Strona główna 0_Slider Chirurg ze świdnickiego „Latawca” w elitarnym gronie. Bierze udział w nowatorskim projekcie...

Chirurg ze świdnickiego „Latawca” w elitarnym gronie. Bierze udział w nowatorskim projekcie szkoleniowym [FOTO]

0

Świdnicki chirurg dr n. med. Paweł Zarębski znalazł się w gronie dziesięciu specjalistów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do eksperckiego projektu Hernia Master. To innowacyjny program kształcenia młodych chirurgów w operacjach przepuklin pachwinowych metodą laparoskopową. Jak podkreślają świdniccy medycy, sam udział w programie jest wyróżnieniem zarówno dla chirurga, jak również dla Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy i działającego w nim oddziału chirurgii ogólnej.

Jak wskazują krajowi medycy, chociaż w Polsce wykonuje się około 40 tys. operacji przepuklin rocznie i jest to jedno z najczęstszych schorzeń „chirurgicznych”, to w kraju wciąż jest zbyt mało herniologów, czyli lekarzy chirurgów zajmujących się operacyjnym leczeniem przepuklin. Aby zmienić ten stan rzeczy zainicjowano program Hernia Master, będący nowatorskim projektem edukacyjnym dla chirurgów w zakresie leczenia przepuklin technikami minimalnie inwazyjnymi.

Dr n. med. Paweł Zarębski znalazł się wśród dziesięciu chirurgów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do programu realizowanego przez jeden z wiodących ośrodków edukacji medycznej „Aesculap Akademia” w Nowym Tomyślu i opracowanego we współpracy z Towarzystwem Chirurgów Polskich (TChP). Program składa się z czterech etapów, w ramach których uczestnicy przechodzą szkolenie w ośrodku „Aeskulap Akademia”, doskonalą swoje umiejętności w ośrodkach eksperckich w Siedlcach, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie przyglądają się pracy ekspertów w tej dziedzinie, a także przeprowadzają operacje w swoich macierzystych placówkach – informuje Łukasz Czajkowski z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

Trzeci etap programu odbył się 30 czerwca w świdnickim „Latawcu”. W jego trakcie Zarębski wraz ze swoim zespołem przeprowadził cztery zabiegi w zakresie laparoskopowej chirurgii przepuklin pachwinowych. – Taka metoda operacji przepuklin pachwinowych, niesie korzyści dla pacjentów zarówno na etapie samego zabiegu, jak również w okresie pooperacyjnym, bowiem wiąże się z mniejszymi dolegliwościami bólowymi i szybszym powrotem pacjentów do aktywności – podkreśla świdnicki chirurg. Swoje techniki dr Zarębski doskonalił pod okiem eksperta w tej dziedzinie dr. hab. n. med. Kryspina Mitury, prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, który pełni rolę eksperta w programie.

Sam udział w programie jest wyróżnieniem zarówno dla dr n. med. Pawła Zarębskiego, jak również dla świdnickiego szpitala i oddziału chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej pod kierownictwem dra n. med. Adama Biernackiego. Z uwagi na specyfikę programu, celem realizacji III etapu, który obejmuje zabiegi prowadzone przez lekarza w macierzystym ośrodku, konieczna była weryfikacja szpitala, oddziału i bloku operacyjnego pod kątem przygotowania do świadczenia procedur medycznych w tym zakresie – zaznacza Czajkowski. – Gratulujemy serdecznie dr n. med. Pawłowi Zarębskiemu i całemu zespołowi dra n. med. Adama Biernackiego pomyślnej realizacji III etapu programu i życzymy powodzenia na dalszym etapie programu Hernia Master – dodaje.

/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNowa linia autobusowa połączy Zarzecze ze świdnicką podstrefą ekonomiczną
Następny artykułKolejne fantastyczne, „kosmiczne” osiągnięcia Franciszka Halickiego [FOTO]