Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Twórczość mieszkańców prezentowana na targach rękodzieła, sportowe emocje podczas festiwalu piłki ręcznej, a może poznawanie zawodów wykonywanych na kolei przy okazji zwiedzania jaworzyńskiego Muzeum Kolejnictwa? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Dzień Kolejarza i zwiedzanie muzeum w Jaworzynie Śląskiej (piątek-niedziela)

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na najważniejsze dla siebie święto w roku kalendarzowym – Dzień Kolejarza. 25 listopada o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość złożenia wiązanki przy pomniku Św. Katarzyny, okolicznościowe zwiedzanie Muzeum oraz spotkanie wspomnieniowe w sali kolejowej.

Dodatkowo, podczas całego weekendu 25-27 listopada zaplanowano tematyczne zwiedzanie od 10.00 do 16.00. – Podczas zwiedzania dowiecie się wszystkiego na temat zawodów wykonywanych na kolei. Jak zostać maszynistą? Czym zajmuje się dyżurny ruchu i rewident taboru kolejowego? Czy kasjer i konduktor to ten sam zawód? Czy kierownik pociągu jest najważniejszy? Podczas zwiedzania dowiecie się jak czyta się rozkłady jazdy i jak zachować bezpieczeństwa na stacji kolejowej i podczas podróży koleją. Na przejażdżki zapraszamy o 12.00 i 14.00 – zapowiada Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Informacje o biletach – TUTAJ.

III Świdnickie Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła (piątek-sobota)

Oryginalne wyroby, własnoręcznie wykonane ozdoby i inne wyjątkowe przedmioty będzie można zobaczyć na III Świdnickich Targach Talentów, Twórczości i Rękodzieła. Kiermasz rzeczy niezwykłych, które mogą stać także okazją do kupienia prezentów, odbędzie się w teatrze miejskim w Świdnicy.

III Świdnickie Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła odbędą się w piątek, 25 listopada 2022 w godz. 16.00—19.00 i w sobotę 26 listopada 2022 w godz. 10.00—16.00.

III Festiwal „Dni Hochbergowskie” w Roztoce (piątek-niedziela)

W dniach od 25 do 27 listopada w Roztoce odbędzie się III Festiwal „Dni Hochbergowskie”.

W piątek, 25 listopada o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce zabrzmi Oratorium Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu w wykonaniu Orkiestry i Chóru Kameralnego Kawalera de Saint-George. Wstęp na piątkowe wydarzenie jest wolny.

26 listopada o godz. 16.00 i 27 listopada o godz. 14.00 w sali balowej Zamku w Roztoce odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie zatytułowane: Tajemnice górskich opowieści i Recital Trio Kreativ. Bilety na sobotnie i niedzielne koncerty do nabycia przez stronę internetową Zamku Roztoka.

11. Festiwal Piłki Ręcznej Świdnica Cup (piątek-niedziela)

12 zespołów z całej Polski stanie na starcie jedenastej edycji Festiwalu Piłki Ręcznej Świdnica Cup. Tym razem turniej odbędzie się w dwóch halach i w dwóch kategoriach wiekowych – chłopców i juniorów młodszych. Do hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno przy ulicy Galla Anonima 1a i sali przy SP 105 przy ulicy Saperów 27a zapraszamy od piątku do niedzieli (25-27 listopada).

W turnieju chłopców wystąpi siedem zespołów: ŚKPR Świdnica, Siódemka Miedź Legnica, Victoria Świebodzice, Akademia Handballu Kępno, PSP 1 Grodków, Chrobry Żórawina ’11 i Chrobry Żórawina ’12. W turnieju juniorów młodszych zagra pięć drużyn: ŚKPR Świdnica, Gwardia Opole, Orzeł Opole, Real Astromal Leszno i Śląsk Wrocław.

W hali przy SP 105 (ul. Saperów) zagrają chłopcy, natomiast juniorzy młodsi rywalizować będą na Zawiszowie w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno (ul. Galla Anonima). Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie ŚKPR.

