Strona główna 0_Slider Taki był 2023 rok. Zestawienie najważniejszych wydarzeń i najczęściej czytanych wiadomości

Taki był 2023 rok. Zestawienie najważniejszych wydarzeń i najczęściej czytanych wiadomości

0

Jakimi wydarzeniami w mijającym roku żyli mieszkańcy powiatu świdnickiego? Które z nich przyciągnęły największą uwagę czytelników Swidnica24.pl? Przypominamy najistotniejsze wydarzenia i tematy ostatnich dwunastu miesięcy.

Styczeń

Miała tam stanąć fabryka czekolady. Co powstanie w jej miejscu?

Przez ponad dziesięć lat międzynarodowy koncern zajmujący się produkcją słodyczy nosił się z zamiarem wybudowania fabryki czekolady na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej. Ponad rok temu firma Lotte Wedel sprzedała swoją działkę położoną między zakładami Electrolux a Colgate-Palmolive. Znane są nowe plany dla tego terenu.

Skazani ze świdnickiego aresztu pracują w kamieniołomach

Pracą przy wydobyciu i obróbce granitu w kopalniach odkrywkowych oraz zakładach kamieniarskich położonych na terenie Kostrzy oraz Strzegomia zajmuje się siedmiu skazanych odbywających karę w świdnickim areszcie. Aktywizacja zawodowa w ramach programu „Praca dla więźniów” ma stanowić nie tylko element resocjalizacji osadzonych, ale również wpłynąć na zmniejszenie kosztów ich utrzymania przez obywateli.

Pochwalał rosyjską napaść na Ukrainę, dostał azyl w Rosji. Jest akt oskarżenia przeciwko świdniczaninowi

Marcin M. z rosyjskim certyfikatem uchodźcy (zdjęcie przesłane redakcji portalu Swidnica24.pl przez Marcina M.)

Kara do pięciu lat pozbawienia wolności grozi 25-letniemu Marcinowi M. ze Świdnicy. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, zarzucając mu m.in. pochwalanie prowadzonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Dwa miesiące temu Marcin M. uzyskał azyl polityczny i status uchodźcy w Rosji.

Luty

Runął dach zabytkowego dworca w Jaworzynie Śląskiej

W tym roku mija 180 rocznica budowa linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic, wraz z którą został wybudowany imponujący dworzec na stacji w Jaworzynie Śląskiej. Od ćwierćwiecza należący do PKP S.A. obiekt stoi opuszczony, a o jego zachowanie i odnowienie walkę prowadzi Muzeum Kolejnictwa. I ta właśnie placówka odkryła, że runęła część dachu dworca.

Pediatra ze świdnickiego Latawca stanął przed sądem. Czy dwuletni Filip mógł żyć, gdyby został przyjęty do szpitala?

Lekarz pracujący w oddziale dziecięcym świdnickiego szpitala Arnold W. stanął przed sądem rejonowym pod zarzutem narażenia dziecka na poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Obie sprawy są związane z odmową przyjęcia do szpitala 2-letniego Filipa Kowala, który zmarł 4 dni później. Lekarz nie przyznaje się do winy i twierdzi, że śmierć dziecka nie miała związku ze stanem, w jakim badał go na izbie przyjęć, gdy odmówił hospitalizacji.

Województwo przejęło dawny budynek szkoły. Tu ulokuje się Dolnośląski Urząd Pracy

Do budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej ma zostać przeniesiony Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Przyszła siedziba urzędu jest już w posiadaniu samorządu wojewódzkiego. W planach jest również utworzenie w Świdnicy filii instytucji, która zajmowałaby się rozdzielaniem środków unijnych. Wałbrzyscy samorządowcy obawiają się, że stanie się to kosztem istniejącej Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Marzec

Brawurowa kradzież w Świdnicy. Złodzieje ukradli nawet kilkaset tysięcy złotych

Samochód najprawdopodobniej porzucony i podpalony przez sprawców napadu

Wieczorem 15 marca przed Galerią Świdnicką rozegrała się scena jak z filmu. Kilku mężczyzn włamało się do samochodu firmy ochroniarskiej i ukradło worki z pieniędzmi. Prokuratura potwierdza, że doszło do włamania i kradzieży mienia znacznej wartości.

