Strona główna 0_Slider Demonstrowali przeciw reformie oświaty

Demonstrowali przeciw reformie oświaty [FOTO]

37

Deforma zamiast reformy oświaty, chaos w szkołach, nieprzygotowane podręczniki, rujnowanie podstaw programowych, cofanie się do czasów PRL-u, zwolnienia nauczycieli, utrudnianie dostępu do szkół dzieciom niepełnosprawnym i zmarnowane pieniądze podatników – takie stwierdzenia dziś padały na świebodzickim Rynku, podczas skromnej pikiety przeciw zmianom w systemie edukacji. Organizatorzy demonstrowali w mieście rodzinnym minister edukacji Anny Zalewskiej i apelowali o jej reakcję.

Ponad 20 osób wyraziło swój sprzeciw wobec reformy oświaty na Rynku w Świebodzicach, a więc w mieście rodzinnym minister edukacji Anny Zalewskiej. Wśród uczestników pikiety znaleźli się przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji z Wałbrzycha, Partii Razem, Inicjatywy Polskiej i Kongresu Kobiet. Wypowiadały się również m.in posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka oraz posłanka Elżbieta Stępień z Nowoczesnej. – Ważna jest dobra zmiana i dobra szkoła, która wiąże się z dobrymi zwolnieniami. Pani minister i wiceminister nie wiedzą, jaka to jest liczba. Jest to 10 tys. zwolnień ze stanowisk, a kolejne 22 tys. to redukcje etatów – mówiła działaczka Inicjatywy Polskiej Monika Falkiewicz. – Liczby są szokujące. Pani minister proszę nas wysłuchać. My nie zgadzamy się na obłudę i kłamstwa, którymi pani nas i nauczycieli karmiła. Rodzice nie zgadzają się na słowa i reformy nieprzemyślane i nieprzedyskutowane – zwracała się do Anny Zalewskiej działaczka.

Wśród pikietujących padały opinie o panującym obecnie w szkolnictwie chaosie, nieprzygotowanym systemie szkolnictwa i brakujących podręcznikach. – Nowa reforma to rujnowanie podstaw programowych. Szkoła potrzebuje zmiany, ale nie takiej zmiany, lecz twórczej i nowoczesnej. Żądamy wolnej szkoły od polityki – stwierdziła posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka. – Reforma edukacji została wdrożona w strasznym chaosie, w sposób nieprzygotowany i nieprzemyślany. Jeszcze przez wiele miesięcy i lat będziemy doświadczać skutków tej bardzo złej reformy. Dziś wiadomo, że uczniowie, choć rozpoczął się rok szkolny, dalej nie wiedzą z jakich podręczników mają się uczyć. W wielu szkołach brakuje nauczycieli przedmiotów. W innych natomiast nauczyciele dalej nie wiedzą czy za chwilę nie stracą pracy – zauważyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, działaczka z Partii Razem.

Jak podkreślali demonstranci negatywne skutki nowej reformy dotknęły także uczniów z niepełnosprawnościami. – Uczniowie z niepełnosprawnościami są odprawiani z kwitkiem i nie są wpuszczani do szkoły. Są informowani, że nie będą mogli odbierać edukacji w grupie rówieśniczej i że łaskawie oddelegowani przyjdą do ich domów nauczyciele. To powrót do edukacji sprzed stu lat. Cała współczesna pedagogika mówi o tym, że dzieciaki z niepełnosprawnościami najlepiej rozwijają się ucząc się w grupie rówieśniczej, ale także i ona zyskuje bardzo wiele – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestnicy wykazywali, że nowa reforma jest niczym innym jak uwstecznianiem szkolnictwa w Polsce, a wydane na zmianę systemu edukacji pieniądze podatników zostały po prostu zmarnowane.

Dzisiejszą pikietą, jak zaznaczali organizatorzy, chcieli zachęcić minister edukacji do reakcji, wywiązywania się z obietnic i słuchania głosu społeczeństwa.