Otwarcie wystawy „Świat w kolorach akwareli” w Wieży Ratuszowej (piątek)

25 października o godz. 17.00 w Wieży Ratuszowej otwarta zostanie wystawa „Świat w kolorach akwareli” Jarosława Drążka. Drążek, urodzony w Lublinie i mieszkający w Warszawie od kilkunastu lat, rozwija technikę akwareli, która pochłonęła go i stała się przyjaciółką, a jednocześnie wyzwaniem, aby w dalszym ciągu zgłębiać jej możliwości. Rysuje i maluje naturę, co daje mu najwięcej satysfakcji i radości z obcowaniem z kolorem. Sięga również po tematy związane z człowiekiem, w tym portret.

Uczestniczy w plenerach i wystawach w kraju i za granica. Swoje prace prezentował w Wiesbaden – Niemcy, Citto di Cortona – Włochy na Międzynarodowej Wystawie Miniatur: Del Bello Gallery – Toronto – Kanada, Sook Arena, Vancouver Island – Kanada, White Rock Gallery – Kanada, na Międzynarodowej Wystawie Akwareli EWCS: Bratysława – Słowacja. Estonia, Czechy, Niemcy. Jego prace znajdują się również w wielu galeriach w kraju i za granicą. Należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Wernisaż wystawy „Sztuka ducha” w Galerii Fotografii (piątek)

25 października otwarta zostanie także wystawa „Sztuka ducha” małżeństwa artystów – Ewy Niśkiewicz-Krawczyk i Radosława Krawczyka. Ekspozycja zaprezentowana zostanie w Galerii Fotografii. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00.

Ewa Niśkiewicz-Krawczyk urodziła się w Gdańsku. Studia ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Kazimierza Raby. Obecnie mieszka z mężem i synem w Gorzowie Wlkp. Na swojej ścieżce artystycznej doświadczała różnych dyscyplin sztuki: malarstwa, rysunku, rzeźby, filmu. Realizowała autorskie warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz kilku indywidualnych. Obecnie głównie zajmuje się głównie malarstwem.

Radosław Krawczyk ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (WEA) z wynikiem celującym (2001-2006). Na co dzień zajmuje się grafiką komputerową oraz malarstwem akrylowym i pastelowym. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz kilku indywidualnych. Jest mężem Ewy Niśkiewicz-Krawczyk z którą ma 11-letniego syna. Mieszka w Gorzowie Wlkp. W ostatnich kilkunastu miesiącach pracował twórczo, eksplorując technikę pasteli olejnych, dzięki czemu powstało sto kilkadziesiąt prac.

Rozgrywki młodzików w Kłaczynie (sobota)

Prezes LKS Nysa Kłaczyna zaprasza na rozgrywki młodzików, które zostaną rozegrane w sobotę, 26 listopada o godz. 9.00 w Kłaczynie. – Nie lada gratka czeka młodych piłkarzy z Akademii Piłkarskiej Nysy Kłaczyna, którzy będą mogli wpisać w CV piłkarskie oprócz meczów z ekstraklasową Miedzią Legnica i Zagłębiem Lubin również mecz ze Śląskiem Wrocław. Przypomnijmy, że młodsi podczas listopadowej wizyty w Krakowie zmierzyli się ze znanymi markami jak Zagłębie Sosnowiec czy Wisła Kraków – komentuje Adrian Babiarz, prezes klubu.

Zarząd chce docenić starania ponad 50 dzieci, które trenują w Kłaczynie i jest to w pewnym stopniu „wisieńka na torcie” w zakończonym sezonie. Zaplanowano 100 minut grania, więc zaprosiliśmy do gry zaprzyjaźniony zespół ze Strzegomia. Zapraszamy do kibicowania w najbliższą sobotę – dodaje.

„Rak Chadza Wspak” – bezpłatne badanie cytologiczne w Świdnicy (sobota)

Rak Chadza Wspak to kampania społeczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) realizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jej celem jest promocja profilaktyki nowotworów szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego. Działania kierowane są do wszystkich osób, które chcą w prosty sposób zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich.

Bezpłatne badania cytologiczne w mobilnym gabinecie położniczym odbędą się w sobotę, 26 listopada na świdnickim Rynku. W akcji mogą wziąć udział wszystkie świdniczanki, a także mieszkanki naszego powiatu w wieku 25-59 lat. Więcej informacji na plakacie.