Policzyli, ile będzie kosztować budowa trasy S5. Projektanci wskazali też najlepszy wariant

Na ponad 3 mld 934 tys. złotych szacowany jest całkowity koszt budowy drogi ekspresowej S5 Sobótka-Świdnica-Bolków. Przywołana kwota dotyczy najtańszego wariantu przebiegu trasy, opracowanego podczas prac studyjnych zleconych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wariant ten został rekomendowany przez projektantów jako najkorzystniejszy.

Nastolatki z grupą dorosłych wykarczowały zarośnięte boisko w centrum Świdnicy. Marzą, by grać tu w piłkę

Niewielka uliczka prowadząca do dawnego boiska szkoły zawodowej, która mieściła się przy ul. Kościelnej, doczekała się przywrócenia historycznej nazwy (Zaułek Garncarzy). Na jakiekolwiek działania ze strony miasta od lat nie może jednak liczyć samo boisko. W tym roku ponad tydzień zarośnięty teren sprzątała i karczowała przy wsparciu dorosłych grupa 12-13 latków, mieszkających w tej części centrum Świdnicy. Czy ten wysiłek zostanie dostrzeżony i doceniony?

Kwiecień

Padł wniosek o usunięcie pomnika Jana Pawła II. Radni przeciwni wniesionej petycji

Nie będzie zmiany nazwy placu Jana Pawła II w Świebodzicach ani usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika przedstawiającego papieża. Taką decyzję podjęli świebodziccy radni, opowiadając się za odrzuceniem wniesionej petycji w tej sprawie.

Kraksa na Osiedlu Młodych. Zniszczonych około 10 samochodów, sprawca kompletnie pijany

Do poważnego zdarzenia drogowego doszło 23 kwietnia na ulicy Marcinkowskiego w Świdnicy. Nietrzeźwy sprawca zdarzenia został zatrzymany przez policję.

Świdniccy lekarze usunęli pacjentce guza ważącego 20 kilogramów

Pomyślnie zakończyła się operacja usunięcia gigantycznego guza jajnika u 38-letniej pacjentki, która trafiła pod opiekę lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy. – Nieczęsto lekarze mają do czynienia z tak gigantycznymi guzami – wskazują przedstawiciele placówki.

Maj

Tragiczny wypadek po pościgu. Motocyklista nie żyje

Do tragicznego wypadku doszło 12 maja na ul. Ofiar Oświęcimskich w Świdnicy. 37-letni motocyklista podczas ucieczki przed policjantami uderzył w inny pojazd. Mężczyzna zginął na miejscu.
Więcej: Motocyklista, który zginął w Świdnicy, był poszukiwany listami gończymi

Pociągi wracają na trasę do Zagórza Śląskiego i Jedliny-Zdroju. Na początek mają kursować tylko w weekendy

Na czerwiec spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przewiduje zakończenie wartej około 120 mln złotych rewitalizacji malowniczo położonej trasy łączącej Świdnicę z Jedliną-Zdrojem, dzięki czemu możliwe będzie przywrócenie ruchu pasażerskiego po przeszło trzydziestoletniej przerwie. Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, na początek będą to tylko połączenia weekendowe.

„Kochamy naszą planetę”. Jak producent mebli z Jaworzyny pozbywał się trujących odpadów

Popłuczyny z trującymi resztkami farb i klejów były lane albo wprost do gruntu, albo przepompowywane do kanału deszczowego. Filtry z hali produkcyjnej czyszczono na zewnątrz, obok ogrodów działkowych i szkoły, a brykiet firma produkowała z resztek klejonych i malowanych desek. To mogło trwać od dawna, ja mam pewność, że co najmniej przez 1,5 roku – mówi Mateusz Romaniecki, były pracownik Zakładu Produkcyjnego spółki ZEBRA w Jaworzynie Śląskiej, należącego do belgijskiej firmy Mobitec. Producent mebli po wszczętej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontroli zaczął gruntowne porządki.

