypadek? Zbiórka na rzecz Caritas w dniu finału WOŚP

36

Już w najbliższą niedzielę w całej Polsce po raz 27. odbędzie się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dedykowany szpitalom pediatrycznym w całym kraju. Dla mieszkańców diecezji świdnickiej to niejedyna zbiórka w tym dniu. Na 13 stycznia biskup świdnicki Ignacy Dec zapowiedział kwestę we wszystkich kościołach na rzecz inwestycji Caritas.

Na stronie diecezji biskup zachęca wiernych do wsparcia nowej inicjatywy. “Życie uczy nas, że pomoc, której udzielamy musi być nie tylko szybka, ale nade wszystko bardzo roztropna, merytoryczna i kompleksowa. Dlatego podjąłem decyzje, by w naszej Diecezji powstał Dom Samotnej Matki w Pieszycach przy ul. Nadbrzeżnej 4, który będzie służył matkom znajdującym się w sytuacji kryzysowej, i który będzie prowadzony przez Caritas Diecezji Świdnickiej. Tu matki ze swoimi dziećmi będą mogły znaleźć schronienie, a także pomoc psychologiczną, prawną, doradczą, by jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Pragnę zwrócić się do Was, Drodzy Diecezjanie o pomoc w pozyskaniu środków na tworzenie tego diecezjalnego dzieła. Dlatego w dniu 13 stycznia 2019 roku we wszystkich kościołach naszej diecezji proszę o przeprowadzenie zbiórki ofiar do puszek Caritas na ten cel.” – czytamy w liście ordynariusza diecezji.

Dom dla 6-9 matek z unijnym dofinansowaniem

Caritas Diecezji Świdnickiej, zgodnie z informacja podana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych na 85% wartości adaptacji istniejących już budynków. W opisie projektu czytamy: Przedmiotem projektu realizowanego przez Caritas Diecezji Świdnickiej jest modernizacja i zmiana sposobu użytkowania budynku przy ul. Nadbrzeżnej 4 w Pieszycach na dom samotnej matki z dziećmi.W budynku przewiduje się wykonanie robót budowlanych w zakresie renowacji i przystosowania obiektu do użytkowania na cele społeczne oraz integracyjne (roboty budowlane, sanitarne, elektryczne, prace związane z infrastrukturą towarzyszącą- zagospodarowanie terenu w oświetlenie, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych). Obiekt będzie całkowicie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, przewidziano zaprojektowanie pokoi dla osób niepełnosprawnych na parterze budynku, dostosowanie łazienek oraz wejścia frontowego. Ponadto, w ramach projektu planuje się zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania obiektu (wyposażenie poszczególnych pomieszczeń i kondygnacji remontowanego budynku do potrzeb organizacji domu samotnej matki). Planowany termin realizacji projektu od I kwartału 2017 do IV kwartału 2018. W ramach domu Samotnej matki powstanie obiekt dla ok. 6-9 kobiet z dziećmi (łączna liczba osób nie przekroczy 30). Wartość  inwestycji oszacowano na  1 335 287.35 zł,   kwota dofinansowania została ustalona na 1 134 994.25 zł. O tej okoliczności ksiądz biskup w liście do wiernych nie wspomina. Nie pisze również, jaka kwota jest potrzebna obecnie. Przetarg na realizację modernizacji wygrała firma DEFERO Sp. z o.o. z Sieradza, która zaoferowała 1 242 300,00. Według warunków przetargu, inwestycja ma się zakończyć w marcu tego roku. Wszystkie informacje o dotacji i kolejnych etapach przetargu nie znajdują się na stronie Caritas Diecezji Świdnickiej. Zostały podane na stronach Ministerstwa Inwestycji oraz na portalu przetargi.egospodarka.pl

Data zbiórki dawno ustalona?

Dlaczego zbiórka w kościołach diecezji świdnickiej została wyznaczona właśnie na 13 stycznia? – Dom Samotnej Matki, który powstaje na terenie Diecezji Świdnickiej, jest bardzo wyczekiwany i potrzebny. Z racji na zobowiązania wynikające z zaawansowanych i prowadzonych już prac, dużo wcześniej termin zbiórki został zaplanowany. Nikt wtedy nie myślał, że zbiegnie się on z terminem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chodzi także o to, żeby przeprowadzić ją jak najszybciej, bo liczy się czas! Proszę się nie dopatrywać złych intencji z naszej strony, gdyż to nie jest działanie na czyjąś niekorzyść, wręcz przeciwnie, by służyć pomocą i wsparciem osobom potrzebującym – odpowiada Gazecie Wyborczej rzecznik kurii świdnickiej, ks. Daniel Marcinkiewicz.