Tekst: AN
Zdjęcia: Artur Ciachowski

 • Franek

  Jakoś nie widać na tej pikiecie niezadowolonych rodziców…

  • Bernadetta Brzóska

   Nie trzeba mieć wykrzywionej nienawiścią twarzy, by okazywać swoje niezadowolenie. Wielu osób, które były na pikiecie nie znam. Nie wiem, czy są rodzicami, dziadkami, sąsiadami, czy po prostu świadomymi obywatelami. O kilku obecnych jednak coś wiem. Ja jestem niezadowolonym rodzicem. Był ojciec, którego córka nie poszła w tym roku do gimnazjum, tylko została w podstawówce i będzie startować do liceum razem z obecną drugą klasą gimnazjum. (Będzie mieć mniejsze szanse na dostanie się do liceum, potem na studia i na koniec – do dobrej pracy.) Była matka chłopca z niepełnosprawnością i drugiego, który poszedł do szkoły jako 6-latek i teraz – już w wieku 14 lat – będzie musiał podjąć decyzję, jak ma wyglądać jego dalsza edukacja. Był ojciec dziewczynki, która także jako 6-latka rozpoczęła edukację i która trafi w 7 klasie na lukę programową, bo nie wiem, czy Pan słyszał, ale nowa podstawa programowa zakłada, że niektóre tematy były przerabiane w 5 i 6 klasie, a w starej podstawie są one w gimnazjum. Moja córka, która poszła do szkoły rok później od tej dziewczynki, będzie mieć takie same problemy (wg pani minister życie wypełni tę lukę). Było troje rodziców, których dzieci pójdą do szkoły dopiero za kilka lat i nie podoba im się, jak ta szkoła będzie wyglądać, bo jeżeli nawet ominą te dzieciaczki techniczne problemy (szkoły w trakcie remontu, brak książek na czas, brak pracowni, przemęczeni łataniem etatów nauczyciele), to prawdopodobnie załapią się jeszcze na pełną błędów podstawę programową lub na nową wersję, do której nauczyciele będą musieli się dostosowywać. Napisałam o problemach, które dotkną konkretne dzieci i konkretnych rodziców, ale nie każdy jest egoistą. Myślę, że wszystkie osoby, które wzięły udział w pikiecie, patrzą trochę dalej niż na czubek własnego nosa. Martwią się o los obcych dzieci, nieznanych osobiście rodziców, a nawet bezdzietnych Polaków, bo od tego, jak wykształceni i wychowani młodzi ludzie opuszczą w przyszłości szkoły, zależy przyszłość całej Polski.

 • bleble

  Żałośni ludzie.

  • Siostra Bernadetka

   ble ble ble i parę grosików wpadło

  • Młody

   żałośni bo?

   • bleble

    Jeżeli młody nie wiesz czemu żałośni ty tylko szkoda mojego czasu i tak nie zrozumiesz.

 • Benek

  Ponad 20 osób, to jakoś 1 osoba na półtora tysiąca mieszkańców Świebodzic. Poteżny protest. Potężny.

 • Vivek986

  20 osób i 41 zdjęć, bravo sw24! Każdy powinien załapać się na co najmniej dwa… przydupasy 😀 Jak to było… Tatuś w ormo, synek w kodzie demokracja zawsze w modzie. Dodałbym jeszcze, że wnuczek w razem albo sld 😀

  • Obserwator

   A Piotrowicz i Kryże w PiSie…

   • YES

    i TW Wolfgang w randze ambasadora 🙂 dobry Wlfgang bo PiS-owski na własnej piersi wyhodowany…

    • medyk

     i jeszcze ja jeszcze ja !!!

     • Vivek986

      Sumienie ruszyło? 😀 Też dostawałeś 500+ jak Bolek zanim to jeszcze było modne? Albo rozdawałeś… tak czy inaczej jeśli tak to lepiej ujawnić się wcześniej, a nie dać się Ipeenowi dorwać jak mąż MS. Spieszcie się wydawać EsBeckie emerytury tak szybko się zmniejszają. 🙂

    • Vivek986

     Nie ważne czy pisowski czy pełowski sprzedawczyk, zdrajca zdrajcą pozostanie tfu! a tych po stronie jełopozycji od groma. I nie ważne ile razy wygrywali w totka, nadal stali tam gdzie stało ormo 😉

   • Vivek986

    Ważne, że PO ma swojego Andrzejka H który się nawrócił 😀

 • Tomasz Błaszczak

  Jak was zwolnią to pójdziecie pracować na strefę ekonomiczną jak setki innych ludzi.

 • michbaner

  W związku z tym protestem mam pytanie do organizatorów. Ilu nauczycieli zostało zwolnionych w powiecie świdnickim w związku z reformą ? Wiecie ? Bo ja wiem, ani jeden. Dlaczego mówicie o masowych zwolnieniach ? dlaczego kłamiecie ?