Czerwiec

Wyciek gazu, ewakuowani działkowcy. Doszło do zapalenia

Do wycieku gazu z podziemnej infrastruktury doszło 18 czerwca w Jaworzynie Śląskiej. Strażacy ewakuowali działkowców i wyznaczyli strefę ochronną. Ranni zostali dwaj pracownicy zakładu gazownictwa, którzy z oparzeniami zostali przewiezieni do szpitala.

Dawny tajny współpracownik Służb Bezpieczeństwa PRL współorganizuje konkurs historyczny dla młodzieży

Urząd Miejski na profilu miasta w mediach społecznościowych poinformował o XVII edycji konkursu pn. „Historia Świdnicy i jej zabytków”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa pod honorowym patronatem Beaty Moskal-Słaniewskiej Prezydent Świdnicy. Nagrody młodzieży wręczał obok prezesa stowarzyszenia i dyrektora muzeum także Leszek Mazurek, wieloletni tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa w PRL, który nigdy nie wytłumaczył, ani nie przeprosił za swoją działalność.

Zmiany personalne w świdnickiej katedrze. Biskup Mendyk wyznaczył nowego gospodarza

Proboszcz świdnickiej parafii katedralnej ks. prał. Piotr Śliwka złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jego miejsce zajmie ks. kan. Marcin Gęsikowski, dotychczasowy gospodarz parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach. Biskup zadecydował również o przeniesieniu szeregu duchownych do innych parafii. Wśród nich znalazł się ks. kan. Tomasz Zając, twórca i dotychczasowy proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy. Przeciwko tej zmianie opowiedzieli się parafianie: Parafianie protestują przeciwko odwołaniu proboszcza. Pismo do biskupa wystosowali radni.

Po ponad 30 latach pasażerowie znów pojechali pociągiem do Zagórza Śląskiego i Jedliny-Zdroju

Liczni podróżni, przedstawiciele Muzeum Kolejnictwa i miłośnicy kolei, a także lokalni samorządowcy wyruszyli w sobotę pierwszym od ponad trzydziestu lat rozkładowym pociągiem pasażerskim na trasie ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. – Świetna sprawa dla turystów. Mam nadzieję, że w przyszłości pociągi będą jeździć codziennie – komentowali pierwsi pasażerowie. – To ważna chwila: turystycznie, historycznie, ale również funkcjonalnie – z punktu widzenia komunikacji publicznej – podkreślał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Lipiec

Chirurg ze świdnickiego „Latawca” w elitarnym gronie. Bierze udział w nowatorskim projekcie szkoleniowym

Świdnicki chirurg dr n. med. Paweł Zarębski znalazł się w gronie dziesięciu specjalistów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do eksperckiego projektu Hernia Master. To innowacyjny program kształcenia młodych chirurgów w operacjach przepuklin pachwinowych metodą laparoskopową. Jak podkreślają świdniccy medycy, sam udział w programie jest wyróżnieniem zarówno dla chirurga, jak również dla Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy i działającego w nim oddziału chirurgii ogólnej.

Zabytkowa willa odzyskuje blask. Oto jak będzie wyglądała po zakończeniu remontu

wiz. LUG Light Factory/mat. Smart Work

Trwają prace związane z odrestaurowaniem imponującej willi przy ulicy Muzealnej. Zabytkowy budynek będzie pełnił funkcję mieszkaniową.

Sierpień

Utonięcie 39-latka w stawie Warszawianka

8 sierpnia służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, że do znajdującego się blisko centrum Świebodzic stawu Warszawianka wpadł mężczyzna, który wcześniej z kolegą na brzegu pił alkohol. Poszukiwania prowadzono zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Ciało 39-latka odnaleziono po kilkudniowych działaniach, 13 sierpnia.

