Strona główna 0_Slider Zabytkowa willa odzyskuje blask. Oto jak będzie wyglądała po zakończeniu remontu

Zabytkowa willa odzyskuje blask. Oto jak będzie wyglądała po zakończeniu remontu [FOTO/WIZUALIZACJE]

0

Trwają prace związane z odrestaurowaniem imponującej willi przy ulicy Muzealnej. Zabytkowy budynek będzie pełnił funkcję mieszkaniową.

wiz. LUG Light Factory/mat. Smart Work

Budynek przy ulicy Muzealnej 4 został wzniesiony w 1892 roku jako prywatna willa „Morys Ruh” znanego świdnickiego inżyniera wiertnika Morisa. Na fragmencie elewacji zachodniej ściany kamienicy znalazła się postać górnika sztygara, natomiast na kartuszu umieszczonym w portalu bramy głównej znalazło się górnicze godło, charakterystyczne dla zawodu wykonywanego przez właściciela obiektu.

W latach 1939-1945 w willi mieściło się Muzeum Miejskie, od którego pochodzi nazwa ulicy. Zajęto w nim dla celów wystawienniczych dziewięć pomieszczeń. W otwartej w sierpniu 1939 roku ekspozycji znalazły się zabytki archeologiczne, broń, wyroby rzemiosła, eksponaty obrazujące kulturę mieszczańską, wiejską i kościelną, ubiory, wyroby z porcelany, cyny, rękopisy, czy też druki.

W październiku 1955 roku do kamienicy przeniesiono internat I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza, w którym zamieszkało 57 dziewcząt i 34 chłopców. W latach 1963-1969 przy Muzealnej 4 mieściły się pracownie przedmiotowe: fizyczna, chemiczna i biologiczna oraz biblioteka szkolna. Edukacyjną funkcję budynek utracił na początku lat 90. XX wieku, gdy liceum przeniosło się na ulicę Pionierów.

Ulica Muzealna 4 (zdjęcie z kolekcji Horsta Adlera, zasoby Świdnickiego Archiwum Cyfrowego – Świdnica – Moje Miasto)

Po sprzedaniu kamienicy przez powiat świdnicki, zabytkowy budynek przechodził z rąk do rąk, popadając w coraz większą ruinę. Wraz ze stwierdzeniem przypadków odpadania gzymsów sprawą willi zajął się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który w 2014 roku wydał nakaz doprowadzenia kamienicy do należytego stanu. Ówczesny właściciel zdecydował się na doraźne zabezpieczenie budynku poprzez zamontowanie siatki, która miała zatrzymywać spadający tynk i fragmenty gzymsów. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi nie rozpoczęto kapitalnego remontu.

Przed czterema laty pojawiła się nadzieja, że obiekt jednak nie ulegnie dewastacji. W lutym 2019 roku budynek został kupiony przez świdnicką firmę Smart Work, która podjęła decyzję o odrestaurowaniu willi i tchnięcia w nią nowego życia. Gruntowny remont został poprzedzony badaniami i przygotowaniem programu, który zaakceptował konserwator zabytków. Firma odnawia budynek głównie w oparciu o własne środki i kredyty. W 2019 miasto przyznało jedną dotację w wysokości 46 tysięcy złotych na prace zabezpieczające dach.

Dotychczas wysiłki właścicieli zabytkowego obiektu koncentrowały się m.in. wokół dachu oraz renowacji nawiązujących do górnictwa zdobień. Z końcem kwietnia przystąpiono do remontu elewacji willi. Realizację tych robót zlecono bielawskiej firmie Usługi Ogólnobudowlane Piotr Kozłowski.

Pod koniec ubiegłego miesiąca zaprezentowano, jak docelowo będzie wyglądała zabytkowa kamienica, której architektoniczne detale będzie dodatkowo podkreślać iluminacja. – Renowacja zabytkowych kamienic to zadanie łączące pracę wielu specjalistów branżowych. Samo zaprojektowanie oświetlenia zewnętrznego na naszej kamienicy trwało kilka miesięcy, ale efekt jest przepiękny – podkreślają właściciele obiektu.

Postęp renowacji można śledzić za pośrednictwem strony na Facebooku.

/mn/

Poprzedni artykułZmiana na ławce trenerskiej spadkowicza z IV ligi
Następny artykułSięgnęli po wicemistrzostwo Europy w fitnessie sportowym!