IV liga piłki nożnej: Polonia-Stal Świdnica – Barycz Sułów (sobota)

Ostatni akcent piłkarskiej jesieni. Zaległy mecz 3. kolejki pierwotnie miał być rozegrany 27 sierpnia.

Wstęp 10 zł, kobiety i dzieci do 12
Data: 26.11.2022 11:00
Miejsce: Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35

Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Siódemka Miedź Legnica (sobota)

Są mecze i przeciwnicy, których nie trzeba specjalnie reklamować. I taki właśnie pojedynek czeka nas w sobotę, 26 listopada o godzinie 19.00 w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno. W ramach 9. kolejki I ligi ŚKPR Świdnica podejmie spadkowicza z Ligi Centralnej, mającą na koncie komplet punktów Siódemkę Miedź Legnica.

Szczypiorniści z Legnicy w poprzednim sezonie dość niespodziewanie spadli z zaplecza PGNiG Superligi. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że grę w I lidze traktują jako jednoroczny epizod i od początku rozgrywek obrali kurs na szybki powrót do ligi Centralnej. Zespól trenera Tomasza Górecznego wygrał komplet ośmiu dotychczasowych spotkań i zwykle były to zwycięstwa bardzo pewne. Najtrudniej trzy punkty przyszły w Świebodzinie. W piątej serii spotkań Siódemka wygrała z ZEW-em tylko jednym trafieniem 32:31. Przed tygodniem Miedzianka pokonała we własnej hali Real Astromal Leszno 32:26 (15:17), a ŚKPR wygrał wyjazdowy mecz z Dziewiątką Legnica 30:27 (15:13).

Papierowe kalkulacje to jedno, a boisko rzeczywistość to drugie. Szare Wilki nie zwykły pokornie spuszczać głów i zapowiadają walkę z liderem o jak najlepszy wynik. Co ciekawe, dwa ostatnie mecze z Miedzią w Świdnicy kończyły się wygranymi naszej drużyny! W sezonie 2017/18 po remisie 26:26 (17:14) ŚKPR wygrał w rzutach karnych 5:3,. A w sezonie 2018/19 po nieprawdopodobnej pogoni i wygrzebaniu się ze stanu 1:6 zwyciężył 24:23 (11:13). Trzech naszych aktualnych graczy dobrze pamięta tamto spotkanie. To Wojciech Jabłoński, Dawid Pęczar i Mateusz Redko.

CO: Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Siódemka Miedź Legnica
KIEDY: Sobota, 26.11.2022, godzina 19.00
GDZIE: hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a
BILETY: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież co 18 lat – wstęp wolny

Spektakl familijny „Złodziej czasu” (niedziela)

„Złodziej Czasu” jest wciągającą historią, pełną czarów i magii, baśnią opowiadającą o walce dobra ze złem, ale przede wszystkim zagłębiającą się w Czas i wszystko co się z tym wiąże: przemijaniem, traceniem czasu czy walką z jego ucieczką. „Złodziej Czasu” zaczyna się niewinnie – mała dziewczynka spędza ferie u swoich dziadków, w ich starym, skrzypiącym i pachnącym dziwnymi zapachami domu. Stoi tam olbrzymi zegar i bardzo prędko okazuje się, że to nie jest normalny zegar, tak jak dziadek nie jest zwyczajnym dziadkiem a babcia zwyczajna babcią. Opowiedziana na dobranoc historia o złośliwym chłopcu, żyjącym w odległej Krainie Czasu, nazywanym przez dziadka złodziejem czasu wyzwala cała lawinę przygód. Mała dziewczynka dostaje się do tej krainy, ale to dopiero początek kłopotów, które niechcący uruchamia. Będzie musiała zmierzyć się ze Złodziejem Czasu, aby uratować dziadkowi czas, który ten chce mu ukraść. Przekonamy się, kim naprawdę jest babcia i co kryło się we wnętrzu starego zegara…

Spektakl adresowany jest do dzieci 6+, ale zachęcamy do oglądania go całą rodziną, gdyż stanowi doskonały pretekst do rozmów z dziećmi na temat czasu i wszystkiego, co się z nim wiąże.

bilety: 20 zł (parter) / 16 zł (balkon)

Kwesta na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułJazda na rowerze zimą – jak się do niej przygotować?
Następny artykułZ jakiej dzianiny szyć swetry na jesień?