Strona główna 0_Slider Podświdnickie osiedle otoczone polami zyskuje sławę poza granicami Polski. Wszystko za sprawą...

Podświdnickie osiedle otoczone polami zyskuje sławę poza granicami Polski. Wszystko za sprawą międzynarodowego konkursu

0

Z uwagi na nietypową lokalizację już od kilku lat przykuwa uwagę internautów, a także mediów regionalnych, branżowych i ogólnopolskich. O osiedlu położonym na pograniczu Świdnicy i Witoszowa Dolnego, które na zdjęciach z lotu ptaka przypomina samotną wyspę pośród pól, znów stało się głośno – tym razem poza granicami kraju. Wszystko za sprawą międzynarodowego konkursu fotograficznego The Nature Conservancy 2023.

fot. Agnieszka Wieczorek/TNC Photo Contest 2023, Insider, CNN Travel, BBC Science Focus, The Atlantic

Budowę osiedla położonego niedaleko świdnickiego szpitala „Latawiec”, tuż przy granicach Świdnicy, ale już na terenie gminy wiejskiej Świdnica, rozpoczęto w 2017 roku. Dawniej mieścił się tam skład prochu Festung Schweidnitz, później znajdowała się tam ferma lisów, a jeszcze w 2012 roku mówiło się o planach budowy w tym miejscu domu spokojnej starości. Mieszkaniowa inwestycja powstała – jak opisywał deweloper – „w spokojnej, przyjaznej i pełnej uroku okolicy, ale również w niedalekiej odległości od istotnych dla codziennego życia miejsc handlowo-rekreacyjnych”.

O otoczonym polami podświdnickim osiedlu po raz pierwszy stało się głośno przed dwoma laty. Media społecznościowe obiegło wówczas zdjęcie satelitarne przedstawiające mieszkaniową inwestycję, która z uwagi na nietypowe położenie stała się obiektem internetowych żartów, zaś komentujący okrzyknęli osiedle mianem „patodeweloperki”, „polskiego Dubaju” oraz „nowego Biskupina”. 

Zaskoczenia takimi komentarzami nie kryli mieszkańcy osiedla, chwaląc panujący tam spokój i wskazując, że z uwagi na położenie w sąsiedztwie nie pojawiają się osoby postronne. Zaskoczony całą sytuacją był również prezes firmy Silver City, odpowiedzialnej za realizację mieszkaniowej inwestycji na działce nabytej w przetargu od Agencji Nieruchomości Rolnych. – Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, a że ludzie potrzebują ulać z siebie żółć – nic na to nie mogę poradzić. Gdybym miał się oglądać na komentarze, to bym niczego innego nie robił – komentował Paweł Skonieczny. – Fabryka Cadbury pod Wrocławiem też kiedyś stała w szczerym polu, a teraz jest w samym środku wielkiej strefy – wskazywał.

Za sprawą międzynarodowego konkursu fotograficznego zorganizowanego przez The Nature Conservancy – międzynarodową organizację zajmującą się ochroną przyrody – zdjęcie przedstawiające podświdnickie osiedle trafiło na łamy mediów zagranicznych, w tym m.in. CNN Travel, magazynu BBC Science Focus, USA Today oraz amerykańskiego Insidera. Wykonana przez Agnieszkę Wieczorek fotografia „Mieszkając pośród żółtych pól”, przedstawiająca osiedle otoczone kwitnącym rzepakiem, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Aerials” cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu.

Zdjęcie zostało wybrane spośród ponad 80 000 indywidualnych fotografów i ponad 189 000 zgłoszeń z 191 krajów i terytoriów. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę dzielić się z wami moją sztuką i miłością do natury. Jestem zaszczycona, że znalazłam się wśród najlepszych fotografów na świecie. Polecam obejrzeć wszystkich zwycięzców i wyróżnionych! – komentuje autorka fotografii, Agnieszka Wieczorek. Zdjęcia można obejrzeć na stronie The Nature Conservancy.

W maju 2023 roku osiedle położone pośród kwitnącego rzepaku uwiecznił na zdjęciach fotoreporter portalu Swidnica24.pl, Dariusz Nowaczyński:

/The Nature Conservancy, mn/

Poprzedni artykułNasi fighterzy nie schodzili z podium [FOTO]
Następny artykułZaginął kot Rumianek