„Nie ma gdzie usiąść, obsada konduktorska nie nadąża ze sprzedażą biletów”. Podróżni skarżą się na tłok w pociągach na trasie Świdnica-Wrocław

Coraz więcej mieszkańców Świdnicy oraz regionu korzysta z połączeń kolejowych. Potwierdzają to dane Urzędu Transportu Kolejowego, zgodnie z którymi w 2022 roku stacja Świdnica Miasto awansowała do czołowej dwudziestki najruchliwszych dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Zdaniem podróżnych oferta Kolei Dolnośląskich jest jednak niewystarczająca, co przekłada się na tłok w pociągach.

Ryk silników, huk z wydechów i balangi na parkingu przy Polnej Drodze. Co na to służby i władze miasta?

Kiedy jest ładna pogoda, a w telewizji lecą „Szybcy i wściekli”, to się nasila – mówią mieszkańcy ul. Polna Droga i przyległych, a także osiedla Słowiańskiego nad zalewem Witoszówka w Świdnicy. Są zmęczeni, często niewyspani i bezradni wobec ryku silników samochodów i motocykli, które urządzają „pokazy” na parkingu i wyremontowanej ulicy. Oczekują wsparcia i pomocy od władz miasta.

Wrzesień

Ponad pół miliona złotych kary dla parafii za ogłowienie drzew na cmentarzu

cmentarz w Stanowicach (16 maja 2023 roku)

Ponad pół miliona złotych kary nałożył burmistrz Strzegomia na parafię Rzymskokatolicką pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach za zniszczenie ponad 50 drzew poprzez niewłaściwe przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. O los lip upomniała się Fundacja FOTA4Climate.

Premier Morawiecki z wyborczą kampanią w regionie. W Świdnicy ponownie obiecał budowę trasy S5

Od Sobótki będzie przebiegała droga S8 w kierunku Kłodzka, ale również S5 w kierunku Świdnicy i do Bolkowa. Ta część Dolnego Śląska zyska znakomite rozwiązanie komunikacyjne – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Diora w Świdnicy.

„Krokodyle” na łowach. Kilkudziesięciu kierowców odpowie za przekroczenie prędkości na modliszówce

Wojewódzka trasa łącząca Świdnicę z Wałbrzychem w ostatnim czasie znalazła się pod wzmożonym nadzorem świdnickiej drogówki. We współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego na tzw. modliszówce stanęły punkty kontroli radarowej. Efekt? W ciągu tylko jednego dnia 87 kierujących zostało przyłapanych na jeździe z nadmierną prędkością.

Październik

Kto do Sejmu? Kto do Senatu? Wyniki wyborów parlamentarnych w okręgu wałbrzyskim

Po przeliczeniu głosów z wszystkich lokali wyborczych w okręgu wałbrzyskim, można już wskazać kandydatów, którzy zasiądą w Sejmie i Senacie przyszłej kadencji. Zobacz też: Tak głosowała Świdnica. Znane są też pełne wyniki wyborów w powiecie świdnickim

Pożar samochodu na Osiedlu Młodych. W doszczętnie spalonym pojeździe odkryto zwłoki

Policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora zajęła się wyjaśnianiem okoliczności tragicznego pożaru samochodu, do którego doszło 14 października na parkingu położonym u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Marcinkowskiego w Świdnicy.

Jest pomysł na nowy podział administracyjny kraju. Świdnica i Wałbrzych wspólnie ośrodkiem wojewódzkim?

Obecny podział terytorialny na szczeblu województw jest nie do przyjęcia, nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą – przekonuje dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego, który przygotował raport poświęcony korekcie układu województw. Wśród zgłoszonych przez niego propozycji znalazło się m.in. powierzenie funkcji ośrodka wojewódzkiego Świdnicy i Wałbrzychowi.