  • Młody

   Co bierzesz?

   • michbaner

    Z ćpunami nie gadam.

  • Bernadetta Brzóska

   Nie wiem, czy masz Facebooka, więc proszę: “4 września dzieci i nauczyciele w polskich szkołach zderzą się z problemami wynikającymi z pospiesznego wprowadzenia reformy edukacji.
   Nie wszystkie miasta i wsie odczują to w takim samym stopniu. W rodzinnych Świebodzicach pani Zalewskiej kłopotów nie powinno być, ponieważ większość szkół to zespoły szkół podstawowo-gimnazjalnych. Jako świebodziczanie, chcemy jednak – wraz z innymi mieszkańcami Dolnego Śląska – powiedzieć, że nie podoba nam się ani duża część założeń reformy, ani sposób jej wprowadzenia.” Nigdy nie należałam do żadnej partii, ale rodzice nauczyli mnie, że trzeba angażować się w sprawy obywateli. Współorganizowałam ten protest jako matka dwóch córek i jako mieszkanka Świebodzic, którym pani Zalewska przynosi wstyd. Czy wiesz, że nigdy na stronie miasta nie pojawia się informacja, że ministra przyjeżdża z wizytą? Jak sądzisz, dlaczego? Czy dlatego, że mieszkańcy Świebodzic tak bardzo ją lubią? Trzeba było przyjechać wczoraj i posłuchać, co mamy do powiedzenia. Może zastanowiłbyś się, czy przypadkiem nie warto sprawdzić informacji, które Ci podają w TVPiS czy TV Trwam. Dlaczego nie było nauczycieli? Z prostego powodu: burmistrz jest dobrym znajomym Zalewskiej, a szkoły podstawowe podlegają burmistrzowi. Liceum – starostwu, ale licea reforma dotknie w późniejszym terminie, a poza tym akurat świebodzickie zostało wsparte – chyba dzięki pani minister – poważną kwotą, więc jego nauczycielom nie wypada protestować. Nauczyciele po prostu się boją i już w tamtym tygodniu wiedzieliśmy od ZNP, że nie możemy się ich spodziewać. Za to, po wystąpieniu wszystkich zaproszonych gości, o głos poprosiły dwie byłe nauczycielki. Co do etatów nauczycielskich w powiecie, to rzeczywiście na razie ich nie ma (nie wiadomo jak będzie za 2 lata, gdy gimnazjum opuści obecna druga klasa), a za to słyszałam, że są cząstkowe etaty i nauczyciele będą musieli jeździć pomiędzy szkołami. W świebodzickiej czwórce, gdzie zawsze były 2 lub 3 równoległe klasy, w tym roku był nabór tylko do jednej klasy pierwszej, a więc albo nauczyciel nauczania początkowego poszedł na emeryturę albo wziął urlop dla poratowania zdrowia. Za rok weźmie go kolejny itd. Ciekawe też, jaka jest liczebność tej jednej klasy pierwszej.

   • michbaner

    Jak wprowadzano gimnazja wasz szef zz ZNP Broniarz protestował przeciwko wprowadzaniu, jak likwidują tez protestuje przeciwko likwidacji. To schizofrenia czy hipokryzja waszego związkowca ? Etaty cząstkowe to nie nowość w szkołach i nauczyciele nie od 4 września 2017 roku jeżdżą do kilku szkół aby mieć godziny. Mniejszy nabór to chyba nie wina reformy tegorocznej tylko chyba demografii szanowna Pani ? Czyż nie ? Niech Pani nie uprawia demagogii jak wasz szef zz Broniarz. Nie rozumiem dlaczego nauczycielom należy się roczny urlop dla podratowania zdrowia ? Trwa on rok ze wszystkimi należnymi przywilejami, a więc pełną wypłatą , premiami, trzynastkami itd. A czym tak nauczyciele zepsuli sobie zdrowie przy 18 godzinnym pensum że mają przywilej rocznego urlopu zdrowotnego. Taki urlop należy się nauczycielom raz na siedem lat Ja mam 40 godzinny tydzień pracy to powinien mi przysługiwać co najmniej dwuletni urlop zdrowotny.

    • medyk

     Kiedy Ty dzieciaku zmądrzejesz? Piszesz takie bzdury że mnie zęby bolą jak czytam. Ta genialna reforma kosztuje, jest nieprzygotowana, wali w nauczycieli budżety samorządów, dzieci i zbliż nas do średniowiecza. Jest wypadkowa obietnicy politycznej i zwykłej głupoty ludzkiej, Podaj 3 pozytywy tej reformy .