Decyzja o przyznaniu dotacji na inwestycję świdnickiego Caritasu zapadła w 2016 roku, a modernizacja miała być realizowana od I kwartału 2017 do IV kwartału 2018r.  Zgodnie z danymi z przetargu, koniec faktyczny powinien nastąpić pod koniec marca 2019 roku. Decyzję o dacie organizacji 27 Finału WOŚP fundacja ogłosiła 13 października 2018 roku.

Caritas kontra WOŚP

Caritas już raz zorganizował zbiórkę w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2017 roku. Akcję wspieraną przez TVP i ośrodki regionalne oraz przez rząd i służby mundurowe przeprowadzono wówczas w 14 miastach Polski. Do puszek trafiło w sumie 14 tysięcy złotych.

Od 2016 roku, od przejęcia w Polsce rządów przez Prawo i Sprawiedliwość, zakaz uczestniczenia w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mają wojsko, straż pożarna i policja. Ta ostatnia formacja ma za zadanie jedynie czuwać nad bezpieczeństwem zbiórek.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl
współpraca Michał Nadolski

 

 • pisfan

  żenada

 • Rafał

  Celowe działanie…”albowiem dobro rozpoznajemy natychmiast, żeby zaś rozpoznać zło, musimy uruchomić rozum.”

 • mariusz

  Zbiórka będzie w kościołach, więc nie będzie to konkurencja dla wośp

 • p.mat

  przypadek?
  tak, wyjątkowej małostkowości pana Deca…

  rzecznik kurii: “Proszę się nie dopatrywać złych intencji z naszej strony”
  tu niczego nie trzeba się dopatrywać – wszystko widać jak na dłoni…

 • p.mat

 • Obserwator

  Kiedy Pan zabierze tego starucha, rydzykowego pomazańca na swoje łono?

  • Domino

   A od kiedy to księża trafiają do nieba?

  • Rezolutek

   Biskup Dec rydzykuje, natomiast ojciec Rydzyk decyduje 🙂

 • Alicja z Krainy Czarów

  Żenada i fałsz ze strony kleru znów idzie w świat. Informację o “niefortunnej” dacie zbiórki Deca może przeczytać cała Polska na jednym z ogólnopolskich portali. Czy abyś sobie biskupie, nie zaszkodził tym brakiem pomyślunku?

 • Jaro

  14000 zł to mizerna kwota. Pewnie więcej zapłacili mundurowym za udział.

  • Violetta Ostrowska

   A kto im to liczył? Sztab z katakumb?

 • Astro

  Nie jest żadną tajemnicą, że finał WOŚP zawsze odbywa się w drugą niedzielę stycznia, dlatego tłumaczenie, że nikt nie myślał o tym, że zbiórka Caritas zbiegnie się z WOŚP jest co najmniej wątpliwe. Dom samotnej matki jak najbardziej jest inwestycją potrzebną, dlatego Kuria jeżeli faktycznie liczy na wsparcie wiernych, powinna informować o konieczności tej budowy, o jej celach i w ten sposób budować pozytywny przekaz. Działanie na zasadzie “na złość mamie odmrożę sobie uszy” doprowadzi do tego, że ludzie i tak wesprą WOŚP.

 • Siostra Bernadetka

  Ta. Już hospicjum zbudowali.

 • Natalia

  Nareszcie konkurencja a co nie wolno?.

  • daro

   Wolno , wolno to ty myślisz , to jest żenada a nie konkurencja nie dziwię się że się nie mogłaś doczekać.

   • Natalia

    Czego sie plujesz frajerow niech Owsiak kosi jak sie daja on zyje jak krol a Tobie satysfakcja. I kto tu mysli ?

