Strona główna 0_Slider Miała tam stanąć fabryka czekolady. Co powstanie w jej miejscu?

Miała tam stanąć fabryka czekolady. Co powstanie w jej miejscu?

0

Przez ponad dziesięć lat międzynarodowy koncern zajmujący się produkcją słodyczy nosił się z zamiarem wybudowania fabryki czekolady na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej. Ponad rok temu firma Lotte Wedel sprzedała swoją działkę położoną między zakładami Electrolux a Colgate-Palmolive. Znane są nowe plany dla tego terenu.

Przypomnijmy, w 2011 roku spółka Lotte Wedel nabyła 22-hektarowy teren przy ulicy Kazimierza Wielkiego, na którym miały powstać dwie fabryki słodyczy, a także otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Rok później sprawy przybrały jednak niekorzystny obrót. Rok 2012 przyniósł znaczne straty w udziałach Lotte na europejskim rynku. Wtedy też koncern zrezygnował z ubiegania się o unijną dotację na budowę zakładów. W lipcu 2015 roku japońsko-koreański konglomerat stracił zezwolenie na działalność w strefie ekonomicznej. Trzy lata później powrócono do pomysłu budowy fabryki, jednak również tym razem plany związane z inwestycją nie doczekały się realizacji. W styczniu 2019 roku poinformowano, że rozważana jest sprzedaż działki, co tłumaczono zmianą strategii rozwoju firmy.

Teren położony między ulicami Kazimierza Wielkiego, Tadeusza Ząbka i Władysława Andersa ostatecznie znalazł nowego nabywcę pod koniec 2021 roku. Od tego czasu o planach zagospodarowania tego obszaru wiadomo było niewiele. Zmieniło się to wraz z rozpoczęciem przez inwestora starań związanych z uzyskaniem stosownych zezwoleń na realizację nowego przedsięwzięcia. Jednym z podjętych kroków było uzyskanie decyzji środowiskowej dla budowy „zespołu przemysłowo-magazynowo-usługowego”. Na potrzeby wszczętego postępowania inwestor – spółka Xelog z Warszawy – zlecił sporządzenie raportów o oddziaływaniu na środowisko. Dokumenty te zostały udostępnione przez Urząd Miejski w Świdnicy.

Z raportów środowiskowych wynika, że na działkach należących poprzednio do koncernu Lotte Wedel planowana jest – według wstępnej koncepcji – budowa trzech dużych obiektów magazynowo-przemysłowych o łącznej docelowej powierzchni 11,14 ha. Kompleks ten miałby funkcjonować 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zgodnie z udostępnionymi dokumentami, zakłada się, że zatrudnienie mogłoby tam znaleźć do 1720 osób.

Planowany do wybudowania obiekt wykorzystywany będzie jako magazyn wysokiego składowania pod wynajem powierzchni dla prowadzenia działalności związanej m.in. z produkcją lekką (montażem), hurtową sprzedażą artykułów przemysłowych i spożywczych, kompletacją, przeładunkiem, obsługą logistyczną, usługami dodatkowymi tzw. „VAS”” z ang. Value Added Services (do których zaliczyć można np. etykietowanie, metkowanie, klipsowanie systemami alarmowymi, zgrzewanie przy użyciu maszyny zgrzewającej, foliowanie, belowanie, składanie stojaków wystawowych tj. displayów, co-packing – przepakowywaniem towarów w opakowania jednostkowe i zbiorcze, tworzenie zestawów produktowych, dodawanie próbek produktów lub materiałów marketingowych/promocyjnych, produkcja zestawów świątecznych, wieszakowanie produktów, odświeżanie, prasowanie itp.) oraz spedycją i dystrybucją towarów. Lekka produkcja będzie polegać m.in. na montażu gotowych komponentów w całe układy, np. składanie liczników samochodowych, podzespołów elektronicznych, zabawek, długopisów, lampek itd. – wyliczono w raportach.

W opracowaniu, które sporządzone zostało pod koniec grudnia 2022 roku stwierdzono, że „obecnie inwestor nie ma jeszcze wybranych najemców”. Z przedstawicielami spółki Xelog nie udało nam się skontaktować. O dalszych planach zagospodarowania przemysłowego terenu będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZimowa Akademia Sportu znów zawita do Świdnicy
Następny artykułOstatni dzwonek, by dołączyć do gry…