     • michbaner

      Starcze jak mogą boleć Cię zęby skoro masz sztuczną szczękę. Podam te przykłady kiedy starcze podasz swoje trzy powody, że reforma jest be. Bo to co wyksztusiłeś to nie są argumenty przeciw tylko bełkot bez pokrycia. Idziecie jak barany za głosem Broniarza, schizofrenika i hipokryty a to zbyt mało.

     • Pająk

      Pogadaj z nauczycielami z sp6 którzy dymają w 10 min na zajęcia do dawnego gim 4 lub z dzieciakami które nie maja podręczników i nie wiadomo kiedy będą, możesz też zamienić kilka słów z dziećmi które dymają prawie 1,5km z rynku do byłego gim2 przechodząc przez kilkanaście przejść dla pieszych. a gdybyś miał jeszcze chwilkę to proponuję rozmowę z rodzicami dzieci które uczą się w adoptowanych pomieszczeniach na poddaszu w Bystrzycy. Generalnie postaraj się skupić na merytoryce a osobiste wycieczki pokazują tylko jaki z ciebie śmieszny nikt .

     • Młody

      Nikt w porównaniu do naszego michbabera to jest ktoś 😂

     • michbaner

      To jak funkcjonują szkoły jest w gestii zarządzających. Kto zarządza szkołami podstawowymi ? Urząd Miasta, zatem z tymi pretensjami o źle zorganizowaną bazę to Pani Słaniewskiej , bo to ona temu winna a nie ja.

  • Marcel

   Nic nie bierze o pisze prawdę 😊 mam troje nauczycieli w rodzinie i żaden nie stracił pracy co więcej teściowa od tego roku będzie miała dwa etety bo nie ma komu robić… Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby popierać tych kłamcow z kod po i nowoczesnej… Ale po frekwencji widać ile ludzi im ufa i daje wiarę.

   • Pająk

    ja ma dziesięciu i wszyscy maja gorzej do tego teść którego wywalili bo potrzebują już tylko jednego ciecia 😉

 • tnk

  Jak będziecie nieroby wyrabiać 168h w miesiącu to będziecie mieli głos. Teraz morda w kubeł i do pracy. A zwolnienia to normalna rzecz nie ma dzieci nią ma pracy.

  • YES

   168 godzin? to Pan na pół etatu pracuje? chyba że na urzędzie 🙂

 • Pająk

  Obecna reforma jest doskonałym dziełem wybitnej pani ministry. Zmniejszyło się bezrobocie nauczycieli i wzrosły ich zarobki bo poszli pracować w innych zawodach. Wzrosną dochody MPK i sprzedaż paliw bo nauczyciele będą jeździć pomiędzy szkołami żeby połatać 1 etat. Zwiększy się bezpieczeństwo dzieci bo będą poupychane jak Śledzie na korytarzach szkolnych i nie będzie można biegać. Starsi 14 i15 latkowie będą czuwać nad jakością używek oraz energetyków żeby czasem najmłodsze roczniki miały dostęp do topowego towaru .Oczywiście na lekcjach WF też będzie bezpieczniej bo na jednej sali będą po 4 klasy i nie będzie możliwości ćwiczyć. Najważniejsze że udało się uzyskać cel tej reformy żeby dzieci pozostawały jak najdłużej w swoich grupach zwłaszcza w szkołach łączonych 🙂 i nowych klasach 🙂 Zarządzanie przez dyrektorów będzie ułatwione bo co to jest dla byłego nauczyciela zarządzać 100 wściekłych i już z zasady roszczeniowych pracowników oraz kilkoma budynkami. Pomijam oczywiście takie aspekty jak koszty tej szopki , masowej ucieczce na emerytury, zmianami programowymi itd. Miłego dnia życzę zwłaszcza dla tak aktywnie piszących wybitnych prawicowych prawdziwych polaczków którzy znają się na wszystkim i mogą spokojnie patrzeć w przyszłość bo jest jak sobie wymarzyli.

  • Kamil

   Powinieneś w ministestwie propagandy pracować. Idź do .nowoczesnej, to może Ci Rysiek coś załatwi, albo będziesz mu przemówienia pisał.

