Strona główna 0_Slider Województwo przejęło dawny budynek szkoły. Tu ulokuje się Dolnośląski Urząd Pracy. Mówi się...

Województwo przejęło dawny budynek szkoły. Tu ulokuje się Dolnośląski Urząd Pracy. Mówi się też o instytucji rozdzielającej środki unijne

0

Do budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej ma zostać przeniesiony Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Przyszła siedziba urzędu jest już w posiadaniu samorządu wojewódzkiego. W planach jest również utworzenie w Świdnicy filii instytucji, która zajmowałaby się rozdzielaniem środków unijnych. Wałbrzyscy samorządowcy obawiają się, że stanie się to kosztem istniejącej Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia 2022 roku poinformowano o prowadzonych rozmowach dotyczących przeniesienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Wałbrzycha do Świdnicy. Jak wyjaśniał wicemarszałek Tymoteusz Myrda, jednym z powodów poszukiwania nowej siedziby jest słaba jakość pomieszczeń w budynku, w którym obecnie mieści się DWUP. Nie był to jedyny argument wysuwany przez zarząd województwa. – W Wałbrzychu jest 16 jednostek wojewódzkich, w Świdnicy nie ma żadnej – wskazywał Myrda, podkreślając przy tym, że za zmianą lokalizacji przemawiają także bardzo dobre, jego zdaniem, połączenia Świdnicy z resztą województwa.

Zaproponowaną przez miasto lokalizacją dla wojewódzkiego urzędu pracy stał się budynek po Szkole Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej, sąsiadujący z siedzibą Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. We wrześniu ubiegłego roku świdniccy radni przychylili się do propozycji, zgodnie z którą nieruchomość przy Folwarcznej zostałaby wymieniona na stanowiącą własność województwa działkę przy ulicy Polna Droga, na której dawniej mieścił się świdnicki oddział Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Ustalono zarazem, że województwo dopłaci miastu do tej wymiany po dokonaniu wyceny obu działek przez rzeczoznawcę, a także pokryje koszty związane z remontem i adaptacją budynku przy Folwarcznej.

O obecnych działaniach związanych z przenosinami urzędu informuje rzecznik marszałka województwa. – Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy będzie miał siedzibę w Świdnicy. Siedziba – budynek dawnej Szkoły Podstawowej przy ul. Folwarcznej jest już w posiadaniu Województwa i będzie przygotowywany do gruntownego remontu i modernizacji – mówi Michał Nowakowski w wypowiedzi udzielonej portalowi Swidnica24.pl. – Lokalizacja DWUP-u w Świdnicy pozwoli na zrównoważony dostęp Dolnoślązaków do urzędu – a dostępność administracji publicznej dla mieszkańców jest istotą zrównoważonego rozwoju regionu – podkreśla rzecznik. Jak dodaje, za gmach przy Folwarcznej miasto otrzyma dopłatę w wysokości ponad 1 mln 936 tys. złotych.

Budynek przy ulicy Folwarcznej

Decyzję o przeniesieniu siedziby wojewódzkiego urzędu do Świdnicy od miesięcy krytykują wałbrzyscy samorządowcy. Zdaniem prezydenta Wałbrzycha, nie ma ona „żadnego uzasadnienia merytorycznego” i jest kolejną próbą „antagonizowania lokalnych samorządów”. 31 stycznia 2023 roku Rada Miejska Wałbrzycha jednogłośnie przyjęła apel do marszałka Cezarego Przybylskiego o pozostawienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Przy okazji dyskusji na ten temat wybrzmiały też obawy związane z przyszłością Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, również działającej w Wałbrzychu, która do tej pory rozdzielała i przydzielała pozyskane środki unijne w subregionie wałbrzyskim. Wojewódzkie plany zakładają jej likwidację, zaś w rozmowach między samorządowcami pojawiają się sugestie, że rolę IPAW miałby częściowo przejąć przenoszony do Świdnicy DWUP.

Bardzo zaniepokoiły nas pojawiające się na spotkaniach z samorządowcami informacje mówiące o tym, że zarząd województwa dolnośląskiego będzie podejmował decyzje dotyczące tworzenia instytucji dzielącej środki z Unii Europejskiej. (…) Najprawdopodobniej dojdzie do sytuacji, że urząd ten zostałby przeniesiony do Świdnicy. Jeżeli tak się stanie, to również dzielenie środków, które wkrótce spłyną do nas z Unii Europejskiej, zostanie przydzielone tejże instytucji i będzie odbywało się poza Wałbrzychem – wskazywała pod koniec stycznia Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

Decyzja o likwidacji funkcjonowania IPAW ma związek z DWUP-em – przynajmniej to wiemy ze słownych deklaracji. Dzwonią już do pracowników z IPAW, oferując im pracę we Wrocławiu albo w innym miejscu. Chodzi o to, żeby przenieść pracowników z Wałbrzycha. Jako samorząd będziemy czynili wszystko, żeby instytucja ta – w takiej, czy innej formule – dalej funkcjonowała, bo jest zespołem kompetentnych urzędników. To jest niezwykły kapitał, który udało nam się zbudować przez ostatnich 10 lat. O to zresztą chodziło, żeby w Wałbrzychu, na południu Dolnego Śląska, zbudować zespół kompetentnych ludzi. Dlaczego teraz ten zespół jest dezorganizowany? Tego nie wiem – mówił z kolei prezydent Wałbrzych, Roman Szełemej. – Przeprowadzałem wielokrotnie rozmowy z wicemarszałkiem Grzegorzem Macko, w których apelowałem o to, żeby nie przenosić Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, nie likwidować jej. Zarówno Komisja Europejska, jak i instytucje zewnętrzne, wypowiadają się w superlatywach o tej instytucji. Będzie ona działać jeszcze cały ten rok i może kilka miesięcy przyszłego roku – do rozliczenia tej perspektywy finansowej – podkreślał Szełemej.

Informacje na temat drugiej instytucji mającej ulokować się w Świdnicy krótko komentuje przedstawiciel samorządowych władz województwa. – W Świdnicy planujemy utworzenie filii Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która będzie odpowiadała m.in. za wdrażanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – wyjaśnia Michał Nowakowski, rzecznik marszałka. Fundusz ten ma służyć wsparciu transformacji w tych obszarach Unii Europejskiej, które polegają gospodarczo na przemyśle o wysokiej intensywności emisji dwutlenku węgla, wydobyciu węgla kamiennego lub brunatnego, produkcji torfu czy łupków bitumicznych.

O dalszych krokach związanych z przenosinami wojewódzkiego urzędu pracy oraz planach utworzenia świdnickiego oddziału instytucji zajmującej się dzieleniem środków unijnych będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWilki chcą zrewanżować się Bobrom za inauguracyjną porażkę
Następny artykułRozgrywki Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup oficjalnie zakończone! [FOTO]