Strona główna 0_Slider Jazzowa uczta w Świdnicy. Kto zdobył bilety na „Masovian Mantra” Michała Barańskiego?

Jazzowa uczta w Świdnicy. Kto zdobył bilety na „Masovian Mantra” Michała Barańskiego?

0

Jeden z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych polskiej sceny jazzowej – Michał Barański przyjedzie do Świdnicy ze swoim autorskim projektem „Masovian Mantra”. W zeszłym roku artysta i jego niezwykły album wydany w serii „Polish Jazz” zdobył aż dwa Fryderyki. W jednej muzycznej przestrzeni łączy on – folklor indyjski, polską tradycję ludową oraz współczesny jazz. Koncert z udziałem fenomenalnych muzyków, w tym – izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, wybitnego polskiego pianisty Piotra Wyleżoła oraz znakomitego perkusisty Pawła Dobrowolskiego, już 30 kwietnia w ramach Światowego Dnia Jazzu i 31. Świdnickich Nocy Jazzowych. Dla naszych czytelników mieliśmy dwa podwójne zaproszenia na to fantastyczne muzyczne wydarzenie.

„Masovian Mantra” to autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, nagrany w towarzystwie utytułowanych muzyków polskiej sceny jazzowej. Płyta została wydana przez prestiżową serię „Polish Jazz”. Autorem i kompozytorem materiału jest jeden z najlepszych kontrabasistów jazzowych w Polsce – Michał Barański.

Michał Barański jest mistrzem kontrabasu i gitary basowej, jednym z najbardziej kreatywnych, poszukujących i odważnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzowej. Jego „Masovian Mantra” to propozycja na wskroś nowoczesna, operująca językiem chwilami złożonym, ale jednocześnie uniwersalnym i nadzwyczaj inspirującym – przedstawia artystę i jego album w swoich mediach Warner Music Poland, wydawca płyty.

To właśnie za „Masovian Mantra” znakomity polski muzyk został laureatem zeszłorocznych Nagród Akademii Fonograficznej. Zdobył dwie statuetki – Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku Jazz – MASOVIAN MANTRA Michał Barański, a także Fryderyk 2023 w kategorii Artysta roku Jazz.

Singiel promujący debiutancką płytę „Masovian Mantra” oraz wideoklip „Itzak of Opoczno” – można obejrzeć poniżej:

W Świdnicy zespół wystąpi w składzie absolutnych fenomenów jazzu:

  • Shachar Elnatan – gitara, śpiew ( IL )
  • Piotr Wyleżoł – piano
  • Paweł Dobrowolski – perkusja
  • MICHAŁ BARAŃSKI – lider, gitara basowa, kontrabas

Koncert w ramach Światowego Dnia Jazzu i 31. ŚNJ
Masovian Mantra Michał Barański

30. kwietnia 2024, bramka – godz. 18.00, start – godz. 20.00
Sala Hotelu PARK, ul. Pionierów 20.

Bilety: 40,- w przedsprzedaży (dostępne na stronie ŚOK), 50,- w dniu koncertu.
Możliwość rezerwacji miejsca przy stole bezpośrednio w recepcji Hotelu PARK
tel.  74 853 77 22, e-mail: [email protected]

O artyście

Michał Barański urodził się w 1984 roku. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w wieku 13 lat został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego. Razem z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry’ego, dając liczne koncerty w USA i zdobywając swoje doświadczenia w samym sercu jazzu. Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival.

Jego dorobek, niezależnie od działalności klubowej, estradowej i edukacyjnej, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne rejony sceny muzycznej. Współpracował jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak m.in. Bennie Maupin, Dayna Stephens, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, David Doruzka, Joel Holmes, Timucin Sahin, Vladislav Sendecki, Derrick McKenzie, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Kayah, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Jarosław Śmietana, Piotr Wyleżoł, Michał Tokaj, Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Piotr Baron, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Adam Bałdych, Andrzej Olejniczak.

Muzyk ma na koncie też liczne nagrody. Oprócz wspomnianych Fryderyków 2023 – najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce również były przyznawane płytom, które powstawały z jego udziałem w poprzednich latach. Owe statuetki otrzymały – album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w 2006 roku oraz „Umiera piękno” Agi Zaryan w 2008 roku. Był także nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Artysta Jazzowy Roku 2015”. Tym razem w Stanach Zjednoczonych, drugie miejsce w ankiecie krytyków jazzowych amerykańskiego czasopisma Jazz Times w kategorii najlepszy album roku 2008 zajął album „Early Reflections” współtworzonej przez niego formacji „The Bennie Maupin Quartet”. Muzyk jest także wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Polskiego Magazynu Jazzowego „Jazz Forum” na najlepszego kontrabasistę w latach 2008, 2013, 2014, 2017, 2019, 2021, 2023. Jest doktorem adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu i gitary basowej.

Kto wygrał zaproszenie na koncert „Masovian Mantra. Michał Barański” w Świdnicy?

Dla naszych Czytelników mieliśmy dwa podwójne zaproszenia na koncert „Masovian Mantra. Michał Barański” w Świdnicy. By wziąć udział w konkursie, należało napisać – Dlaczego chcieliby Państwo wybrać się na koncert? (wyjaśnij w kilku zdaniach). Najciekawsze odpowiedzi nagrodził jury konkursowe. Zaproszenia otrzymali – Krzysztof Janowski oraz Kamila Chodór. Gratulacje!

Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ.

/oprac. tekstu AN/
/Materiały – organizatora/
/Zdjęcia- facebook Shachar Elnatan fot. Krzysztof Szafraniec Festiwal 25. Bielska Zadymka Jazzowa 2023 oraz facebook Piotr Wyleżoł/
/Info. o artyście – jazzforum.com.pl, spotify.com, michalbaranski.weebly.com/

Poprzedni artykułBlisko 200 osób w II edycji Biegów Parkowych [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Rynek