Strona główna 0_Slider Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy powiatu świdnickiego?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy powiatu świdnickiego?

0

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 roku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do świdnickiej policji wpłynęło niemal 400 zgłoszeń. Zdecydowana większość z nich dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

W okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku podczas funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy odnotowano łącznie 394 zgłoszeń dotyczących zagrożeń, przy czym w 121 przypadkach fakt zagrożenia został wyeliminowany. Do najczęściej zgłaszanych kategorii należały: przekraczania dozwolonej prędkości (151 zgłoszeń), nieprawidłowe parkowanie (98 zgłoszeń), spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (41 zgłoszeń) – wylicza Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Statystycznie w całej Polsce zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, czy też nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo – dodaje Ząbek.

Przypomina przy tym zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. – Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta ale też całego powiatu świdnickiego. Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 – mówi rzecznik KPP Świdnica.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułSpołecznik wysprzątał, gmina Marcinowice wywiozła tylko połowę śmieci
Następny artykułSarna potrącona w centrum miasta, zagubiona rodzina kaczek i wyjątkowo kosztowne tulipany. Interwencje straży miejskiej