Sołtyska Wirek pójdzie do więzienia za ciągnięcie psa za samochodem

Przed świdnickim Sądem Okręgowym w Świdnicy zakończył się proces apelacyjny Teresy M., urzędującej sołtyski wsi Wirki, skazanej za ciągniecie swojego psa na łańcuchu za samochodem. Obrona domagała się utrzymania wyroku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, prokurator i oskarżyciele posiłkowi – kary bezwzględnego więzienia. W piątek sąd apelacyjny skazał Teresę M. na rok bezwzględnego pozbawienia wolności i przedłużył do ośmiu lat zakaz posiadania przez nią psów. Wyrok jest prawomocny, stronom pozostaje wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.

Listopad

Zwłoki mężczyzny w potoku Witoszówka. Na ciele topielca były ślady pobicia

Postępowanie prokuratorskie ma doprowadzić do wyjaśnienia, jakie były okoliczności i przyczyna zgonu mężczyzny, którego zwłoki zostały znalezione 12 listopada w potoku Witoszówka w Witoszowie Dolnym. Do wyjaśnienia zatrzymano dwie osoby.

Nie zeszli do 2,5 tygodniowego noworodka. Świdnicki szpital wyjaśnia

W październiku pani Anna* w świdnickim szpitalu urodziła swoje drugie dziecko i była bardzo zadowolona z opieki, jaką otoczono i ją, i syna. Dwa i pół tygodnia później noworodek w nocy z piątku na sobotę dostał kataru, przestał jeść i stał się apatyczny. – Dla takiego maleńkiego dziecka to może oznaczać zagrożenie życia. Pojechałam po pomoc do naszego szpitala, ale nikt na dziecko nawet nie spojrzał – mówi świdniczanka. Szpital wyjaśnia, co się wydarzyło i jakie są zasady udzielania pomocy noworodkom.

Podświdnickie osiedle otoczone polami zyskuje sławę poza granicami Polski. Wszystko za sprawą międzynarodowego konkursu

Z uwagi na nietypową lokalizację już od kilku lat przykuwa uwagę internautów, a także mediów regionalnych, branżowych i ogólnopolskich. O osiedlu położonym na pograniczu Świdnicy i Witoszowa Dolnego, które na zdjęciach z lotu ptaka przypomina samotną wyspę pośród pól, znów stało się głośno – tym razem poza granicami kraju. Wszystko za sprawą międzynarodowego konkursu fotograficznego The Nature Conservancy 2023.

Grudzień

31-latka ze Świdnicy zmarła w komisariacie. Rodzina nie wiedziała o tym przez 2 miesiące

Malwina F. zmarła dzień po tym, jak została zatrzymana przez policję we Wrocławiu. Do zgonu doszło w komisariacie, ale rodziny nikt o tym nie poinformował. Bliscy dowiedzieli się po dwóch miesiącach, gdy zgłosili zaginięcie młodej kobiety. Bulwersującą historię poruszył 3 grudnia Leszek Dawidowicz w programie „Państwo w państwie” telewizji Polsat.

Bezdomny podpalił bezdomnego. 42-latek zginął w płomieniach

Najpierw wspólnie pili alkohol, a później jeden podpalił drugiego i przyglądał się z boku. Do okrutnej zbrodni, którą zarejestrował monitoring, doszło na jednym z podwórek niedaleko stacji kolejowej Świdnica Miasto.

Jaki będzie przebieg trasy S5? GDDKiA wskazała wariant

wariant wynikowy IV (mat. GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonała kolejny krok związany z planowaną budową drogi ekspresowej S5 Sobótka-Świdnica-Bolków. W ramach prac przygotowawczych dokonano wyboru wariantu przebiegu trasy, który będzie rozpatrywany podczas procedury związanej z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Koszt całej drogowej inwestycji w rekomendowanym wariancie szacowany jest na ponad 3 mld 934 tys. złotych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCo się działo w kulturze w 2023 roku? Przypominamy najciekawsze wydarzenia w Świdnicy
Następny artykułFord zsunął się ze skarpy i wpadł do zbiornika wodnego [FOTO]