Strona główna 0_Slider Skończyli rok szkolny, teraz zmierzą się z egzaminem dojrzałości

Skończyli rok szkolny, teraz zmierzą się z egzaminem dojrzałości [FOTO]

0

Za niecałe dwa tygodnie rozpoczną się egzaminy maturalne. W piątek około 900 uczniów ostatnich klas świdnickich szkół ponadgimnazjalnych zakończyło rok szkolny. Oprócz świadectw szkolnych, niektórzy absolwenci odbierają również nagrody i wyróżnienia za wyniki w nauce oraz reprezentowanie szkoły na konkursach lub olimpiadach.

fot. II LO Świdnica

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy zakończenie szkoły świętowało dziś 122 maturzystów. Na uroczystości obecni byli wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa oraz Grzegorz Stawarz, dyrektor wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy. – Sześcioro uczennic i uczniów uzyskało średnią ocen powyżej 5,0 i zostało nagrodzonych Tarczą Prymusa: Kałwak Miłosz (średnia ocen 5,25), Gnysińska Agnieszka (średnia ocen 5,24), Bieszczad Jan, Osińska Weronika, Kaczmarek Szymon, Kochanowska Weronika. Ponadto jeszcze 9 osób, a więc łącznie 15, ukończyło szkołę z wyróżnieniem – mówi Jacek Iwancz, dyrektor liceum „Banacha”.

W 2024 roku egzamin maturalny zostanie przeprowadzany od 7 do 24 maja. Na początek maturzyści tradycyjnie zmierzą się z egzaminem pisemnym z języka polskiego, a w kolejnych dniach przystąpią do testów z matematyki, języków obcych oraz pozostałych przedmiotów. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 lipca, natomiast egzamin poprawkowy odbędzie się w sierpniu.

Egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015. Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in. 1) uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą: 4-letnie liceum ogólnokształcące, szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letnie technikum, branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej; 2) absolwenci 4-letniego liceum  ogólnokształcącego, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023; 3) osoby, które uzyskają świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych; 4) absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych posiadający dyplom International Baccalaureate.

Do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystąpią m.in.: 1) uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą branżową szkołę II stopnia na podbudowie gimnazjum; 2) absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, w tym: 3-letniego liceum ogólnokształcącego z lat 2005-2022, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum z lat 2006-2023, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum z lat 2022-2023; 3) osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych; 4) absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich, którzy pierwszy raz przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2019–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości.

/mn/

Poprzedni artykuł„Nie ma zgody na budowę biometanowni w Świebodzicach”. Burmistrz informuje o sytuacji
Następny artykułArtysta bez barier Mariusz Kędzierski wcielił się w „żywą książkę” [FOTO]