 • JAcenty

  Ależ ta Orkiestra biskupa Deca uwiera, ależ uwiera. Taka kasa bokiem przechodzi, no to jest nie do pomyślenia. No to może by tak troszkę uszczknąć? No tak wiecie, na zasadzie ‘przyczepiło się …….. do okrętu i krzyczy PŁYNIEMY’

 • Wiktor Lis

  Ta….przypadek…. Ileż to trzeba w sobie mieć zawiści i zacietrzewienia, braku empatii, małostkowości…. Ja pamiętam lata jak w parafii św. Józefa, w czasach kiedy kościołem nie rządzili jeszcze zakonnicy, jeden z proboszczów zezwolił za zbiórkę na mszy na rzecz WOŚP, Poinformował o tym na początku mszy. Tace uginały się od banknotów- ludzie wrzucili naprawdę sporo gotówki. To pan proboszcz po mszy- w ogłoszeniach poinformował, że teraz będzie zbiórka na WOŚP. Ludzie byli wk…..i zażenowani.

 • nmisiek

  Czyżby zabrakło kasy na dokończenie budowy domu samotnej matki?
  Wartość inwestycji to 1 335 287.35 zł,
  dofinansowanie to 1 134 994.25 zł.
  różnica to 200 293,10.
  Ale w przetargu wygrała firma chcąca 1 242 300,00.

 • Olga

  A niech zbiera, może w końcu rydzykowe szwadrony też coś dadzą na dobry cel.

  • YES

   Krótko i w punkt !

 • stryjekzestanów

  dlaczego konkurencja? Przecież WOŚP nie musi zbierać pod kościołem.

  • Franek

   Krótko i w punkt! 🙂

  • Wiktor Lis

   Nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi- bo wcale nie o zbiórkę. Jak jest finał WOŚP to nagle pojawia się kwesta na rzecz Caritasu, gdy był Przystanek Woodstock- to kościół zrobił Przystanek Jezus… Gdyby WOŚP zrobiła orszak wośpowiczów- tak jak koścół robi orszak trzech króli- byłby krzyk z ambon.

   • Natalia

    Zdjecia z przystanku trafily na strone porno takie kwiatki.

    • Ken Adams

     Ojoj. Za to zdjęcia z zabaw na plebaniach to się co najwyżej do darknetu nadają, bo za posiadanie takich się idzie siedzieć.

   • Swidniczanin

    Ale kwesta na Caritas jest w kościele a nie poza nim więc do ma piernik do wiatraka?

  • Natalia

   A biegaja te dzeciatka i kraza z puszkami.

 • Andy

  ile jadu i ile nienawiści plynie z ust ludzi z jednej jak i z drugiej strony ………

 • Taka prawda

  Owsikowa sekta oczekuje wsparcia od kościoła, na który pluje. Daremne żale, próżny trud. Szukać baranów do golenia POd POsiadłościami szKODników.

  • Natalia

   Racja

  • nmisiek

   A w którym to miejscu prosi o wsparcie “od kościoła” i co rozumiesz pod słowem “kościół” i ewentualnie “Kościół”?
   Na mój gust i nie tylko słowo “kościół” przez małe “k” to budowla, świątynia, natomiast przez duże “K” to może być instytucja, może być zgromadzenie wiernych. zatem co masz na myśli?

  • Swidniczanin

   WOŚP ma taki rozgłos, że nie potrzebuje wsparcia kościoła.

  • Ken Adams

   “Owsiakowa sekta” co najwyżej olewa tę część kościoła, która pluje na nich. Stąd zapewne ta frekwencja na mszach.

 • Swidniczanin

  Swoje zdanie już kiedyś wyraziłem w temacie kościoła ale w tym przypadku szum jest o nic. Tania sensacja (nawet wp o tym pisało) żeby podburzyć ludzi. I jak widać w komentarzach, większość jest oburzona, ktoś inny cieszy się, bo osiągnął cel i zmanipulował wszystkich. Niedziela jak każda inna, są msze święte, zbiera się tacę czy dodatkowe pieniądze na różne cele i nie jest to zabronione. To raz. Dwa – wszystko jest w czasie mszy lub po niej, na terenie kościoła i nijak nie koliduje z WOŚP, którą szanuję i wspieram. Co innego, gdyby wyruszyła procesja do galerii i tam zakłócała imprezę swoją zbiórką, lub gdyby wolontariusze WOŚP w czasie mszy chodzili po kościele i zbierali od ludzi pieniądze – na takie coś nie ma pozwolenia.

  • nmisiek

   Święta prawda. Nic dodać nic ująć.