  • michbaner

   A kto powiedział, że nauczyciele mają dożywotnio pracować jako nauczyciele ? Poszli pracować w innych zawodach ? Pewnie nie nadają się na nauczycieli albo zabrakło dla nich etatów. Takie jest życie. Tak jest też w innych zawodach, ludzie często zmieniają pracę i zawód bo takie są czasy. Zmieniają pracę dojeżdżają coraz dalej do tej pracy ale jakoś nikt się nimi nie przejmuje, dlaczego zatem mamy się użalać nad dolą lub niedolą nauczycieli ? Nauczyciele nie są w niczym lepsi od innych pracujących. To nie Japonia gdzie w jednej pracy pracuje się do emerytury. No ale Pająk to lewaczek też tutaj [piszący i też wszystko wiedzący lepiej od wszystkich. Pająku lewaku więcej szacunku dla Polaków, nie dla polaczków.

 • Wiktor Lis

  No to się obudzili. Nauczyciele to grupa zawodowa, która całkowicie nie ma instynktu samozachowawczego. Ileż to ja znam nauczycieli, którzy między sobą psioczą na kolejne zmiany w systemie oświaty (nie tylko tego rządu ale i poprzednich) ale jakoś konkretnych protestów nie widziałem. Jakoś pielęgniarki czy Pogotowie Ratunkowe- potrafiło protestować. Swoją drogą jak będąc w zasadzie nauczycielem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zasiadając na ministerialnym stanowisku, można tak radykalnie zmienić poglądy- widać, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia….

  • Bernadetta Brzóska

   I to w ciągu 2-3 lat. Jeszcze w 2013r. pani Zalewska pisała w interpelacji poselskiej, że nie można łączyć podstawówek z gimnazjami, bo to prowadzi do przeludnienia szkół, wzrostu zachowań agresywnych i innych patologii. W kampanii 2015r. twierdziła już, że gimnazja są be i trzeba je zamknąć.

 • michbaner

  Ja chcę teraz o czymś innym ale w temacie oświaty. W trakcie wakacji trwały remonty w szkołach ponadgimnazjalnych podlegających Starostwu Powiatowemu w Świdnicy, Prace trwały ale do pewnego momentu. Zostały nagle przerwane, niektóre roboty są rozpoczęte, niektóre zakończone. Wiele klas jest nieskończone, w szkołach prowizorka. Kto za to odpowiada ? Dlaczego Starostwo zlekceważyło problem ? Dlaczego do tego dopuściło ? Dlaczego nic o tym nie mówią media ? Miedzy innymi Świdnica 24 ?

 • Krzysztof Czarnecki

  Skoro reforma jest taką katastrofą, to dlaczego w świdnickim Urzędzie Pracy jest dzisiaj kilkanaście ofert pracy dla nauczycieli w różnych szkołach powiatu, także w samej Świdnicy?

  Dla frustratów, którzy twierdzą, że nauczyciele za mało i za lekko pracują, mam taką myśl – można zrobić szkołę od 7.00 do 15.00, tylko będziesz musiał wziąć urlop, żeby przyjść godzinach pracy na wywiadówkę. Skończą się konsultacje dla rodziców, skończą się zajęcia wyrównawcze dla uczniów z problemami, skończą się wycieczki szkolne (płatne 4 godziny niezależnie od czasu trwania) i dyskoteki (niepłatne), skończy się wydzwanianie po domach w sprawach szkolnych. Zacznie być normalnie, będę miał żonę w domu, a nie szkołę w domu.

 • JAcenty

  Rzeczywiście, pan Broniarz zachowuje się schizofrenicznie, najpierw protestował gdy wprowadzano gimnazja, teraz protestuje gdy je likwidują. Pomijając wszelkie argumenty mniej lub bardziej merytoryczne, takie zachowanie pana Broniarza, który pobiera fantastyczną pensję płatną ze składek nauczycieli budzi co najmniej zdziwienie. Jednak trzeba uczciwie przyznać,że tempo w jakim wprowadza się nowe przepisy sugeruje, że pani ministra boi się dyskusji. Bo wtedy musiałaby odpowiedzieć, co stanie się w przypadku ucznia, który nie otrzymał promocji do drugiej klasy gimnazjum. Wróci do podstawówki i otrzyma ponownie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, którą już raz ukończył. Które świadectwo będzie ważne? Takich niedoróbek jest więcej i stają się one swego rodzaju znakiem rozpoznawczym naszej rządzącej ekipy.