Strona główna 0_Slider Świdnicki zabytek czeka na ratunek. Co dalej z niszczejącym budynkiem dawnego młyna?...

Świdnicki zabytek czeka na ratunek. Co dalej z niszczejącym budynkiem dawnego młyna? [FOTO]

0

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego domaga się usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego gmachu młyna przy ulicy Westerplatte. Losem niszczejącego obiektu, który przeszło rok temu został wpisany do rejestru zabytków, od kilku miesięcy interesują się świdniccy samorządowcy. – Jego degradacja z roku na rok bardzo się nasila, co już w niedługim czasie może naprawdę skutkować zdarzeniami typu zawalenie się dachu czy też odpadaniem elewacji – wskazywał radny Wiesław Żurek.

Młyn przy ulicy Westerplatte powstał już w 1283 roku i należał do szpitala Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Zakon ten sprowadził z Wrocławia do Świdnicy Henryk IV Probus. Zakon Krzyżowców znalazł swą siedzibę przy szpitalu św. Michała. Pierwotna nazwa młyna to „Hospital-Mühle”, czyli zbożowy „młyn szpitalny”. Napędzany był przez wody młynówki płynącej pod ulicą Garbarską. Był wielokrotnie przebudowywany – ostatni raz w 1908 roku, kiedy to otrzymał dzisiejszy wygląd. Pomiędzy drugim a trzecim piętrem umieszczono ogromnych rozmiarów kartusz – z koroną, dwoma lwami, herbami cechowymi oraz wstęgą i wyrytymi na niej datami 1568, 1843, 1908. Po wojnie młyn zmienił nazwę na „Młyn w Świdnicy”. Obecnie obiekt jest w opłakanym stanie.

Plac Wolności (do 1945 Niedertorplatz). (fot. N.N., kolekcja: Lucyna Pająkowska, zasoby portalu Świdnica – Moje Miasto „Świdnickie Archiwum Cyfrowe”)

W ubiegłym roku przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski zwrócił się do władz miasta z wnioskiem o zobligowanie właściciela budynku do jego remontu. Jak wskazywał, znajdująca się w centrum Świdnicy budowla jest w bardzo złym stanie i szpeci miasto. Opinię przewodniczącego Rady Miejskiej dotyczącą stanu obiektu i jego wpływu na estetykę przestrzeni publicznej podzieliła prezydent Świdnicy. – Zespół młyna i indywidualnie budynek administracyjno-mieszkalny, w grudniu 2020 roku został wpisany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków. Budynki zespołu od lat nieużytkowane są obecnie bardzo zdewastowane – wskazywała Beata Moskal-Słaniewska.

Prezydent Świdnicy zaznaczała zarazem, że miasto nie może zobligować właściciela do remontu obiektu, bo nie ma do tego podstaw prawnych, a kompetencje w zakresie egzekwowania prawidłowego stanu budynku ma Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy oraz kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Świdnicki magistrat może jedynie zwracać uwagę właścicielowi lub prosić wspomniane organy o interwencję.

Z pytaniem o dalsze losy budynku po dawnym młynie wystąpił również radny Wiesław Żurek. – Nie trzeba być specjalistą czy też fachowcem, żeby stwierdzić, że stan techniczny tego budynku jest bardzo, ale to bardzo zły. Jego degradacja z roku na rok bardzo się nasila, co już w niedługim czasie może naprawdę skutkować zdarzeniami typu zawalenie się dachu czy też odpadaniem elewacji. W mojej ocenie jako radnego, tak dalej być nie może i należałoby bezwzględnie podjąć rozmowy z właścicielem nieruchomości celem rozwiązania problemu – stwierdził Żurek. Do sprawy ponownie odniosła się prezydent Świdnicy. – Przedmiotowa nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Gmina Miasto Świdnica zwracała się już do użytkownika wieczystego z zapytaniem dotyczącym docelowego zagospodarowania tego terenu oraz jego zabezpieczenia przed dalszą degradacją. Użytkownik wieczysty poinformował o zamiarze sprzedaży oraz systematycznej kontroli i zabezpieczeniu przedmiotowej nieruchomości – wyjaśniała Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej radnemu.

Na początku kwietnia władze miasta poinformowały o działaniach podjętych przez nadzór budowlany w sprawie zabytkowego gmachu. – Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadził postępowanie administracyjne w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego budynku, które zostało zakończone wydaniem decyzji nr 308/2019 z dnia 24 października 2019 roku nakazującej właścicielowi nieruchomości usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości stanu technicznego. W związku z upływem terminu wskazanego w decyzji nr 308/2019 na usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadzi aktualnie czynności zmierzające do wyegzekwowania ww. decyzji – przekazała prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł„Strzegomski Festiwal Dobroczynności” już niedługo. Przyjdź, wesprzyj akcję i baw się dobrze!
Następny artykułApartamenty na sprzedaż Szczyrk